БинкБенк Тур 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
БинкБенк Тур 2018
Детали за трката
Издание14. БинкБенк Тур
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 2.UWT
Етапи7
Датуми13 – 19 август
Растојание1.122,4 км
ДржавиNED Холандија
BEL Белгија
ПоаѓалиштеХеренвен
ОдредиштеГерардсберген
Екипи23
Просечна брзина44,509 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSLO Матеј Мохорич (Бахреин-Мерида)
ВторопласиранAUS Мајкл Метјус (Тим ДСМ)
ТретопласиранBEL Тим Веленс (Лото-Судал)
БодовенCZE Здењек Штибар (Квик-Степ Флорс)
БорбеностNED Елмар Рејндерс (Ромпот-Недерландсе Лотереј)
ЕкипенBEL Квик-Степ Флорс
◀20172019▶
Документација

БинкБенк Тур 2018 — 14. издание на велосипедската етапна трка БинкБенк Тур, која се одржала помеѓу 13 и 19 август како дваесет и деветти настан во сезоната на Светската турнеја. Трката била одржана на територија на Белгија и на Холандија.[1][2]

Трката била освоена од Словенецот Матеј Мохорич.

Рута[уреди | уреди извор]

Патеката за трката била објавена во февруари 2018 година.[3]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 13 авгХеренвен – Болсвард
рамна етапа
рамна етапа
177,3NED Фабио Јакобсен NED Фабио Јакобсен
2 14 авгВенрај – Венрај
индивидуален хронометар
индивидуален хронометар
12,7SUI Штефан Кинг SUI Штефан Кинг
3 15 авгBEL Алтер – BEL Антверпен
рамна етапа
рамна етапа
166NED Тако ван дер Хорн SLO Матеј Мохорич
4 16 авгBEL Бланкенберге – BEL Ардоје
рамна етапа
рамна етапа
165,5BEL Јаспер Стејвен SLO Матеј Мохорич
5 17 авгBEL Синт Питерс Леув – BEL Ланакен
рамна етапа
рамна етапа
209,2DEN Магнус Корт SLO Матеј Мохорич
6 18 авгBEL Римст – Ситард-Гелен
ридеста етапа
ридеста етапа
182,2AUT Грегор Милбергер SLO Матеј Мохорич
7 19 авгBEL О ДерBEL Герардсберген
ридеста етапа
ридеста етапа
209,5AUS Мајкл Метјус SLO Матеј Мохорич

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи БинкБенк Тур е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Пет професионални континентални екипи настапиле, со што главната група имала 23 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (5)

