Трка околу Баскија 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трка околу Баскија 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание59. Трка околу Баскија
НатпреварувањаСветска турнеја UCI 2019 2.UWT
Етапи6
Датуми8 – 13 април 2019
Растојание784,2 км
ДржаваESP Шпанија
ПоаѓалиштеСумарага
ОдредиштеЕјбар
Екипи23
Возачи на почеток161
Добитници на наградите
ПобедникESP Јон Исагире (Астана) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранIRL Даниел Мартин (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранGER Емануел Бухман (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
БодовенGER Максимилијан Шахман (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиGBR Адам Јејтс (Мичелтон-Скот) Wikidata-logo S.svg
МладинскиSLO Тадеј Погачар (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенGER Бора-Хансгрое Wikidata-logo S.svg
◀ 2018
Документација Wikidata-logo S.svg

Трка околу Баскија 2019 — 59. издание на велосипедската етапна Трка околу Баскија, која се одржала помеѓу 8 и 13 април како петнаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Трката била освоена од шпанскиот возач Јон Изагире.

Рута[уреди | уреди извор]

Целата рута на Трката околу Баскија 2019 била објавена на 27 февруари 2019 година.[2]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg8 априлСумарага – Сумарага
индивидуален хронометар
11,2GER Максимилијан Шахман Wikidata-logo S.svgGER Максимилијан Шахман Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg9 априлСумарага – Гораис
ридеста етапа
149,5FRA Жилијан Алафилип Wikidata-logo S.svgGER Максимилијан Шахман Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg10 априлСаригурен – Нуестра Сењора де Естибалис
ридеста етапа
191,4GER Максимилијан Шахман Wikidata-logo S.svgGER Максимилијан Шахман Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg11 априлВиторија – Аригоријага
среднопланинска етапа
164,1GER Максимилијан Шахман Wikidata-logo S.svgGER Максимилијан Шахман Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg12 априлАригоријага – Арате
планинска етапа
149,8GER Емануел Бухман Wikidata-logo S.svgGER Емануел Бухман Wikidata-logo S.svg
6 Wikidata-logo S.svg13 априлЕјбар – Ејбар
планинска етапа
118,2GBR Адам Јејтс Wikidata-logo S.svgESP Јон Исагире Wikidata-logo S.svg

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Трката околу Баскија е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Пет професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 23 екипи. Бидејќи секоја екипа имала право на седум возачи, вкупно 161 возач ја започнале првата етапа.[4]

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1. FRA АГ2Р Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. GER Бора-Хансгрое
 5. POL ССС
 6. BEL Декојнинк-Квик Степ
 7. RSA Дименжн Дата
 8. USA ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
 9. FRA Групама-ФДЖ
 10. NED Џамбо-Висма
 11. BEL Лото-Судал
 12. AUS Мичелтон-Скот
 13. ESP Мовистар
 14. SUI Катјуша-Алпесин
 15. GBR Тим Скај
 16. GER Санвеб
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (5)
 1. ESP Бургос БХ
 2. ESP Каха Рурал-Сегурос РГА
 3. FRA Кофидис
 4. ESP Euskadi Basque Country-Murias
 5. COL Манзана Постобон
Wikidata-logo S.svg

