Јеспер Аселман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јеспер Аселман
Аселман на Трката околу Лимбург 2014
Лични податоци
Цело имеЈеспер Аселман
Роден12 март 1990 (1990-03-12) (29 г.)
Делфт, Холандија
Висина1,84 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубРомпот-Шарл
ДисциплинаДрумски и велодромски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачСпецијалист за класици[1]
Професионални клубови
2009–2010
2011
2012
2013-2014

2015-
Ван Влит-ЕБХ Елсхоф
Рабобанк Континентал Тим
Тим Раико-Стелтинг
Метек-ТКХ Сајклинг Тим п/б Мантел
Ромпот
Последна промена
26 декември 2015

Јеспер Аселман (холандски: Jesper Asselman; р. 12 март 1990 во Делфт) — холандски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Ромпот-Шарл од основањето на екипата во 2015 година.[2]

Во август 2015 година возел на Енеко Тур. По два дена во бегство и освојување на временски бонуси, Аселамн го презел водството на трката.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
1. Етапа 2 B (ТТТ) Вуелта Сиклиста а Леон
2013
1. MaillotHolanda.PNG Национално велодромско првенство - скреч
2014
1. Етапа 1 (ТТТ) Трка околу Словачка
2015
4. Трка околу Дренте
4. Трка околу Лимбург

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Аселман води: „Над моите најдиви соништа““. sport.be. Енеко Тур. конс. 12 август 2015. 
  2. „Јеспер Аселман“. Pro Cycling Stats. конс. 15 март 2015. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Шаблон:Возачи во Ромпот