Горка Исагире

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Горка Изагире)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горка Исагире
Горка Исагире на Лиеж-Бастон-Лиеж
Лични податоци
Цело име Горка Исагире Инчаусти
Роден 7 октомври 1987 (1987-10-07) (воз. 30 г.)
Ормаизтеги,  Шпанија
Висина 1,76 м
Маса 66 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Бахреин-Мерида
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Професионални клубови
2009
2010–2013
2014–2017
2018-
Контентполис-Ампо
Еускалтел-Еускади
Мовистар Тим
Бахреин-Мерида
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 индивидуална етапа (2017)
Вуелта а Еспања
1 етапа ТТТ (2014)
Последна промена
11 март 2018

Горка Исагире Инчаусти (шпански: Gorka Izagirre Intxausti; р. 7 октомври 1987) — шпански професионален велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Бахреин-Мерида.[1] Тој е брат на велосипедистот Јон Исагире.[2]

Заедно со брат му, потпишал за Мовистар Тим за сезоната 2014.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
1. Етапа 4 Трка околу Луксембург
1. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
7. Етапа 3 Енеко Тур
2011
2. Трофео Деја
7. Етапа 8 Париз-Ница
9. Трофео Инка
10. Краен пласман Тур ди Хаут Вар
2012
1. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
2013
7. Краен пласман Тур Даун Андер
2014
1. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
2. Класика Примавера
2015
1. Jersey yellow number.svg Екипен пласман Тур де Франс
8. Краен пласман Тур Даун Андер
9. Краен пласман Париз-Ница
2016
2. Класика Примавера
5. Краен пласман Трка Дубаи
2017
1. Етапа 8 Џиро д’Италија
1. Класика Примавера
4. Краен пласман Париз-Ница
8. ГП Мигел Индураин
2018
3. Краен пласман Париз-Ница
3. Краен пласман Трка околу Оман
7. Краен пласман Тур Даун Андер

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро 83 28
Jersey yellow.svg Тур 66 39 СО 32 СО
Jersey red.svg Вуелта 37

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. New signings for Bahrain-Merida“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 7 август 2017 (посет. 1 јануари 2018 г).
  2. „Spanish sensations confirmed for Santos Tour Down Under“. Тур Даун Андер. http://www.tourdownunder.com.au/spanish-sensations-confirmed-santos-tour-down-under%20.htm. посет. 4 јули 2013 г. 
  3. Јон Исагире исто така ќе вози за Мувистар Тим“, „Мовистар Тим“, Abarca Sports, S.L., 4 октомври 2013 (посет. 6 октомври 2013 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]