Руј Кошта (велосипедист)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Руј Кошта
Лични податоци
Цело имеРуј Алберто Фарија да Кошта
Роден5 октомври 1986 (1986-10-05) (35 г.)
Повоа де Варзим,  Португалија
Висина1,83 м[1]
Маса69 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубОАЕ Тим Емирати
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
2007–2008
2009–2010
2011–2013
2014–
Бенфика
Кес д’Епарњ
Мовистар Тим
Лампре-Мерида
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
3 поединечни етапи (2011, 2013)

Етапни трки

Тур де Свис (2012, 2013, 2014)
Трка Абу Даби (2017)
Четири дена Динкерк (2009)
Вуелта а ла Комунидад де Мадрид (2011)

Еднодневни трки и класици

MaillotMundial.PNG Светски друмски првак (2013)
MaillotPortugal.PNG Национален хронометарски првак (2010, 2013)
MaillotPortugal.PNG Национален друмски првак (2015, 2020)
Гран при Монтреал (2011)
Последна промена
2 јануари 2020

Руј Алберто Фарија да Кошта (португалски: Rui Alberto Faria da Costa; р. 5 октомври 1986 во Повоа де Варзим[2]) — португалски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ОАЕ Тим Емирати.[3] Тој е најпознат по освојувањето на Светското друмско првенство 2013 во Тоскана, Италија – прв Португалец што успеал во тоа, Гран при Монтреал 2011 и три етапи на Тур де Франс во 2011 и 2013, како и изданијата на Тур де Свис во 2012, 2013 и 2014, станувајќи првиот велосипедист кој ја освојувал трката три години по ред.[4]

Ран живот и аматерска кариера[уреди | уреди извор]

Кошта ја започнал неговата кариера кај Гвилхабру-Вила до Конде, потоа заминал во Санта Марија да Фира.

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Рани години[уреди | уреди извор]

Станал професионален велосипедист со СЛ Бенфика во 2007, а потоа се приклучил кон Кес д’Епарњ во 2009.

Во 2009 година, Кошта ја освоил Четири дена Динкерк по освојувањето на осмата етапа на Тур де Свис 2010. На националните првенства во јуни 2010, Кошта и неговиот брат Марио биле позитивни на забранетата супстанца метилхексанамин,[5] за кои тие тврделе дека невнимателно го внеле преку храната. Понатамошните испитувања покажале дека се во право,[6] и повторно потпишале со нивната поранешна екипа, сега позната како Мовистар Тим, во април 2011 по пет месеци суспензија.[7]

2011[уреди | уреди извор]

Кошта на подиумот по победата на Гран при Монтреал 2011

Во 2011 година, Кошта многу добро се покажал на Вуелта а ла Комунидад де Мадрид: по двете втори места на првата и третата етапа, го освоил генералниот пласман.[8] Подоцна во сезоната, Кошта се издвоил од главната група и возел сам на етапата 8 на Тур де Франс 2011.[9][10] Подоцна во 2011, Кошта победил на Гран при Монтреал, спринтајќи откако направил бегство од групата. Тој го победил неговиот колега од бегството Пјерик Федриго. Двајцата биле достигнати од Филип Жилбер, кој го направил последниот напад, но дошол две секунди зад него.[11]

2012[уреди | уреди извор]

Во 2012, Руј Кошта завршил трет во генералниот пласман на Тур де Романди.[12] Ја освоил втората етапа на Тур де Свис и успешно ја бранел жолтата маичка до крајот на трката.[13] Ги зачувал неговите 14 секунди предност во генералниот пласман пред второпласираниот Френк Шлек на последната етапа, каде Луксембуржанецот нападнал на падините на преминот Глаубенберг. Шлек се искачувал до врвот со предност од една минута пред Кошта, но бил достигнат во текот на спустот од мала група составена од португалскиот возач. Двоецот ја завршил етапата со исто време.[14] По важната победа изјавил: „Сакам ова да го посветам на мојата екипа, бидејќи колегите работеа извонредно цела недела. Немам зборови да го опишам.“[15] Кошта се упатил на Тур де Франс како поддршка на неговиот водач Алехандро Валверде, но падовите и несреќите го уназадиле Валверде,[16] кој сепак успеал да освои етапна победа и завршил 20. во генералниот пласман. Кошта бил подобро пласиран од неговиот капетал во генералниот пласман на 18. место.[17] Потоа учествувал на ГП Уест-Франција, каде се изборил за второто место на францускиот класик. Побегнал на последното искачување на денот на 5 километри до крајот, но возачот на Тим Скај Едвалд Боасон Хаген го поминал во последниот километар, а Кошта го зачувал неговото второ место, додека групата ја поминувала целта зад него.[18] Во септември, се упадил во канадската провинција Квебек да учествува на двете трки од Светската турнеја. Го освоил третото место на Гран при Квебек, победувајќи во спринтот на групата од 16 возачи во брза потера по двајцата бегалци, Сајмон Геранс и Грег ван Авермат, кој завршил 4 секунди пред Кошта.[19] Два дена подоцна, целел на одбрана на неговата титула на Гран при Монтреал, но завршил осми, уште еднаш со 4 секунди зад победникот, Ларс Петер Нордхауг.[20] Ја завршил сезоната во Кина на Трката околу Пекинг, постигнувајќи уште еден пласман во првите десет (деветто место).

