Критериум ди Дофине 2015

Од Википедија — слободната енциклопедија
Критериум ди Дофине 2015
Светска турнеја на UCI 2015, трка 16 од 28
Детали за трката
Датум(и) 7–14 јуни 2015
Етапи 8
Растојание 1213 км
Време 30ч 59' 02" (39.2 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Крис Фрум (ВБР) (Тим Скај)
Втор  Тиџеј ван Гардерен (САД) (Ванти-Груп Гобер)
Трет  Руј Кошта (ПОР) (Лампре-Мерида)

Планински  Даниел Теклехајманот (ЕРИ) (МТН Кубека)
Младински  Сајмон Јејтс (ВБР) (Орика-ГринЕЏ)
Спринтерски  Насер Бухани (ФРА) (Кофидис)
Екипен Мовистар Тим
2014
2016

Критериум ди Дофине 2015 — 67. издание на велосипедската етапна трка Критериум ди Дофине. Се одржала од 7 до 14 јуни и била шеснаесетта трка во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена од Крис Фрум, кој стигнал до втора победа на трката.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Критериум ди Дофине е настан од Светската турнеја, сите седумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат. На четири други екипи им биле доделени специјални покани за трката и со тоа била создадена главната група од 21 екипа.

Екипи во Светската турнеја биле:

Екипи кои добиле специјални покани биле:

Преглед[уреди | уреди извор]

Етапа Датум Движење Растојание Вид Победник
1 7 јуни Ужин до Албервил 132 км ридеста етапа  Питер Кенох (ВБР)
2 8 јуни Ле Бурже ду Лак до Вијар ле Домб 173 км среднопланинска етапа  Насер Бухани (ФРА)
3 9 јуни Роан до Монтањи 24,5 км екипен хронометар Ванти-Груп Гобер
4 10 јуни Анерон до Систерон 228 км ридеста етапа  Насер Бухани (ФРА)
5 11 јуни Дињ ле Бен до Пра Луп 161 км планинска етапа  Ромен Барде (ФРА)
6 12 јуни Сен Боне ан Шансор до Вијар де Ланс 183 км планинска етапа  Руј Кошта (ПОР)
7 13 јуни Монмелијан до Сен Жерве ле Бен 155 км планинска етапа  Крис Фрум (ВБР)
8 14 јуни Сен Жерве ле Бен до Модан 156,5 км среднопланинска етапа  Крис Фрум (ВБР)

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

7 јуни 2015 — Ужин до Албервил, 132 км
Резултат од етапа 1
Возач Екипа Време
1  Питер Кенох (ВБР) Тим Скај 3ч 06' 41"
2  Саша Модоло (ИТА) Лампре-Мерида + 2"
3  Едвалд Боасон Хаген (НОР) МТН Кубека + 2"
4  Тиш Бенот (БЕЛ) Лото-Судал + 2"
5  Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ + 2"
6  Насер Бухани (ФРА) Кофидис + 2"
7  Џеј Мекарти (АВС) Тинкоф-Саксо + 2"
8  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 2"
9  Самуел Димулен (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 2"
10  Сирил Готје (ФРА) Тим Јуропкар + 2"
Генерален пласман по етапа 1
Возач Екипа Време
1  Питер Кенох (ВБР) Тим Скај 3ч 06' 41"
2  Саша Модоло (ИТА) Лампре-Мерида + 6"
3  Едвалд Боасон Хаген (НОР) МТН Кубека + 8"
4  Тиш Бенот (БЕЛ) Лото-Судал + 12"
5  Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ + 12"
6  Насер Бухани (ФРА) Кофидис + 12"
7  Џеј Мекарти (АВС) Тинкоф-Саксо + 12"
8  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 12"
9  Самуел Димулен (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 12"
10  Сирил Готје (ФРА) Тим Јуропкар + 12"

Етапа 2[уреди | уреди извор]