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Фабио Јакобсен Квик-Степ Флорс4ч 01' 00
2. GER Марсел Кител Катјуша-Алпесин+ 0
3. AUS Кејлеб Јуан Мичелтон-Скот+ 0
4. NOR Кристофер Халворсен Тим Скај+ 0
5. GER Макс Валшајд Тим ДСМ+ 0
6. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 0
7. ITA Матео Пелуки Бора-Хансгрое+ 0
8. BEL Тимоти Дипон Ванти-Груп Гобер+ 0
9. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
10. ITA Рикардо Минали Астана+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Фабио Јакобсен зелена маичка за предводникот на генералниот пласманцрвена маичка за предводникот во бодовниот пласманКвик-Степ Флорс4ч 00' 50
2. GER Марсел Кител Катјуша-Алпесин+ 4
3. NED Елмар Рејндерс Ромпот-Недерландсе Лотереј+ 5
4. BEL Дрис де Бонт црна маичка за предводникот на борбениот пласманВерандас Вилемс-Крелан+ 5
5. AUS Кејлеб Јуан Мичелтон-Скот+ 6
6. ITA Мануеле Боаро Бахреин-Мерида+ 7
7. BEL Димитри Пејскенс ВБ-Аква Протект-Веранкласик+ 7
8. SLO Матеј Мохорич Бахреин-Мерида+ 9
9. BEL Томас Спренгерс Спорт Вландерен-Балоас+ 9
10. NOR Кристофер Халворсен Тим Скај+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SUI Штефан Кинг БМЦ Рејсинг Тим14' 11
2. BEL Виктор Кампенертс Лото-Судал+ 14
3. DEN Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 15
4. AUS Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 15
5. GER Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс+ 19
6. GBR Алекс Даусет Катјуша-Алпесин+ 19
7. AUS Лук Дарбриџ Мичелтон-Скот+ 20
8. AUS Мајлс Скотсон БМЦ Рејсинг Тим+ 22
9. POL Маќеј Боднар Бора-Хансгрое+ 23
10. BEL Ив Ламперт Квик-Степ Флорс+ 23
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SUI Штефан Кинг зелена маичка за предводникот на генералниот пласманцрвена маичка за предводникот во бодовниот пласманБМЦ Рејсинг Тим4ч 15' 11
2. BEL Виктор Кампенертс Лото-Судал+ 14
3. DEN Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 15
4. AUS Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 15
5. GER Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс+ 19
6. GBR Алекс Даусет Катјуша-Алпесин+ 19
7. AUS Лук Дарбриџ Мичелтон-Скот+ 20
8. AUS Мајлс Скотсон БМЦ Рејсинг Тим+ 22
9. POL Маќеј Боднар Бора-Хансгрое+ 23
10. BEL Ив Ламперт Квик-Степ Флорс+ 23
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Тако ван дер Хорн Ромпот-Недерландсе Лотереј3ч 47' 42
2. BEL Максим Вантом ВБ-Аква Протект-Веранкласик+ 3
3. BEL Шон де Би Верандас Вилемс-Крелан+ 3
4. SLO Матеј Мохорич Бахреин-Мерида+ 3
5. NED Јеспер Аселман Ромпот-Недерландсе Лотереј+ 35
6. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 1' 11
7. GER Ридигер Зелиг Бора-Хансгрое+ 1' 11
8. NED Фабио Јакобсен Квик-Степ Флорс+ 1' 11
9. GER Макс Валшајд Тим ДСМ+ 1' 11
10. BEL Том Ван Асбрук ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 11
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Матеј Мохорич зелена маичка за предводникот на генералниот пласманБахреин-Мерида8ч 03' 45
2. BEL Шон де Би Верандас Вилемс-Крелан+ 1
3. SUI Штефан Кинг БМЦ Рејсинг Тим+ 19
4. BEL Максим Вантом ВБ-Аква Протект-Веранкласик+ 25
5. NED Тако ван дер Хорн црна маичка за предводникот на борбениот пласманРомпот-Недерландсе Лотереј+ 31
6. BEL Виктор Кампенертс Лото-Судал+ 33
7. DEN Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 34
8. AUS Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 34
9. GER Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс+ 38
10. GBR Алекс Даусет Катјуша-Алпесин+ 38
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо3ч 44' 46
2. AUS Кејлеб Јуан Мичелтон-Скот+ 0
3. CZE Здењек Штибар Квик-Степ Флорс+ 0
4. GER Ридигер Зелиг Бора-Хансгрое+ 0
5. BEL Тимоти Дипон Ванти-Груп Гобер+ 0
6. LUX Жан Пјер Друкер БМЦ Рејсинг Тим+ 0
7. RSA Рајан Гибонс Дименжн Дата+ 0
8. BEL Том Ван Асбрук ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
9. NOR Даниел Хуелгор Групама-ФДЖ+ 0
10. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Матеј Мохорич зелена маичка за предводникот на генералниот пласманБахреин-Мерида11ч 48' 28
2. BEL Шон де Би Верандас Вилемс-Крелан+ 3
3. SUI Штефан Кинг БМЦ Рејсинг Тим+ 22
4. BEL Максим Вантом ВБ-Аква Протект-Веранкласик+ 28
5. AUS Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 30
6. NED Тако ван дер Хорн Ромпот-Недерландсе Лотереј+ 32
7. BEL Виктор Кампенертс Лото-Судал+ 36
8. DEN Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 37
9. GER Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс+ 41
10. GBR Алекс Даусет Катјуша-Алпесин+ 41
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. DEN Магнус Корт Астана4ч 39' 50
2. NED Јулиус ван ден Берг ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
3. FRA Алекси Гужар АГ2Р Ла Мондијал+ 0
4. BEL Јонас Рикерт Спорт Вландерен-Балоас+ 29
5. AUS Кејлеб Јуан црвена маичка за предводникот во бодовниот пласманМичелтон-Скот+ 33
6. ITA Матео Пелуки Бора-Хансгрое+ 33
7. FRA Флоријан Сенешал Квик-Степ Флорс+ 33
8. BEL Том Девринт Ванти-Груп Гобер+ 33
9. BEL Јенс Дебишер Лото-Судал+ 33
10. SLO Матеј Мохорич зелена маичка за предводникот на генералниот пласманБахреин-Мерида+ 33
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Матеј Мохорич зелена маичка за предводникот на генералниот пласманБахреин-Мерида16ч 28' 51
2. BEL Шон де Би Верандас Вилемс-Крелан+ 3
3. SUI Штефан Кинг БМЦ Рејсинг Тим+ 22
4. BEL Максим Вантом ВБ-Аква Протект-Веранкласик+ 28
5. AUS Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 30
6. NED Тако ван дер Хорн Ромпот-Недерландсе Лотереј+ 32
7. BEL Виктор Кампенертс Лото-Судал+ 36
8. DEN Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 37
9. GER Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс+ 41
10. GBR Алекс Даусет Катјуша-Алпесин+ 41
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUT Грегор Милбергер Бора-Хансгрое4ч 05' 10
2. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 3
3. CZE Здењек Штибар Квик-Степ Флорс+ 3
4. NED Дилан ван Барле Тим Скај+ 3
5. GER Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс+ 5
6. BEL Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 8
7. DEN Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 8
8. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 11
9. AUS Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 11
10. DEN Мадс Вирц Шмит Катјуша-Алпесин+ 11
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Матеј Мохорич зелена маичка за предводникот на генералниот пласманБахреин-Мерида20ч 34' 12
2. AUS Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 30
3. NED Тако ван дер Хорн Ромпот-Недерландсе Лотереј+ 32
4. DEN Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 34
5. GER Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс+ 35
6. POL Маќеј Боднар Бора-Хансгрое+ 36
7. BEL Виктор Кампенертс Лото-Судал+ 36
8. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 37
9. BEL Ив Ламперт Квик-Степ Флорс+ 43
10. NED Дилан ван Барле Тим Скај+ 44
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Мајкл Метјус Тим ДСМ4ч 38' 36
2. BEL Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 1
3. CZE Здењек Штибар Квик-Степ Флорс+ 3
4. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 3
5. GER Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс+ 3
6. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 3
7. NZL Дион Смит Ванти-Груп Гобер+ 3
8. NED Ники Терпстра Квик-Степ Флорс+ 3
9. NED Дилан ван Барле Тим Скај+ 3
10. SLO Јан Поланц ОАЕ Емирати+ 3
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Матеј Мохорич зелена маичка за предводникот на генералниот пласманБахреин-Мерида25ч 13' 01
2. AUS Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 5
3. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 20
4. GER Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс+ 25
5. NED Дилан ван Барле Тим Скај+ 34
6. BEL Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 37
7. DEN Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 39
8. AUT Грегор Милбергер Бора-Хансгрое+ 43
9. NED Ники Терпстра Квик-Степ Флорс+ 43
10. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 50
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

