Класика де Сан Себастијан 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Класика де Сан Себастијан 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание39. Класика де Сан Себастијан
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 1.UWT
Датум3 август 2019
Растојание227,3 км
ДржаваESP Шпанија
ПоаѓалиштеСан Себастијан
ОдредиштеСан Себастијан
Екипи22
Возачи на почеток152
Возачи на крај81
Просечна брзина39,593 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Ремко Евенепул (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранBEL Грег ван Авермат (ССС) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранSUI Марк Хирши (Санвеб) Wikidata-logo S.svg
◀ 20182020
Документација Wikidata-logo S.svg

Класика де Сан Себастијан 2019 — 39. издание на велосипедската еднодневна трка Класика де Сан Себастијан, која се одржала на 3 август како дваесет и осми настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Била освоена од страна на 19-годишниот Ремко Евенепул.[2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Класика де Сан Себастијан е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Четири професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 22 екипи.[4]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1. BEL Декојнинк-Квик Степ
 2. FRA АГ2Р Ла Мондијал
 3. KAZ Астана
 4. GER Бора-Хансгрое
 5. POL ССС Тим
 6. USA ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
 7. FRA Групама-ФДЖ
 8. GBR Инеос
 9. BEL Лото-Судал
 10. ESP Мовистар
 11. AUS Мичелтон-Скот
 12. GER Санвеб
 13. BRN Бахреин-Мерида
 14. RSA Дименжн Дата
 15. USA Трек-Сегафредо
 16. NED Џамбо-Висма
 17. SUI Катјуша-Алпесин
 18. UAE ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (4)
 1. ESP Бургос-БХ
 2. ESP Каха Рурал-Сегурос РГА
 3. FRA Кофидис
 4. ESP Еускади Баскија-Муријас

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[5]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Ремко Евенепул Декојнинк-Квик Степ5ч 44' 27
2. BEL Грег ван Авермат ССС+ 38
3. SUI Марк Хирши Санвеб+ 38
4. ESP Горка Исагире Астана+ 38
5. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 38
6. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 38
7. BEL Јеле Ванендерт Лото-Судал+ 38
8. ESP Енрик Мас Декојнинк-Квик Степ+ 38
9. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 38
10. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 38
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 2. Malach, Pat (3 август 2018). „Evenepoel wins Clasica San Sebastian“. Cycling News. Посетено на 3 август 2019.
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 4. „2019 Clasica Ciclista San Sebastian (1.UWT)“. Pro Cycling Stats. Посетено на 1 август 2019.
 5. „Класика де Сан Себастијан 2019“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]