8 јуни 2015 — Ле Бурже ду Лак до Вијар ле Домб, 173 км
Резултат од етапа 2
Возач Екипа Време
1  Насер Бухани (ФРА) Кофидис 4ч 23' 46"
2  Самуел Димулен (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
3  Саша Модоло (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
4  Едвалд Боасон Хаген (НОР) МТН Кубека и.в.
5  Алексеј Цатевич (РУС) Катјуша и.в.
6  Јонас Вангенехтен (БЕЛ) ИАМ Сајклинг и.в.
7  Јенс Кекелејре (БЕЛ) Орика-ГринЕЏ и.в.
8  Рамунас Навардаускас (ЛИТ) Канондејл-Гармин и.в.
9  Јаник Мартинес (ФРА) Тим Јуропкар и.в.
10  Лука Мезгец (СЛО) Џајант-Алпецин и.в.
Генерален пласман по етапа 2
Возач Екипа Време
1  Питер Кенох (ВБР) Тим Скај 7ч 30' 27"
2  Саша Модоло (ИТА) Лампре-Мерида + 2"
3  Насер Бухани (ФРА) Кофидис + 2"
4  Самуел Димулен (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 6"
5  Едвалд Боасон Хаген (НОР) МТН Кубека + 8"
6  Тиш Бенот (БЕЛ) Лото-Судал + 12"
7  Јаник Мартинес (ФРА) Тим Јуропкар + 12"
8  Џеј Мекарти (АВС) Тинкоф-Саксо + 12"
9  Рамунас Навардаускас (ЛИТ) Канондејл-Гармин + 12"
10  Жилијан Алафилип (ФРА) Етикс-Квик Степ + 12"

Етапа 3[уреди | уреди извор]

9 јуни 2015 — Роан до Монтањи, 24,5 км (екипен хронометар)
Резултат од етапа 3
Екипа Време
1 Ванти-Груп Гобер 29' 58"
2 Астана + 4"
3 Мовистар Тим + 5"
4 Етикс-Квик Степ + 18"
5 Орика-ГринЕЏ + 23"
6 Тим Скај + 35"
7 Канондејл-Гармин + 43"
8 Лампре-Мерида + 47"
9 ИАМ Сајклинг + 50"
10 Рабобанк + 54"
Генерален пласман по етапа 3
Возач Екипа Време
1  Роан Денис (АВС) Ванти-Груп Гобер 8ч 00' 37"
2  Тиџеј ван Гардерен (САД) Ванти-Груп Гобер и.в.
3  Андриј Гривко (УКР) Астана + 4"
4  Винченцо Нибали (ИТА) Астана + 4"
5  Ливе Вестра (ХОЛ) Астана + 4"
6  Реин Тарамае (ЕСТ) Астана + 4"
7  Микеле Скарпони (ИТА) Астана + 4"
8  Горка Изагире (ШПА) Мовистар Тим + 5"
9  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 5"
10  Џон Гадре (ФРА) Мовистар Тим + 5"

Етапа 4[уреди | уреди извор]

10 јуни 2015 — Анерон до Систерон, 228 км
Резултат од етапа 4
Возач Екипа Време
1  Насер Бухани (ФРА) Кофидис 5ч 30' 53"
2  Јонас Вангенехтен (БЕЛ) ИАМ Сајклинг и.в.
3  Лука Мезгец (СЛО) Џајант-Алпецин и.в.
4  Едвалд Боасон Хаген (НОР) МТН Кубека и.в.
5  Алексеј Цатевич (РУС) Катјуша и.в.
6  Жилијан Алафилип (ФРА) Етикс-Квик Степ и.в.
7  Самуел Димулен (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
8  Тиш Бенот (БЕЛ) Лото-Судал и.в.
9  Кевин Реза (ФРА) ФДЖ и.в.
10  Нејтан Хас (АВС) Канондејл-Гармин и.в.
Генерален пласман по етапа 4
Возач Екипа Време
1  Роан Денис (АВС) Ванти-Груп Гобер 13ч 31' 30"
2  Тиџеј ван Гардерен (САД) Ванти-Груп Гобер и.в.
3  Андриј Гривко (УКР) Астана + 4"
4  Винченцо Нибали (ИТА) Астана + 4"
5  Ливе Вестра (ХОЛ) Астана + 4"
6  Микеле Скарпони (ИТА) Астана + 4"
7  Реин Тарамае (ЕСТ) Астана + 4"
8  Горка Изагире (ШПА) Мовистар Тим + 5"
9  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 5"
10  Џон Гадре (ФРА) Мовистар Тим + 5"

Етапа 5[уреди | уреди извор]

