Делфт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Делфт
Град и општина
Воздушен поглед на Делфт од лево на десно се гледаат три цркви, универзитетската кула и ветерница
Воздушен поглед на Делфт од лево на десно се гледаат три цркви, универзитетската кула и ветерница
Знаме на Делфт
Знаме
Грб на Делфт
Грб
Местоположба во Јужна Холандија
Местоположба во Јужна Холандија
Координати: 52°01′ СГШ 4°22′ ИГД / 
Држава Холандија
Покраина Јужна Холандија
Управа[1]
 • Орган Општински совет
 • Градоначаланик Бас Веркерк (VVD)
Површина[2]
 • Вкупна 24,06 km2 (929 sq mi)
 • Земјишна 22,82 km2 (881 sq mi)
 • Вода 1,24 km2 (48 sq mi)
Надм. вис.[3] 0 m (0 ft)
Население (мај 2014)[4]
 • Вкупно 99.737
 • Густина 4.371/km2 (11,320/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски број 2600–2629
Повикувачки број 015
Мреж. место delft.nl

Делфт (холандски: Delft) — град и општина во Холандија. Се наоѓа во покраината Јужна Холандија, северно од Ротердам и јужно од Хаг.

Делфт е познат по својот стар град со канали, производството на порцелан, Делфтскиот технички универзитет, сликарот Јоханес Вермер и научникот Антони ван Левенхук и поврзаноста со кралската оранска династија.

Историја[уреди | уреди извор]

Делфт настанал како населба на вештачки канал, по што го добил името (Delf, од Delven: „копање“). Грофот Вилем II му ги дал на Делфт сите градски права на 15 април 1246 година. Трговијата, занаетчиството и производството на пиво понатаму значително се развиле. Во 1389 година бил ископан канал со што градот бил поврзан со реката Мас, а со тоа и со Северното Море.

Сè до XVII век Делфт бил еден од најголемите градови во Холандија. Околу 1400 година Делфт имал околу 6.500 жители и бил трет град во Холандија, после Дордрехт (8.000) и Харлем (7.000).

Принцот Вилем Орански имал резиденција во Делфт, и тука загинал во атентат на 10 јули 1584 година. Погребан е во градската катедрала, а со тоа е започната традицијата на погребување на членовите на Оранската династија во Делфт.

Во експлозија на барут во 1654 година уништен е голем дел од градот и притоа загинале околу стотина граѓани.

Градот своето трговско значење го изгубил кон крајот на XVII век во корист на Хаг и Ротердам.

Денес, Делфт е туристичко одредиште со сочувани историски зданија.

Население[уреди | уреди извор]

По податоците од 2014 година, во градот живееле 99.737 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Maak kennis met...“ (на холандски). Burgermeester Verkerk. Gemeente Delft. http://www.delft.nl/Inwoners/Gemeente_en_democratie/Bestuur/College/Burgemeester_Verkerk/Maak_kennis_met. посет. 18 јули 2013 г. 
  2. „Kerncijfers wijken en buurten“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. http://statline.cbs.nl. посет. 12 март 2014 г. 
  3. „Postcodetool for 2611GX“ (на холандски). Actueel Hoogtebestand Nederland. Het Waterschapshuis. http://www.ahn.nl/postcodetool. посет. 18 јули 2013 г. 
  4. „Bevolkingsontwikkeling; regio per maand“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. http://statline.cbs.nl/StatWeb/publication/?DM=SLNL&PA=37230NED&D1=17-18&D2=101-650&D3=l&LA=EN&HDR=T&STB=G1,G2&VW=T. посет. 24 јули 2014 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]