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое17' 10
2. COL Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 9
3. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 10
4. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 12
5. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 16
6. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 19
7. ESP Јон Исагире Астана+ 22
8. ESP Енрик Мас Декојнинк-Квик Степ+ 24
9. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 30
10. GBR Хју Карти ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 31
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GER Максимилијан Шахман жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласмансина маичка за предводникот на пласманот за млад возачБора-Хансгрое17' 10
2. COL Даниел Мартинес бела точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 9
3. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 10
4. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 12
5. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 16
6. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 19
7. ESP Јон Исагире Астана+ 22
8. ESP Енрик Мас Декојнинк-Квик Степ+ 24
9. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 30
10. GBR Хју Карти ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 31
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ3ч 29' 37
2. BEL Бјорг Ламбрехт Лото-Судал+ 1
3. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 1
4. ESP Омар Фраиле Астана+ 1
5. FRA Валентен Мадуа Групама-ФДЖ+ 1
6. GER Максимилијан Шахман жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласмансина маичка за предводникот на пласманот за млад возачБора-Хансгрое+ 1
7. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 1
8. ESP Јон Исагире Астана+ 1
9. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 1
10. BEL Питер Сери Декојнинк-Квик Степ+ 1
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GER Максимилијан Шахман жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласмансина маичка за предводникот на пласманот за млад возачБора-Хансгрое3ч 46' 44
2. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 5
3. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 10
4. COL Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 13
5. ESP Јон Исагире Астана+ 23
6. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 23
7. ESP Енрик Мас Декојнинк-Квик Степ+ 28
8. BEL Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 36
9. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 39
10. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 41
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Максимилијан Шахман жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласмансина маичка за предводникот на пласманот за млад возачБора-Хансгрое4ч 47' 57
2. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 0
3. ITA Енрико Баталјин Катјуша-Алпесин+ 0
4. SUI Марк Хирши Санвеб+ 0
5. ESP Јон Исагире Астана+ 0
6. ESP Јон Аберастури Каха Рурал-Сегурос РГА+ 0
7. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 0
8. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 0
9. COL Карлос Кинтеро Манзана Постобон+ 0
10. SLO Грега Боле Бахреин-Мерида+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GER Максимилијан Шахман жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласмансина маичка за предводникот на пласманот за млад возачБора-Хансгрое8ч 34' 31
2. ESP Јон Исагире Астана+ 33
3. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 33
4. COL Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 48
5. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 49
6. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 51
7. ESP Пелјо Билбао Астана+ 54
8. BEL Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 1' 11
9. ESP Микел Ланда Мовистар+ 1' 16
10. NED Сам Омен Санвеб+ 1' 16
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Максимилијан Шахман жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласмансина маичка за предводникот на пласманот за млад возачБора-Хансгрое4ч 03' 55
2. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 0
3. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 1
4. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 1
5. SUI Марк Хирши Санвеб+ 9
6. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 9
7. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 9
8. ESP Јон Исагире Астана+ 9
9. FRA Валентен Мадуа Групама-ФДЖ+ 9
10. BEL Бјорг Ламбрехт Лото-Судал+ 9
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GER Максимилијан Шахман жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласмансина маичка за предводникот на пласманот за млад возачБора-Хансгрое12ч 38' 16
2. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 51
3. ESP Јон Исагире Астана+ 52
4. COL Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1' 07
5. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 1' 08
6. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 10
7. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 24
8. BEL Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 1' 30
9. ESP Микел Ланда Мовистар+ 1' 35
10. ESP Микел Ниеве Мичелтон-Скот+ 1' 38
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое3ч 44' 14
2. ESP Јон Исагире Астана+ 1' 08
3. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 1' 08
4. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 08
5. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 1' 24
6. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 1' 24
7. ESP Микел Ланда Мовистар+ 1' 50
8. AUS Лукас Хамилтон Мичелтон-Скот+ 2' 04
9. GER Максимилијан Шахман жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласмансина маичка за предводникот на пласманот за млад возачБора-Хансгрое+ 2' 04
10. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 2' 04
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GER Емануел Бухман жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБора-Хансгрое16ч 23' 30
2. ESP Јон Исагире Астана+ 54
3. GER Максимилијан Шахман зелена маичка за предводникот во бодовниот пласмансина маичка за предводникот на пласманот за млад возачБора-Хансгрое+ 1' 04
4. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 1' 32
5. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 32
6. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 1' 55
7. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 1' 56
8. COL Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 2' 11
9. ESP Микел Ланда Мовистар+ 2' 25
10. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 2' 25
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот2ч 59' 46
2. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 1
3. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 1
4. ESP Јон Исагире Астана+ 1
5. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 7
6. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 1' 24
7. ESP Микел Ланда Мовистар+ 1' 24
8. GBR Хју Карти ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1' 24
9. FRA Давид Годи Групама-ФДЖ+ 1' 24
10. AUS Лукас Хамилтон Мичелтон-Скот+ 1' 24
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Јон Исагире жолта маичка за предводникот во генералниот пласманАстана19ч 24' 09
2. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 29
3. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 31
4. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 36
5. GBR Адам Јејтс бела точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманМичелтон-Скот+ 51
6. SLO Тадеј Погачар сина маичка за предводникот на пласманот за млад возачОАЕ Емирати+ 1' 36
7. ESP Микел Ланда Мовистар+ 2' 56
8. ESP Микел Ниеве Мичелтон-Скот+ 3' 13
9. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 3' 29
10. GER Максимилијан Шахман зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое+ 3' 44
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

