Страде Бјанке 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Страде Бјанке 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание13. Страде Бјанке
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 1.UWT
Датум9 март 2019
Растојание184 км
ДржаваITA Италија
ПоаѓалиштеСиена
ОдредиштеСиена
Екипи21
Возачи на почеток147
Возачи на крај83
Просечна брзина38,43 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникFRA Жилијан Алафилип (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранDEN Јакоб Фуглсанг (Астана) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Ваут ван Ерт (Џамбо-Висма) Wikidata-logo S.svg
Strade bianche hommes 2018.png
◀ 20182020 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Страде Бјанке 2019 — 13. издание на велосипедската еднодневна трка Страде Бјанке, која се одржала на 9 март како петти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Била освоена од Жилијан Алафилип пред Јакоб Фуглсанг. Ваут ван Ерт бил трет и со тоа го заокружил подиумот.[2]

Рута[уреди | уреди извор]

Рутата била идентична од изданието во 2018 година, содржејќи 63 километри патишта од чакал распределени во 11 сектори, додека вкупната должина на трката била 184 километри.[3]

Сектори (делови на strade bianche)
Бр. Име Оддалеченост од Должина
(км)
Категорија
Почеток
(км)
Цел
(км)
1 Видрита 17,6 160,3 2,1 *
2 Бањаја 25 153,2 4,7 ****
3 Ради 36,9 142,7 4,4 **
4 Ла пјана 47,6 130,9 5,5 *
5 Лучињано 75,8 96,3 11,9 ***
6 Пјеве а Салти 88,7 87,3 8,0 ****
7 Сан Мартино ин Гранија 111,3 63,2 9,5 ***
8 Монте Санте Мари
(Сеторе Канчелара)
130 42,5 11,5 *****
9 Монтеаперти 160 23,6 0,8 *
10 Коле Пинѕуто 164,6 17 2,4 ****
11 Ле Толфе 171 11,9 1,1 ***

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2017 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Сепак, сите осумнаесет екипи избрале да настапат на трката, како во 2017 и 2018 година. Дополнително, три професионални континентални екипи се натпреварувале со што се заокружила главната група од 21 екипа.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1. FRA АГ2Р Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. GER Бора-Хансгрое
 5. POL ССС Тим
 6. BEL Декојнинк-Квик Степ
 7. RSA Дименжн Дата
 8. USA ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
 9. FRA Групама-ФДЖ
 10. NED Џамбо-Висма
 11. SUI Катјуша-Алпесин
 12. BEL Лото-Судал
 13. AUS Мичелтон-Скот
 14. ESP Мовистар
 15. GBR Инеос
 16. GER Санвеб
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (3)
 1. ITA Нери Сотоли-Селе Италија-КТМ
 2. ITA Нипо-Вини Фантини-Фезане
 3. FRA Витал Консепт-Б&Б Хотелс

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[4]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ4ч 47' 14
2. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 2
3. BEL Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 27
4. CZE Здењек Штибар Декојнинк-Квик Степ+ 1' 00
5. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 1' 00
6. BEL Грег ван Авермат ССС+ 1' 01
7. KAZ Алексеј Луценко Астана+ 1' 04
8. AUS Сајмон Кларк ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1' 08
9. LAT Томс Скујињш Трек-Сегафредо+ 1' 12
10. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 1' 21
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 2. „Julian Alaphilippe takes victory in fast and dusty Strade Bianche 2019“. Cycling Weekly. Посетено на 9 март 2019.
 3. Фаранд, Стивен. „Strade Bianche 2019 – Preview. Can anyone stop Deceuninck-QuickStep from winning on the Tuscan dirt roads?“. cyclingnews.com. Посетено на 9 март 2019.
 4. „Страде Бјанке 2019“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]