11 јуни 2015 — Дињ ле Бен до Пра Луп, 161 км
Резултат од етапа 5
Возач Екипа Време
1  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал 4ч 31' 22"
2  Тиџеј ван Гардерен (САД) Ванти-Груп Гобер + 36"
3  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај + 40"
4  Бењат Инчаусти (ШПА) Мовистар Тим + 42"
5  Сајмон Јејтс (ВБР) Орика-ГринЕЏ + 50"
6  Луј Мејнтјес (ЈАР) МТН Кубека + 50"
7  Ендру Талански (САД) Канондејл-Гармин + 55"
8  Микеле Скарпони (ИТА) Астана + 57"
9  Пјер Ролан (ФРА) Тим Јуропкар + 57"
10  Матијас Франк (ШВА) ИАМ Сајклинг + 57"
Генерален пласман по етапа 5
Возач Екипа Време
1  Тиџеј ван Гардерен (САД) Ванти-Груп Гобер 18ч 03' 22"
2  Бењат Инчаусти (ШПА) Мовистар Тим + 17"
3  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 20"
4  Микеле Скарпони (ИТА) Астана + 31"
5  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај + 41"
6  Сајмон Јејтс (ВБР) Орика-ГринЕЏ + 43"
7  Ендру Талански (САД) Канондејл-Гармин + 1' 08"
8  Даниел Мартин (ИРС) Канондејл-Гармин + 1' 16"
9  Матијас Франк (ШВА) ИАМ Сајклинг + 1' 17"
10  Николас Роуш (ИРС) Тим Скај + 1' 25"

Етапа 6[уреди | уреди извор]

12 јуни 2015 — Сен Боне ан Шансор до Вијар де Ланс, 183 км
Резултат од етапа 6
Возач Екипа Време
1  Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида 4ч 29' 23"
2  Винченцо Нибали (ИТА) Астана + 5"
3  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 38"
4  Тони Галопен (ФРА) Лото-Судал + 39"
5  Сајмон Јејтс (ВБР) Орика-ГринЕЏ + 1' 24"
6  Даниел Мартин (ИРС) Канондејл-Гармин + 1' 46"
7  Џон Гадре (ФРА) Мовистар Тим + 1' 48"
8  Тиш Бенот (БЕЛ) Лото-Судал + 1' 59"
9  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај + 2' 12"
10  Бењат Инчаусти (ШПА) Мовистар Тим + 2' 12"
Генерален пласман по етапа 6
Возач Екипа Време
1  Винченцо Нибали (ИТА) Астана 22ч 34' 17"
2  Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида + 29"
3  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 30"
4  Сајмон Јејтс (ВБР) Орика-ГринЕЏ + 35"
5  Тиџеј ван Гардерен (САД) Ванти-Груп Гобер + 42"
6  Бењат Инчаусти (ШПА) Мовистар Тим + 57"
7  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај + 1' 21"
8  Тони Галопен (ФРА) Лото-Судал + 1' 29"
9  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 30"
10  Даниел Мартин (ИРС) Канондејл-Гармин + 1' 30"

Етапа 7[уреди | уреди извор]

13 јуни 2015 — Монмелијан до Сен Жерве ле Бен, 155 км
Резултат од етапа 7
Возач Екипа Време
1  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај 4ч 24' 17"
2  Тиџеј ван Гардерен (САД) Ванти-Груп Гобер + 17"
3  Луј Мејнтјес (ЈАР) МТН Кубека + 41"
4  Бењат Инчаусти (ШПА) Мовистар Тим + 41"
5  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 54"
6  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 08"
7  Алексис Вијермоз (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 15"
8  Ендру Талански (САД) Канондејл-Гармин + 1' 25"
9  Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида + 1' 34"
10  Даниел Наваро (ШПА) Мовистар Тим + 1' 45"
Генерален пласман по етапа 7
Возач Екипа Време
1  Тиџеј ван Гардерен (САД) Ванти-Груп Гобер 26ч 59' 27"
2  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај + 18"
3  Бењат Инчаусти (ШПА) Мовистар Тим + 45"
4  Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида + 1' 10"
5  Сајмон Јејтс (ВБР) Орика-ГринЕЏ + 1' 29"
6  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 1' 40"
7  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 45"
8  Даниел Мартин (ИРС) Канондејл-Гармин + 2' 29"
9  Ендру Талански (САД) Канондејл-Гармин + 2' 39"
10  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 2' 46"

Етапа 8[уреди | уреди извор]