2013[уреди | уреди извор]

Во 2013, Кошта ја започнал годината со победа на Класика Примавера и завршил на третото место на Тур де Романди, додека целел да ја одбрани победата на Тур де Свис.[21] Подоцна успешно ја одбранил титулата по освојувањето на седмата етапа, преземајќи ја жолтата маичка од Матијас Франк откако ја освоил последната етапа, ридски хронометар.[22] На Тур де Франс, Кошта по Пиринеите бил во првите десет. На етапата 13, Кошта загубил близу десет минути во обидот да му помогне на неговиот екипен предводник, Валверде. На етапата 16, Кошта завршил во бегство, откако нападнал на последното искачување на етапата, Кол де Мансе пред завршниот спуст и завршил сам во Гап.[23] Исто така му била доделена наградата за борбеност на таа етапа. Неколку дена подоцна, Кошта ја освоил етапата 19 откако избегал од водечката група на Кол де ла Кроа Фри, завршувајќи повторно сам на Ле Гран-Борнан.

Кошта го освоил Светското друмско првенство 2013 во Тоскана, Италија, станувајќи првиот Португалец кој некогаш ја облекол маичката виножито. По трката, Кошта изјавил: „По Тур, целта беше да отидам на Светското првенство во најдобар форма и да имам добра трка. Но, никогаш не помислив дека можам да освојам трка олку важна како оваа. Ова ми значи сè. Тоа е награда за животниот напор и тешката работа“.[24][25]

Кошта го напуштил Мовистар Тим[26] на крајот на сезоната 2013 и ќе му се приклучи на Лампре-Мерида за сезоната 2014.[3]

2014[уреди | уреди извор]

Кошта ја носел виножито-маичката на Тур де Свис 2014

Кошта ја започнал сезоната во 2014 со третото место и освојувањето на бодовниот пласман на Волта ао Алгарве.[27] Потоа завршил втор во генералниот пласман на Париз-Ница и трет во генералниот пласман на Тур де Романди трета година по ред.[28][29]

Првата победа во сезоната на Кошта во дресот на светски првак дошла на последната етапа на Тур де Свис. Со оваа победа, Кошта ја преземал жолтата маичка од Тони Мартин и успешно ја одбранил неговата титула, станувајжи првиот велосипедист кој ја освоил трката три години по ред.[30]

Кошта започнал на Тур де Франс со високи надежи, целејќи на подиум, но започнал да губи време во однос на другите поради неготиот бронхит.[31] Во текот на вториот ден за одмор, неговата здравствена состојба се влошила и му била дијагностицирана бронхопневмонија. Наоѓајќи се на 13. место во генералниот пласман, Кошта бил приморан да го напушти Тур.[32] Се вратил на трките на ГП Западна Франција, завршувајќи на 92. место, 11 секунди зад победникот Силвен Шаванел.[33] Потоа, Кошта настапил на Гран при Квебек и Гран при Монтреал, обезбедувајќи го второто место на втората трка, зад Сајмон Геранс.

