Кристоф Риблон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кристоф Риблон
Риблон на Светското друмско првенство 2009
Лични податоци
Цело имеКристоф Риблон
Роден17 јануари 1981(1981-01-17)(43 г.)
Трамбле ан Франс,  Франција
Висина1,80 м[1]
Маса65 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачПанчер
Професионални клубови
2005–2017 Аг2р Превојанс
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
Награда за борбеност (2013)
2 поединечни етапи (2010, 2013)

Кристоф Риблон (француски: Christophe Riblon; р. 17 јануари 1981) — поранешен француски професионален друмски и велодромски велосипедист, кој настапувал во периодот 2005-2017 година.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Освоил две планински етапи на нагорнина на Тур де Франс, вклучувајќи ја етапата 14 на Тур де Франс 2010 до скијачкото одморалиште Акс-3 Домен во Пиринеите и етапата 18 на Тур де Франс 2013 на Алп д’Ез.

Во текот на победата во 2010, бил дел од рано бегство кое се одвоило на 30 километри во трката и останал сам на претпоследното искачување во денот. Имал две минути водство на подножјето на последното искачување и се одржал пред главните кандидати за победа и победил додека тие се бореле зад него.[3]

Етапата во 2013 ја освоил по долго бегство, бркајќи го Тиџеј ван Гардерен пред второто искачување на Алп д’Ез и се одржал пред водечката група со една минута предност, и покрај падот при спустот на Кол де Сарен. При овој подвиг станал првиот (и единствен) француски етапен победник на трката таа година.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2004
 Франција Аматерски друмски првак
2005
2. Краен пласман Тур де л’Авенир
2006
5. ГП Плимелек-Морбијан
7. Краен пласман Сиркут де Лорен
1. Етапа 1
2007
1. Тур де ла Сом
2. Дуо Норманд (со Емилиен-Беноа Берже)
2008
Сребрен медал на Светските велодромски првенства - Бодовна трка
2009
1. Етапа 3 Рут ду Суд
7. Класика де Сан Себастијан
2010
1. Етапа 14 Тур де Франс
1. Ле Букл ду Сид Ардеш
Сребрен медал - Светско првенство - медисон
5. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
5. Краен пласман Трка околу Баварија
7. Краен пласман Критериум ду Дофине
2011
8. Краен пласман Трка околу Полска
2012
9. Краен пласман Тирено-Адријатико
2013
Тур де Франс
Награда за борбеност
1. Етапа 18
3. Краен пласман Трка околу Полска
1. Етапа 2
2014
4. Краен пласман Трка околу Полска
2015
7. Краен пласман Трка околу Полска

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Џиро 82
Тур 137 82 28 51 73 37 120 68
Вуелта 46 130 162 153

СО = се откажал; — = не учествувал

Други поважни етапни трки[уреди | уреди извор]

Трка 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
Париз-Ница СО 20 85
Тирено-Адријатико 9 СО
Волта а Каталуња 80 148
Трка околу Баскија СО 18 68 113
Тур де Романди 32
Критериум ди Дофине 91 7 СО 86 СО
Тур де Свис СО 43 49 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Профил на Кристоф Риблон“.
  2. „Riblon retires after failing to find new contract for 2018“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 25 октомври 2017. Посетено на 1 јануари 2018.
  3. „Riblon conquers climbs to win Stage 14“. ESPN.com. ESPN. Associated Press. 18 јули 2010. Посетено на 28 ноември 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]