На Трка околу Баскија 2019 се доделувале четири различни маички. Генералниот пласман бил пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа. Во 2018 година биле воведени временските бонуси на првите тројца на секоја етапа, освен на хронометрите: етапниот победник добивал десет секунди, додека второ и третопласираниот добивале шест и четири секунди, соодветно.[5] Бонус секунди имало и за првите тројца возачи на средните спринтови: три секунди за победникот на спринтот, две секунди за вториот и една секунда за третиот возач. Предводникот на генералниот пласман ја добивал жолтата маичка. Овој пласман се сметал за најважен на Трката околу Баскија 2018 и победникот на пласманот се сметал за победник на трката.

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5 6
Бодови за категорија 1 10 8 6 4 2 1
Бодови за категорија 2 6 4 2 1 0
Бодови за категорија 3 3 2 1 0

Дополнително, постоел бодовен пласман, на кој се доделувала зелената маичка. За бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на првите 15 места на етапата. За победа на етапа, возачот добивал 25 бода, второто место добивало 20 бода, третото место 16 бода, четвртото 12 бода, петтото 12, шестото 10 и по еден бод помалку до еден бод за 15. место. Постоел и спринтерски пласман, обележан со сината маичка. Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на првите три места на средните спринтови во текот на етапите, три бода за победникот, два бода за вториот и еден бод за третиот возач.

Постоел и планински пласман, каде бодовите се добивале доколку велосипедистите стигнат на некое искачување пред останатите возачи. Секој од дваесет и трите искачувања биле категоризирани во прва, втора или трета категорија, а повеќе бодови имало на потешките и повисоко категоризирани искачувања. За искачувањата од првата категорија, првите шест возачи добивале бодови; на искачувањата од втора категорија, четворица добивале бодови; на искачувањата од трета категорија само тројца возачи добивале бодови. Водството во пласманот бил обележан од црвена маичка со бели точки.

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележана со светлосина маичка. Само возачи родени по 1 јануари 1994 година можеле да учествуваат во пласманот; најдобриот млад возач во генералниот пласман бил предводник на овој пласман.

Етапа Победник Генерален пласман
Jersey yellow.svg
Бодовен пласман
Jersey green.svg
Планински пласман
Jersey white dots on red.svg
Пласман на млад возач
Jersey light blue.svg
1 Максимилијан Шахман Максимилијан Шахман Максимилијан Шахман Даниел Мартинес Максимилијан Шахман
2 Жилијан Алафилип Гарикојц Браво
3 Максимилијан Шахман
4 Максимилијан Шахман
5 Емануел Бухман Емануел Бухман Алесандро де Марки
6 Адам Јејтс Јон Изагире Адам Јејтс Тадеј Погачар
На крај Јон Изагире Максимилијан Шахман Адам Јејтс Тадеј Погачар