Кошта учествувал на Светското друмско првенство во Понферада, Шпанија, со цел да ја одбрани неговата титула од минатата година; завршил на 23. место, седум секунди зад победникот и негов наследник, Михал Квјатковски од Полска.[34][35]

2015[уреди | уреди извор]

Кошта го освоил четвртото место во генералниот пласман на Париз-Ница и тоа било прв негов забележителен резултат во сезоната, благодарение на третото место на хронометарот до Кол д’Ез.[36] Завршил седми на планинската Трка околу Баскија. Исто така го освоил четвртото место на Амстел Голд Рејс, каде победил Михал Квјатковски.[37] Една недела подоцна повторно стигнал до четвртото место на Лиеж-Бастон-Лиеж. Одлучил да не ја одбрани титулата на Тур де Свис, која ја освоил трипати по ред и наместо тоа учествувал на Критериум ди Дофине.[38] Кошта ја освоил шестата етапа на трката откако бил во бегство поголем дел од етапата, поминувајќи го Винченцо Нибали близу целта.[39] Една недела пред Тур де Франс, Кошта го освоил националното друмско првенство. На Тур де Франс се повлекол поради повреди здобиени во пад, доведувајќи го да објави дека во иднина ќе вози за етапни победи.[40]

2017[уреди | уреди извор]

Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2017.[41]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2007
1. Краен пласман Џиро деле Реџиони
2008
2. Краен пласман Џиро деле Реџиони
1. Етапа 4
2. Краен пласман Куп на народите
1. Етапа 4 (ITT)
2. Краен пласман Тур де л’Авенир
5. Светски друмски првак (под 23 години)
8. Светски хронометарски првак (под 23 години)
2009
1. Jersey pink.svg Краен пласман Четири дена Динкерк
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
2. Национално друмско првенство
3. Краен пласман Вуелта Чихуахуа Интернасионал
1. Етапа 3
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман
2010
1. Вуелта а Мајорка
1. Етапа 8 Тур де Свис
1. Национално хронометарско првенство
2. Краен пласман Четири дена Динкерк
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
6. Краен пласман Волта ао Алгарве
2011
1. Краен пласман Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
1. Етапа 8 Тур де Франс 2011
1. Гран при Монтреал
2012
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Свис
1. Етапа 2
2. ГП Уест-Франција
2. Вуелта а Мајорка
3. Краен пласман Тур де Романди
3. Гран при Квебек
4. ГП Мигел Индуран
5. Краен пласман Волта ао Алгарве
8. Гран при Монтреал
9. Краен пласман Трка околу Пекинг
2013
1. MaillotMundial.PNG Светско друмско првенство
1. MaillotPortugal.PNG Национално хронометарско првенство
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Свис
1. Етапа 7
1. Етапа 9 (ITT)
1. Класика Примавера
Тур де Франс
1. Етапа 16
1. Етапа 19
Jersey red number.svg Награда за борбеност Етапа 16
3. Краен пласман Тур де Романди
4. Краен пласман Трка околу Пекинг
4. Трофео Сера де Трамунтана
5. Краен пласман Волта ао Алгарве
5. Гран при Квебек
6. Гран при Монтреал
9. Лиеж-Бастон-Лиеж
2014
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Свис
1. Етапа 9
2. Краен пласман Париз-Ница
2. Гран при Монтреал
3. Краен пласман Волта ао Алгарве
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
3. Краен пласман Тур де Романди
3. Џиро ди Ломбардија
4. Краен пласман Трка околу Пекинг
2015
1. MaillotPortugal.PNG Национално друмско првенство
3. Краен пласман Критериум ди Дофине
1. Етапа 6
3. ГП Монтреал
4. Краен пласман Париз-Ница
4. Амстел Голд Рејс
4. Лиеж-Бастон-Лиеж
7. Краен пласман Трка околу Баскија
9. Светско друмско првенство
2016
3. Лиеж-Бастон-Лиеж
5. Краен пласман Трка околу Оман
6. Европско друмско првенство
6. Краен пласман Тур де Романди
7. Краен пласман Трка околу Баскија
7. Краен пласман Тур де Свис
10. Олимписка друмска трка
10. Краен пласман Париз-Ница
10. Флеш Валон
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 19 Тур де Франс
2017
1. Jersey red.svg Краен пласман Трка Абу Даби
1. Етапа 3
2. Краен пласман Трка околу Оман
5. Краен пласман Вуелта а Сан Хуан
1. Етапа 5
5. Краен пласман Тур де Свис
10. Краен пласман Трка околу Полска
2018
5. Краен пласман Тур де Романди
6. ГП Монтреал
8. Краен пласман Трка Абу Даби
10. Краен пласман Трка околу Оман
10. Светско друмско првенство
2019
2. Краен пласман Тур де Романди
4. Краен пласман Трка околу Оман
7. ГП Монтреал
10. Краен пласман Тирено-Адријатико
10. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
10. Краен пласман Вуелта а Бургос
10. Светско друмско првенство
2020
Национални првенства
1. MaillotPortugal.PNG Друмска трка
2. Хронометар
3. Краен пласман Трка околу Саудиска Арабија
1. Етапа 1
3. Краен пласман Тур де Лимузен
4. Краен пласман Волта ао Алгарве
10. Краен пласман Трка околу Полска

