Гарикојц Браво

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гарикојц Браво
Браво во 2011 година
Лични податоци
Цело имеГарикојц Браво Ојарбиде
Роден31 јули 1989 (1989-07-31) (30 г.)
Ласкао,  Шпанија
Висина1,74 м
Маса61 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЕускади Баск Кантри-Муријас
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Аматерски клубови
2008
2009
Аспиру-Угарте
Каха Рурал аматерски
Професионални клубови
2010–2012
2013
2014
2015-
Каха Рурал-Сегурос РГА
Еускалтел-Еускади
Ефапел–Гласдрајв
Мурија Талдеа
Последна промена
16 ноември 2019

Гарикојц Браво Ојарбиде (баскиски: Garikoitz Bravo Oiarbide; р. 31 јули 1989) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Еускади Баск Кантри-Муријас.[1]

Во август 2018 година бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2008
1. Етапа 1 Бискајко Бира
2009
1. Баскија Баскиско хронометарско првенство под 23 години
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
2011
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман Тур де л’Авенир
2012
9. Вуелта Сиклиста а ла Риоха
2013
10. Трка околу Пекинг
2015
1. Mountains classification Планински пласман Вуелта а Кастилја и Леон
5. Краен пласман Вуелта а Астурија
8. Краен пласман Тур ди Жеводан Лангедок-Русијон
2017
8. Класика Примавера
2018
6. Краен пласман Вуелта а Арагон
7. Гран при де Плимелек-Морбијан
2019
6. Краен пласман Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
8. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
9. Класик Сид Ардеш

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. El Euskadi-Murias anuncia para 2019 una plantilla de 20 ciclistas“, „La Vanguardia“, Javier Godó; Grupo Godó, 15 ноември 2018 (посет. 16 јануари 2019 г). (на (шпански))
  2. „2018: 73rd Vuelta a España: Start List“. Pro Cycling Stats. конс. 22 август 2018. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]