Јонас Вангенехтен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јонас Вангенехтен
Вангенехтен на Еурометропол 2014
Лични податоци
Цело имеЈонас Вангенехтен
Роден16 септември 1986(1986-09-16)(37 г.)
Лобес,  Белгија
Висина1,76 м
Маса67 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2006
2007-2008
Тим Валони
Сторез-Ледек Материо
Професионални клубови
2009–2010
2011

2012–2014
2015-2016
2017
2018-2021
Верандас Вилемс
Валони Брисел-Кредит Агрикол
Лото-Белисол
ИАМ Сајклинг
Кофидис
Витал Консепт
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2016)

Еднодневни трки и класици

Гран при де Фурмје (2014)

Јонас Вангенехтен (холандски: Jonas Vangenechten; р. 16 септември 1986) — поранешен белгиски професионален друмски велосипедист,[1] кој возел професионално во периодот 2009-2021 за екипите Верандас Вилемс (2009–2010), Валони Брисел-Кредит Агрикол (2011), Лото-Белисол (2012–2014), ИАМ Сајклинг (2015–2016), Кофидис (2017) и Б&Б Хотелс п/б КТМ (2018–2021).

Во текот на својата професионална кариера освоил осум победи, вклучувајќи ја седмата етапа на Вуелта а Еспања 2016.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2007
1. Етапа 1 Тур ди О-Анжу
2008
2. Дрејвенкурс Оверејсе
5. Гран при Крикелион
6. Париз-Мант-ан-Ивлин
8. Париз-Тур за млади
2009
6. Трка околу Северна Холандија
8. Катекурс
8. Меморијал Ван Конингсло
2010
3. ГП Стад Зотегем
4. Дварс дор хет Хагеланд
7. Букл де л’Олн
8. ГП Стад Гел
2011
1. Катекурс
2. ГП Стад Гел
5. Курне-Брисел-Курне
6. Схал Селс
7. Де Вламсе Пејл
10. Флеш Арденес
10. Национале Слујтингспрејс
2012
3. ГП Пино Черами
2013
1. ГП Пино Черами
4. Друивенкурс Оверејсе
10. Краен пласман Светски пристаништен класик
2014
1. ГП де Фурмје
1. Дрејвенкурс Оверејсе
1. Етапа 4 Трка околу Полска
2. ГП Пино Черами
3. Фландриско првенство
3. Национале Слујтингспрејс
4. Краен пласман Тур де л’Еурометропол
7. Бинше-Шиме-Бинше
2015
1. Етапа 4 Тур де Валони
1. Етапа 2 Тур де л’Еурометропол
4. Бинше-Шиме-Бинше
6. Гран при д’Изберг
8. Хале-Ингоигем
2016
1. Етапа 7 Вуелта а Еспања
3. Париз-Тур
6. Трофео Феланит-Сес Салинес-Кампос-Поререс
6. Трофео Плаја де Палма
9. Курне-Брисел-Курне
9. Бинше-Шиме-Бинше
2017
2. Трофео Феланит-Сес Салинес-Кампос-Поререс
6. Рут Адели
10. Схелдепрејс
10. Класика де Алмерија
2018
1. Омлоп ван хет Хутланд
2. ГП Џеф Схеренс
6. Фландриско првенство
7. Бинше-Шиме-Бинше
2019
6. Нокере Курсе
7. Три дена Брухе-Де Пане

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2016 2017
Џиро
Тур
Вуелта 144 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Jonas Van Genechten va arrêter“ [Jonas Van Genechten will stop]. L'Avenir (француски). Groupe IPM. 25 June 2021. Посетено на 28 August 2022.
  2. „71st Vuelta a España: Stage 7 » Maceda › Puebla de Sanabria“. ProCyclingStats. Посетено на 26 August 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]