Распоред на резултатите[уреди | уреди извор]

Распоред на резултатите на големите трки
Голема трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Jersey pink.svg Џиро 27
Jersey yellow.svg Тур СО 73 90 18 27 СО СО 49 53
Jersey red.svg Вуелта 43
Распоред на резултатите на етапните трки
Етапна трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Jersey yellow.svg Париз-Ница 2 4 10 СО
Jersey blue.svg Тирено-Адријатико 145 60 29 18 10
MaillotVolta.png Волта а Каталуња НСО
Jersey yellow.svg Трка околу Баскија 15 13 51 7 7 12 НСО
Jersey yellow.svg Тур де Романди 18 3 3 3 25 6 5 2 НСО
Jersey yellow-bluebar.svg Критериум ду Дофине 43 3
Jersey yellow.svg Тур де Свис 13 34 1 1 1 7 5 НСО

СО = се откажал; — = не учествувал; НСО = не се одржала

Распоред на резултатите на класиците[уреди | уреди извор]

Монумент 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Милано-Санремо 79 49 51
Трка околу Фландрија 113 СО
Париз-Рубе 58 СО
Лиеж-Бастоњ-Лиеж СО СО 17 9 4 3 14 22 СО
Џиро ди Ломбардија 26 25 38 38 3 46 15 38
Класична трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Амстел Голд Рејс 120 СО 19 СО 17 4 17 38 27 13
Флеш Валон СО 18 32 53 28 10 31 19 26
Гран при Квебек 11 3 5 33 24 13 16 41 НСО
Гран при Монтреал 1 8 6 2 3 49 6 7 НСО

Резултати на првенствата[уреди | уреди извор]

Настан 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Gold medal olympic.svg Олимписки игри Друмска трка не се одржале 13 не се одржале 10 не се одржале
Jersey rainbow.svg Светски првенства Хронометар 49 33
Друмска трка 69 15 11 1 23 9 19 10 10
MaillotPortugal.PNG Национални првенства Хронометар ДСК 1 2 8 2
Друмска трка 2 ДСК 11 1 1

Награди[уреди | уреди извор]

 • Португалски спортист на годината (португалски: Prémio Desportista Masculino do Ano): 2012, 2013, 2014

