Прејди на содржината

Тако ван дер Хорн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тако ван дер Хорн
Лични податоци
Цело имеТако ван дер Хорн
Роден4 декември 1993(1993-12-04)(30 г.)[1]
Ротердам,  Холандија
Висина1,87 м
Маса75 кг
Податоци за клубот
Мом. клубРомпот-Шарл
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2014 Белкин-Де Јонге Ренер
Професионални клубови
2015–2016
2017–
Велосипедски тим Де Ријке
Ромпот-Недерландсе Лотереј
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
ГП Импанис-Ван Петегем (2018)
Последна промена
29 септември 2018

Тако ван дер Хорн (холандски: Taco van der Hoorn; р. 4 декември 1993 во Ротердам) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Ромпот-Шарл.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
1. Класик Гвидо Рејбрук
2014
7. Класик Зуид Ост Дренте I
2016
2. Класик Зуид Ост Дренте
8. Краен пласман Ан Пост Рас
1. Етапа 1
9. Схал Селс-Мерксем
10. Гоиксе Пејл
2017
1. Схал Селс
2. Дварс дор хет Хагеланд
2. Класик Такс Про
4. Слаг ом Норг
8. ГП Жан Пјер Монсере
9. Класик Фамен Арден
2018
1. ГП Импанис-Ван Петегем
1. Етапа 3 БинкБенк Тур
3. Антверпен Порт Епик
5. Дрејвенкурс Оверејсе
10. Слаг ом Норг

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Taco van der Hoorn“. Eurosport. Посетено на 22 мај 2016.
  2. „Taco van der Hoorn“. ProCyclingStats. Посетено на 22 мај 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]