Кристофер Халворсен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кристофер Халворсен
Халворсен на Трката околу Фландрија за млади 2016
Лични податоци
Цело имеКристофер Халворсен
Роден13 април 1996 (1996-04-13) (25 г.)
Кристијансанд,  Норвешка
Податоци за клубот
Мом. клубИнеос Гренадиерс
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2015
2016–2017
2018-
Тим Џокер (стажант)
Тим Џокер
Тим Скај
Последна промена
14 мај 2019

Кристофер Халворсен (норвешки: Kristoffer Halvorsen; р. 13 април 1996) — норвешки професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Инеос Гренадиерс.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

На 13 октомври 2016 година, Халворсен ја освоил друмската трка под 23 години на Светско друмско првенство 2016.[2]

2018[уреди | уреди извор]

Халворсен потпишал за Тим Скај по две сезони со норвешката континентална екипа Џокер Икопал. Халворсен требало да го има својот прв настап со Тим Скај на Тур Даун Андер, предводејќи ја новата екипа на спринтовите.[3] Меѓутоа, на 14 јануари, Халворсен паднал на Пиплс Чојс Класик, кршејќи ја раката и со тоа бил надвор од Тур Даун Андер.[4] На 16 март стигнал втор на Класикот Хандзаме.[5]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2013
1. Етапа 1 Трофео Карлсберг
1. Етапа 3 Трка Истра
2016
1. Jersey rainbow.svg Светско друмско првенство под 23 години
1. Гран при д’Изберг
Трка Олимпија
1. Етапа 3b
1. Етапа 4
1. Етапа 3 Тур де л’Авенир
2. Нокере Курсе
4. Краен пласман ЗЛМ Тур
1. Етапа 1 (ТТТ)
9. Катекурс
2017
1. Класик Хандзам
Тур де л’Авенир
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 3
5. Европско друмско првенство
5. Омлоп Еурометропол
2018
2. Класик Хандзам
2019
1. Етапа 5 Хералд Сан Тур
2. Класик Хандзам
6. Три дена Брухе-Де Пане

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Team Sky“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Архивирано од изворникот на 5 јануари 2019. Посетено на 5 јануари 2019.
  2. http://www.tv2.no/sport/8655756/
  3. „Halvorsen and Bernal lead Team sky team for Tour down under“. Cyclingnews.com. 8 јануари 2018. Посетено на 8 јануари 2018.
  4. Смит, Софи (14 јануари 2018). „Team Sky's Kristoffer Halvorsen fractures hand in People's Choice Classic crash“. cyclingweekly.com. Посетено на 19 февруари 2018.
  5. „Hodeg wins the Handzame Classic“. cyclingnews.com. 16 март 2018. Посетено на 16 март 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]