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Профил на Руј Алберто Кошта“.
 2. Rui Costa[мртва врска] - Correio da Manhã
 3. 3,0 3,1 „Rui Alberto Faria Da Costa to Team Lampre-Merida“. Лампре-Мерида (италијански). CGS Cycling Team AG. 24 август 2013. Посетено на 24 август 2013.
 4. „Rui Costa faz história na Volta à Suíça com o terceiro triunfo consecutivo“.
 5. Питер Косинс (18 октомври 2010). „Руј Кошта и неговиот брат позитивни на допинг“. cyclingnews.com. Посетено на 16 јули 2013.
 6. 28 декември 2010. „Лабораторијата Гент ги поддржа тврдењата на браќата Кошта“. cyclingnews.com. 23 јули 2013.
 7. „Кошта потпиша тригодишен договор со Тим Мувистар“. Velonation.com. Посетено на 29 април 2012.
 8. „Кошта победи на Вуелта а ла Комунидад де Мадрид; Колумбиецот Џовани Баез ја освои последната етапа“. Velonation.com. Посетено на 29 април 2012.
 9. „Кошта победи на осмата етапа на Тур де Франс 2011“. RoadCycling.com. Архивирано од изворникот на 2012-03-13. Посетено на 29 април 2012.
 10. „Руј Кошта победи на осмата етапа, додека Хушовд води во генералниот пласман“. Velonews.competitor.com. 9 јули 2011. Архивирано од изворникот на 2012-04-22. Посетено на 29 април 2012.
 11. „Руј Кошта победи во Монтреал“. Cyclingtime.com. Архивирано од изворникот на 2012-04-02. Посетено на 29 април 2012.
 12. „Вигинс победи на Тур де Романди“. Cycling News. Future Publishing Limited. 29 април 2012. Посетено на 9 јули 2012.
 13. „Кошта победи на Тур де Свис“. Cyclingnews.com. Посетено на 23 јуни 2012.
 14. „Френк Шлек нападна, Руј Кошта ја одбрани победата на Тур де Свис 2012“. Velo News. 2012 Competitor Group, Inc. 17 јуни 2012. Посетено на 12 декември 2012.
 15. „Прекрасна недела за Мувистар“. Cycling News. Future Publishing Limited. 17 јуни 2012. Посетено на 12 декември 2012.
 16. „Повеќе лоша среќа за Валверде на Тур де Франс“. Cycling News. Future Publishing Limited. 7 јули 2012. Посетено на 12 декември 2012.
 17. „Поредок по етапата 20“. Le Tour de France. Amaury Sport Organisation. Посетено на 12 декември 2012.
 18. „Преглед на ГП Уест Франција-Плуе“. Velo Voices. Word Press. 26 август 2012. Посетено на 12 декември 2012.
 19. „Геранс победи на ГП Квебек“. Eurosport. YAHOO! EUROSPORT. 8 септември 2012. Посетено на 12 декември 2012.
 20. „Резултати 2012“. Grand Prix Cyclistes. Grand Prix Cycliste Québec-Montréal, 2010–2011. Посетено на 12 декември 2012.
 21. „Руј Кошта победи Класика Примавера, Контадор трет“. Eurosport. 7 април 2013.
 22. „Кошта ја прослави последователната победа на Тур де Свис“. Cyclingnews.com. 16 јуни 2013.
 23. Рајан, Бери (16 јули 2013). „Rui Costa repaid with Tour de France stage victory in Gap“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 17 јули 2013.
 24. Рајан, Бери (29 септември 2013). „Руј Кошта ја освои друмската трка за мажи на Светското првенство“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 30 септември 2013.
 25. "Este é o maior êxito da minha carreira" - Rui Costa“. A Bola. 29 септември 2013. Посетено на 2 октомври 2013.
 26. „Мувистар Тим (MOV) – ШПА“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 8 јануари 2013.
 27. „Волта ао Алгарве 2014“. steephill.tv. Посетено на 22 јуни 2014.
 28. „Париз-Ница 2014“. steephill.tv. Посетено на 22 јуни 2014.
 29. „Тур де Романди 2014“. steephill.tv. Посетено на 22 јуни 2014.
 30. „Кошта победи на Тур де Свис“. cyclingnews.com. Посетено на 22 јуни 2014.
 31. http://www.cyclingweekly.co.uk/racing/tour-de-france/rui-costa-tour-de-france-overall-battle-bronchitis-130475
 32. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2014-07-22. Посетено на 2014-09-18.
 33. http://www.grandprix-plouay.com/pdf/Classement_Plouay_World_Tour_2014.pdf
 34. „Светско друмско првенство: Квјатковски ја освои маичката виножито“. Меѓународен велосипедистички сојуз. 28 септември 2014. Посетено на 28 септември 2014.
 35. „Светско друмско првенство - машка друмска трка“. Меѓународен велосипедистички сојуз. 28 септември 2014. Посетено на 28 септември 2014.
 36. „Резултати: Париз-Ница 2015, етапа 7“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 15 март 2015. Посетено на 25 април 2015.
 37. „Квјатковски спринташе до првата победа во виножито маичката на Амстел Голд Рејс“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 19 април 2015. Посетено на 25 април 2015.
 38. Емил Акселгард (22 април 2015). „Нема одбрана на титулата за Кошта на Тур де Свис“. Cycling Quotes. CyclingQuotes.com 2013. Посетено на 9 јуни 2015.
 39. Ричард Виндзор (12 јуни 2015). „Нибали се врати за преземање на водството на Критериум ди Дофине додека Кошта ја освои етапата“. Cycling Weekly. IPC Media Sports & Leisure network. Посетено на 12 јуни 2015.
 40. „Costa to re-prioritise stage wins at the Tour de France“. Cyclingnews. Cyclingnews.com. 5 април 2016. Посетено на 5 април 2016.
 41. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 мај 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Спортски позиции
Претходник
Филип Жилбер
Светски друмски првак
2013
Наследник
Михал Квјатковски
Награди
Претходник
Елдер Родригес
Португалски спортист на годината
2012, 2013, 2014
Наследник
Мигел Оливеира