Лука Мезгец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лука Мезгец
Мезгец на Три дена Ден Пане 2017
Лични податоци
Цело имеЛука Мезгец
Роден27 јуни 1988(1988-06-27)(35 г.)
Крањ, СФРЈ СФР Југославија
Висина1,83 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Џејко-АИУла
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2010
2011–2012
2013–2015
2016-
Зероквадро Раденска
Сава
Аргос-Шимано
Орика-БајкЕксчејнџ
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2014)

Етапни трки

Куп де насионс Вил Сагене (2010)

Еднодневни трки и класици

Класик Хандзаме (2014)
Национален друмски првак (2017)
Последна промена
31 август 2020

Лука Мезгец (словенечки: Luka Mezgec; р. 27 јуни 1988) — словенечки професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Џејко-АИУла.[1]

По бројни завршувања на подиум во 2013, Мезгец конечно ја осетил победата на петтата етапа на Трката околу Пекинг.[2]

Во септември 2015 година било објавено дека Мезгец потпишал двегодишен договор со Орика-ГринЕЏ од сезоната 2016.[3]

Во август 2020 година бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2020.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
1. Взпрон на Мохор
2010
1. Краен пласман Куп на народите Вил де Сагене
5. Краен пласман Курс де ла Солидарите Олимпик
2011
1. Етапа 1 Истарски пролетен трофеј
1. Меморијал Хенрика Ласака
2. ВН ХајФај-Колор Студио
2. ГП Крањ
3. Бања Лука - Белград II
3. Будимпешта ГП
2012
2. Меморијал Невио Валчиќ
2. Бања Лука - Белград I
3. Трофеј Пореч
4. Бања Лука - Белград II
4. Гран при на Москва
5. Краен пласман Пет прстена околу Москва
1. Етапа 5
5. ГП Јужна Корушка
5.  Словенија Национално друмско првенство
6. Краен пласман Трка околу езерото Кукунор
1. Етапа 2
1. Етапа 4
1. Етапа 6
1. Етапа 11
1. Етапа 13
1. Бодовен пласман
2013
1. Етапа 5 Трка околу Пекинг
2. Хале-Ингоигем
7. Хандзаме Класик
2014
1. Хандзаме Класик
Волта а Каталуња
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 5
1. Етапа 21 Џиро д’Италија
2. Фландриско првенство
2015
1. Етапа 2 Тур ди От Вар
2016
2. Национално друмско првенство
9. Париз-Тур
2017
1. Национално друмско првенство
1. Национално кроскантри првенство
1. Национално велокрос првенство
1. Класик Арнем-Венендал
1. Етапа 2 Трка околу Словенија
5. Европско друмско првенство
2019
Трка околу Словенија
1. Бодовен пласман
1. Етапа 2
Трка околу Полска
1. Етапа 2
1. Етапа 5
3. Класика де Алмерија
8. Европско друмско првенство
8. Три дена Брухе-Де Пане
2020
1. Спринтерски пласман Трка околу Полска
2. Класик Бретања
5. Класика де Алмерија

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Џиро 123 136 138 СО 107
Тур
Вуелта 108 141 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Wins from January to October: Mitchelton-Scott men confirm roster and goals for 2020“. Мичелтон-Скот. New Global Cycling Services. 11 декември 2019. Архивирано од изворникот на 2020-01-02. Посетено на 2 јануари 2020.
  2. Бен Аткинс (15 октомври 2013). „Трка околу Пекинг: Лука Мезгец ја освои последната етапа, додека Инчаусти ја освои трката“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 16 октомври 2013.
  3. Кларк, Стјуарт (11 септември 2015). „Transfers: Van Den Broeck joins Katusha; Mezgec to Orica-GreenEdge“. Cycling Weekly. Посетено на 20 септември 2015.
  4. „107th Tour de France: Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 27 август 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]