14 јуни 2015 — Сен Жерве ле Бен до Модан, 156,5 км
Резултат од етапа 8
Возач Екипа Време
1  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај 3ч 59' 27"
2  Сајмон Јејтс (ВБР) Орика-ГринЕЏ + 18"
3  Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида + 18"
4  Тиџеј ван Гардерен (САД) Ванти-Груп Гобер + 18"
5  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 28"
6  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 28"
7  Даниел Мартин (ИРС) Канондејл-Гармин + 31"
8  Ваут Пулс (ХОЛ) Тим Скај + 44"
9  Пјер Ролан (ФРА) Тим Јуропкар + 44"
10  Бењат Инчаусти (ШПА) Мовистар Тим + 44"
Краен генерален пласман
Возач Екипа Време
1  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај 30ч 59' 02"
2  Тиџеј ван Гардерен (САД) Ванти-Груп Гобер + 10"
3  Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида + 1' 16"
4  Бењат Инчаусти (ШПА) Мовистар Тим + 1' 21"
5  Сајмон Јејтс (ВБР) Орика-ГринЕЏ + 1' 33"
6  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 2' 05"
7  Даниел Мартин (ИРС) Канондејл-Гармин + 2' 52"
8  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 3' 06"
9  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 3' 12"
10  Ендру Талански (САД) Канондејл-Гармин + 4' 17"

Поредок[уреди | уреди извор]

На Критериум ди Дофине 2015 биле доделени четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку завршното време на секој велосипедист на секоја етапа, предводникот ја добивал жолтата маичка со сина лента.[3] Овој пласман бил сметан за најважен на Критериум ди Дофине 2014 и победникот на овој пласман бил сметан за победник на трката.

Дополнително, постоел бодовен пласман наградуван со зелена маичка.[3] За бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови за завршување во првите десет на етапа. На сите етапи, победата носела 15 бода, второто место носело 12 бода, третото 10, четвртото 8, петтото 6 и еден помалку за секое место надолу сè до еден бод за 10. место. Бодови за овој пласман можеле да се добијат и на секој од средните спринтови; овие бодови биле доделувани на секој од тројцата најбрзи возачи низ целта и тоа 5 бода за првиот, 3 за вториот и 1 за третиот.[3]

Постоел и планински пласман, кој бил наградуван со бело-црвена точкаста маичка.[3] За планинскиот пласман, бодови се добивале на врвот на некое искачување, доколку стигнеш пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано како екстра, прва, втора, трета или четврта категорија, а повеќе бодови носеле повисоките категории. Искачувањата од екстра категорија носеле најмногу бода, 20 за првиот возач преку врвот; првите десет возачи на искачувањата од екстра категорија добивале бодови за планинскиот пласман, првите осум за оние од прва категорија и првите шест за оние од втора категорија.[3] Помалку бодови се добивале на помалите искачувања, обележани со трета или четврта категорија.[3]

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, наградуван со бела маичка.[3] Пласманот бил пресметуван на истиот начин како генералниот пласман, но тука се натпреварувале само возачите родени по 1 јануари 1990. Постоел и екипен пласман, каде се пресметувале времињата на најдобрите тројца велосипедисти од секоја екипа на секоја етапа; водечката екипа на крајот на екипата била онаа со најмало вкупно време.[3]

Етапа Победник Генерален пласман

Планински пласман

Бодовен пласман

Пласман за млад возач

Екипен пласман

1 Питер Кенох Питер Кенох Даниел Теклехајманот Питер Кенох Тиш Бенот Тим Скај
2 Насер Бухани Саша Модоло Насер Бухани
3 Ванти-Груп Гобер Роан Денис Насер Бухани Роан Денис Ванти-Груп Гобер
4 Насер Бухани
5 Ромен Барде Тиџеј ван Гардерен Ромен Барде Тим Скај
6 Руј Кошта Винченцо Нибали Сајмон Јејтс Мовистар Тим
7 Крис Фрум Тиџеј ван Гардерен
8 Крис Фрум
На крај Крис Фрум Даниел Теклехајманот Насер Бухани Сајмон Јејтс Мовистар Тим

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI го потврди календарот за Светската турнеја 2015“. Cycling News. Посетено на 4 јануари 2015.
  2. „Календар на UCI за 2015“. UCI. Посетено на 4 јануари 2015.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 3,7 „2014 Critérium du Dauphiné: Specific regulations“ (PDF). Критериум ди Дофине (англиски). Amaury Sport Organisation. Посетено на 11 октомври 2015.[мртва врска]