Постоеле четири главни пласмани на трката. Првиот бил генералниот пласман, пресметуван преку додавање на времето кое секој возач го извозел на секоја етапа. Се применувале временски бонуси за првите тројца на етапата (10, 6 и 4 секунди на првите тројца возачи) и на трите спринтови „златен километар“ на секоја етапа. На секој од овие спринтови, првите тројца добивале 3, 2 и 1 секунда бонус, соодветно. Возачот со најниско вкупно време бил победник на генералниот пласман. Возачот кој водел во пласманот ја освојувал зелената маичка.

Постоел и бодовен пласман. На секоја друмска етапа, возачите добивале бодови доколку завршат помеѓу првите десет, а други бодови имало и за средните спринтови. Возачот со најмногу бодови бил предводник на пласманот и ја освојувал црвената маичка. Борбениот пласман бил заснован само на бодовите на средните спринтови; водечкиот возач ја освојувал црната маичка. Последен пласман е екипниот пласман: на секоја етапа времињата на најдобрите тројца возачи од секоја екипа биле додавани. Екипата со најниско вкупно време го освојувала екипниот пласман.

Етапа Победник Генерален пласман
A green jersey
Бодовен пласман
A red jersey
Борбен пласман
A black jersey
Екипен пласман
1 Фабио Јакобсен Фабио Јакобсен Фабио Јакобсен Дрис де Бонт Квик-Степ Флорс
2 Штефан Кинг Штефан Кинг Штефан Кинг Ванти-Груп Гобер
3 Тако ван дер Хорн Матеј Мохорич Фабио Јакобсен Тако ван дер Хорн
4 Јаспер Стејвен Кејлеб Јуан Елмар Рејндерс
5 Магнус Корт Дрис де Бонт
6 Грегор Милбергер Елмар Рејндерс Квик-Степ Флорс
7 Мајкл Метјус Здењек Штибар
На крај Матеј Мохорич Здењек Штибар Елмар Рејндерс Квик-Степ Флорс

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
  2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Архивирано од изворникот на 2017-09-25. Посетено на 20 октомври 2016.
  3. „BinckBank Tour 2018: van Heerenveen tot Geraardsbergen“ [BinckBank Tour 2018: from Heerenveen to Geraardsbergen]. sport.be. Архивирано од изворникот на 2018-08-14. Посетено на 13 август 2018.
  4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]