Список на учесници[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgПочетен состав
Бахреин-Мерида
TBM
Бр.ВозачМесто
11SLO Грега Боле57.
Мовистар
MOV
Бр.ВозачМесто
1ESP Микел Ланда7.
2COL Карлос БетанкурНЗ-6
3ESP Рубен Фернандес НЗ-6
4ESP Антонио ПедрероНЗ-6
5ESP Хосе Хоакин Рохас23.
6COL Винер АнаконаНЗ-6
7ESP Карлос Верона37.
Бахреин-Мерида
TBM
Бр.ВозачМесто
12AUS Роан ДенисNP-3
13CHN Мејјин ВангНЗ-5
14UKR Марк ПадунNP-2
15SLO Лука Пиберник83.
16BEL Дилан Тенс24.
17GBR Стивен ВилијамсНЗ-5
Бора-Хансгрое
BOH
Бр.ВозачМесто
21GER Емануел Бухман3.
22ITA Чезаре Бенедети 91.
23AUT Патрик Конрад9.
24AUS Џеј Мекарти58.
25AUT Грегор МилбергерНЗ-6
26POL Павел Полјањски76.
27GER Максимилијан Шахман10.
Астана
AST
Бр.ВозачМесто
31DEN Јакоб Фуглсанг4.
32ESP Пелјо Билбао53.
33ESP Омар Фраиле43.
34ESP Горка Исагире шпански друмски првак(друмска)28.
35ESP Јон Исагире1.
36KAZ Алексеј Луценко казахстански друмски првак(друмска)НЗ-6
37ESP Луис Леон Санчес27.
Декојнинк-Квик Степ
DQT
Бр.ВозачМесто
41FRA Жилијан АлафилипNP-4
42FRA Реми Кавања-6
43BEL Дрис Девенинс70.
44DEN Микел Фрелих Хоноре49.
45ESP Енрик Мас11.
46BEL Питер Сери54.
47CZE Петр ВакочНЗ-6
АГ2Р Ла Мондијал
ALM
Бр.ВозачМесто
51FRA Александар ЖењеНЗ-4
52FRA Микаел Шерел69.
53FRA Клеман Шеврје81.
54SUI Матијас Франк67.
55FRA Ибер Дипон61.
56FRA Орелин Паре-Пентр72.
57USA Лоренс Ворбас64.
Лото-Судал
LTS
Бр.ВозачМесто
61BEL Јеле ВанендертНЗ-6
62BEL Сандер Арме74.
63AUS Адам ХансенНЗ-3
64BEL Бјорг Ламбрехт19.
65POL Томаш Марчињски48.
66BEL Максим МонфорНЗ-6
67BEL Тош ван дер СандеНЗ-6
Катјуша-Алпесин
TKA
Бр.ВозачМесто
71ITA Енрико БаталјинНЗ-6
72RSA Вили Смит-6
73POR Рубен Гереиро36.
74BEL Стеф КрасНЗ-3
75POR Жозе Гонсалвеш 63.
76ESP Даниел Наваро47.
77RUS Дмитриј Страхов-6
Тим Скај
SKY
Бр.ВозачМесто
81GBR Герајнт Томас40.
82ESP Џонатан КастровјехоНЗ-3
83ESP Давид де ла Крус34.
84FRA Кени Елисонд84.
85POL Михал Голаш89.
86POL Михал Квјатковски полски друмски првак(друмска)НЗ-4
87ITA Диего Роза НЗ-6
Мичелтон-Скот
MTS
Бр.ВозачМесто
91GBR Адам Јејтс 5.
92SUI Михаел АлбасиниНЗ-6
93AUS Лукас Хамилтон15.
94AUS Дамјен Хаусон59.
95ESP Микел Ниеве8.
96AUS Ник Шулц60.
97ETH Цгабу ГрмајNP-6
ОАЕ Емирати
UAD
Бр.ВозачМесто
101IRL Даниел Мартин 2.
102COL Серхио Енао14.
103ITA Мануеле МориНЗ-6
104SLO Тадеј Погачар6.
105ITA Едвард Равази-6
106AUS Рори СатерлендНЗ-5
107ITA Диего Улиси13.
ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
EF1
Бр.ВозачМесто
111COL Даниел Мартинес20.
112USA Шон БенетНЗ-6
113GBR Хју Карти12.
114AUS Сајмон Кларк НЗ-5
115USA Лосон Кредок44.
116USA Алекс ХаусНЗ-6
117USA Нејтан БраунНЗ-4
ССС
CPT
Бр.ВозачМесто
121NZL Патрик БевинНЗ-3
122POR Амаро Антунес73.
123ESP Виктор де ла Парте16.
124ITA Алесандро де Марки 29.
