Прејди на содржината

Ситард-Гелен

Координати: 51°0′N 5°52′E / 51.000° СГШ; 5.867° ИГД / 51.000; 5.867
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ситард-Гелен
Zittert-Gelaen
Општина
Плоштадот во Ситард
Плоштадот во Ситард
Знаме на Ситард-ГеленГрб на Ситард-Гелен
Highlighted position of Sittard-Geleen in a municipal map of Limburg
Местоположба во Лимбург
Координати: 51°0′N 5°52′E / 51.000° СГШ; 5.867° ИГД / 51.000; 5.867
ДржаваХоландија
ПокраинаЛимбург
Основана1 јануари 2001[1]
Управа[2]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникШрар Кокс (PvdA)
Површина[3]
 • Општина80,53 км2 (3,109 ми2)
 • Земјишна79,02 км2 (3,051 ми2)
 • Вода1,51 км2 (58 ми2)
Надм. вис.[4]&1000000000000004700000047 м
Население (Општина, август 2017; Урбано и метро, мај 2014)[5][6]
 • Општина93.086
 • Густина1.178/км2 (3,050/ми2)
 • Градскo135.255
 • Метро148.217
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број6120–6167
Повикувачки број046
Мреж. местоsittard-geleen.nl

Ситард-Гелен (холандски: Sittard-Geleen, лимбуршки: Zittert-Gelaen) — општина во југоисточна Холандија, во покраината Лимбург. Била создадена во 2001 година од поранешните општини Ситард, Гелен и Борн.

Споената општина има над 90.000 жители и со тоа е втората најнаселена општина во Лимбург (по Мастрихт со 125.000 жители).

На запад, Ситард-Гелен се граничи со Белгија, додека на исток се наоѓа Германија.

Населени места

[уреди | уреди извор]

Во општината се наоѓаат следниве населени места:

 • Борн
 • Брукситард
 • Бухтен
 • Енигхаузен
 • Гелен
 • Гретхеде
 • Гревенбухт
 • Гутековен
 • Холтум
 • Лимбрихт
 • Мунстергелен
 • Виндрак
 • Обихт
 • Папенховен
 • Шиперскерк
 • Ситард

Топографија

[уреди | уреди извор]

Холандска топографска карта на општината Ситард-Гелен (2013)

 1. „Municipal divisions on 1 January 2001“. cbs.nl (холандски). CBS. Посетено на 12 октомври 2013.
 2. „Mayor Sjraar Cox“ (холандски). Gemeente Sittard-Geleen. Архивирано од изворникот на 2013-10-15. Посетено на 12 октомври 2013.
 3. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
 4. „Postcodetool for 6131LB“. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis. Посетено на 12 октомври 2013.
 5. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.
 6. „Population growth; regions per month“. CBS Statline (холандски). Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. Посетено на 24 јули 2014.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]