Рикардо Минали

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рикардо Минали
Минали на Европското велодромско првенство 2017 во Хановер
Лични податоци
Цело имеРикардо Минали
Роден19 април 1995 (1995-04-19) (24 г.)
 Италија
Висина1,80 м
Маса74 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИзраелска велосипедска академија
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачСпринтер
Аматерски клубови
2014
2015-2016
Генерал Стор Ботоли Ѕардини
Тим Колпак
Професионални клубови
2017–2018
2019-
Астана
Израелска велосипедска академија
Последна промена
6 јануари 2019

Рикардо Минали (италијански: Riccardo Minali; р. 19 април 1995) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Израелска велосипедска академија.[1] Тој е син на Никола Минали, поранешен професионален велосипедист.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2015
1. Сиркуито дел Порто-Трофео Арведи
4. Меморијал Денис Ѕанети и Даниеле Дел Бен
2016
2. Сиркуито дел Порто-Трофео Арведи
3. Трофео Алмар
2017
7. Краен пласман Трка Дубаи
7. Бриселски велосипедски класик
2018
Тур де Лангкави
1. Етапа 2
1. Етапа 4
5. Гран Пиемонте
5. Гран Премио Бруно Бегели
9. Гран при де Фурмје

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Riccardo Minali“. ProCyclingStats. конс. 31 јули 2016. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]