125GER Јонас Кох-6
126BEL Серж ПауелсНЗ-5
127AUT Рикардо Цојдл94.
Дименжн Дата
TDD
Бр.ВозачМесто
131USA Бен Кинг -6
132GBR Стив КамингсНЗ-3
133RSA Николас ДламиниНЗ-6
134RSA Жак Јансе ван Ренсбург-6
135ERI Амануел Гебрезгабихир42.
136NED Том-Јелте Слагтер77.
137SUI Данило Вис65.
Групама-ФДЖ
GFC
Бр.ВозачМесто
141FRA Руди Молар30.
142FRA Бруно Армирали86.
143FRA Давид Годи18.
144FRA Валентен Мадуа17.
145FRA Антони Ру француски друмски првак(друмска)NP-2
146FRA Ромен Сегл56.
147FRA Лео Вансан46.
Санвеб
SUN
Бр.ВозачМесто
151IRL Николас РоушНЗ-4
152AUS Крис Хамилтон 52.
153AUS Џеј Хиндли38.
154SUI Марк Хирши41.
155NED Сам ОменNP-5
156AUS Мајкл Сторер68.
157GER Флоријан Шторк82.
Џамбо-Висма
TJV
Бр.ВозачМесто
161NZL Џорџ Бенет 22.
162USA Сеп Кус95.
163NED Берт-Јан ЛиндеманНЗ-6
164GER Тони Мартин НЗ-6
165NED Дан ОливирНЗ-4
166USA Нилсон Паулес79.
167DEN Јонас Вингегор32.
Трек-Сегафредо
TFS
Бр.ВозачМесто
171NED Бауке Молема21.
172FRA Жилиен Бернар93.
173ITA Никола Кончи55.
174ITA Фабио Фелине75.
175ESP Маркел Ирисар-6
176LAT Томс Скујињш39.
177USA Питер Стетина51.
Кофидис
COF
Бр.ВозачМесто
181ESP Хесус Ерада66.
182COL Дарвин Атапума-6
183FRA Лоик Шету-6
184FRA Никола Еде-6
185DEN Јеспер Хансен -6
186ESP Луис Анхел Мате50.
187FRA Антони Перез33.
Euskadi Basque Country-Murias
EUS
Бр.ВозачМесто
191ESP Микел Бискара25.
192ESP Серхио Самитиер80.
193ESP Енрике СансНЗ-5
194ESP Mikel Iturria78.
195ESP Фернандо Барсело-6
196ESP Гарикојц Браво87.
197ESP Оскар Родригес 45.
Каха Рурал-Сегурос РГА
CJR
Бр.ВозачМесто
201ESP Кристијан Родригес92.
202ESP Жулен Амескета62.
203ESP Јон АберастуриНЗ-4
204ESP Јон ИризариНЗ-4
205ESP Јонатан Ластра31.
206ESP David González (cyclist)88.
207ESP Алекс Аранбуру71.
Манзана Постобон
MZN
Бр.ВозачМесто
211COL Алдемар Рејес35.
212COL Nicolás SáenzНЗ-5
213COL Хохан Гарсија85.
214COL Даниел ХарамилјоНЗ-4
215COL Бернардо СуазаНЗ-5
216COL Јесид Сиера90.
217COL Карлос Кинтеро 26.
Бургос БХ
BBH
Бр.ВозачМесто
221ESP Анхел МадразоНЗ-3
222NED Јетсе Бол-6
223POR Жозе ФернандешНЗ-3
224BRA Nícolas Sessler96.
225ESP Хесус Ескера-6
226ESP Диего РубиоНЗ-5
227POR Рикардо ВилелаНЗ-4

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. конс. 23 октомври 2018. 
 2. Official route of the Itzulia 2019“, „Трка околу Баскија“, Organizaciones Ciclistas Euskadi, 27 февруари 2019 (посет. 8 април 2019 г).
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. конс. 20 август 2015. 
 4. The 23 teams participating in the Itzulia“, „Трка околу Баскија“, Organizaciones Ciclistas Euskadi, 8 март 2019 (посет. 8 април 2019 г).
 5. The bonuses in the Itzulia“, „Трка околу Баскија“, Organizaciones Ciclistas Euskadi, 18 март 2018 (посет. 2 април 2018 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]