Фенло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фенло
Општина и Град
Знаме на ФенлоГрб на Фенло
Локација на Фенло во провинцијата Лимбург
Локација во Лимбург
Координати: 51°22′N 6°10′E / 51.367° СГШ; 6.167° ИГД / 51.367; 6.167Координати: 51°22′N 6°10′E / 51.367° СГШ; 6.167° ИГД / 51.367; 6.167
ЗемјаХоландија
ПокраинаЛимбург
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникАнтоин Схотен (ВВД)
Површина[2]
 • Вкупна128,99 км2 (4,980 ми2)
 • Земјишна124,96 км2 (4,825 ми2)
 • Вода4,03 км2 (156 ми2)
Надм. вис.[3]&1000000000000002100000021 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно101.092
 • Густина809/км2 (2,100/ми2)
ДемонимVenloër, Venlonaar, Venloënaar
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.5900–5951
Повик. бр.077
Мреж. местоvenlo.nl

Фенло (холандски: [ˈvɛnloː]  ( слушни)) е општина и град во југоисточниот дел на Холандија, во близина на границата со Германија. Се наоѓа во покраината Лимбург.

Историја[уреди | уреди извор]

Рана историја[уреди | уреди извор]

Map од 1850 година

Римски и Келтски монети биле пронајдени во Фенло; тоа може да е населбата позната како Sablones на римскиот пат за поврзување Мастрихт со Хантен. Блерик, на западниот брег, познат како Блариакум.

Во документи од 9-от век Фенло се спомнува како трговско место; тој се развил во еден од позначајните во областа на Рајна, остварувањето на градските права му биле дадени во 1343 година, а член на Ханзата станал во 1375 година.

Поради неговата стратешка важност, градот Фенло бил под опсада неколкупати. Најзначајнита опсада била 1702 година спроведена од страна на Мено ван Киуехрон.Како резултат на тоа, Фенло беше ставен на Generaliteitslanden на Обединетите провинции, а подоцна станал дел од Кралството на Холандија.

Втора светска војна[уреди | уреди извор]

На 9 ноември 1939 година, агенти на две британски разузнавачи служи беа киднапирани од страна на Sicherheitsdienstа што стана познато како Фенло инцидентот. Инцидентот беше искористн од страна на нацистите да се поврзе Велика Британија со неуспешниот атентат на Хитлер, Георг Елсер во Bürgerbräukeller на денот пред и подоцна да ја оправдаат инвазија на Холандија на 10 мај 1940 година.

Фенло имаше и пат и железнички мост над Маас (реката Meuse). Градот беше сериозно оштетен од бомбардирањето (13 октомври - 19 ноември 1944) на мостовите на крајот на војната. Сојузничките сили направени 13 обиди да ги уништи мостовите за намалување и блокирање на повлекувањето на германската армија низ реката.Тоа не успеало бидејќи германиците со повлекувањето, го разнеле мостот со цел да ги намалат нападите на сојузниците.

Околу 300 луѓе беа убиени поради таквите напади. Голем дел од старата архитектура била уништена, но сепак некои стари градби како градското сообрание и Ромер куќата ја преживеаа војната релативно сочувани/

Пред војната, Фенло имаше активна еврејска заедница. Повеќето Евреи беа убиени во холокаустот.

По втората светска војна[уреди | уреди извор]

One of the (meanwhile closed) coffeeshops in a former rest stop

До крајот на 1990-тите,непријатност поврзани со дрога стана проблем во центарот на Фенло.Националните и општинските власти започна проектот к-4 и Tango иницијативи за да се намали проблемот со дрогата.Ова беше решение победа за победа.

Во 2001 година, општините Велфелд и Тегелен беа споени во општина Фенло. Тегелен првично беше дел од Војводството Јилих пред многу векови, а Фенло има минато во Војводството Гуелдерс На 1 јануари 2010 година, општина Арцен и Велден, била припоена кон општина Фенло.

Во 2003 година Фенло беше награден со титула "најзелениот град на Европа". Фенло беше домаќин на Флорида 2012 година, најголемиот хортикултурна изложба во светот. Во 2013 година, Фенло е добитник на престижната "Најдобар центар на градот на Холандија. Тоа го изненади жирито од сите инвестиции кои се направени во последните неколку години во булевар Маас, на железничката станица, тунелот во центарот и на мостот Мас.

Venlo City Hall

Образование[уреди | уреди извор]

Фенло како град со над 100.000 жители има голем број училишта од основно и средно образование. Покрај тоа Фенло е домаќин на три различни институции за високо образование и тоа:

  • Фонтис Универзитетот за применети науки (Меѓународниот кампус Фенло)
  • Хас универзитет за применети науки
  • Мастрихт универзитет (Фенло гранка).

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Фенло е поврзан со Германија од страна на два автопати (на пример, Сојузниот автопат 40 и Сојузниот автопат 61), кои го поврзува со Диселдорф, Келн и Рурската област во рок од еден час.

Железничката станица Фенло е спој станица. Таа обезбедува редовни врски со холандските градови Ајндховен, Рурмонд и Најмехен. Покрај тоа, таа обезбедува редовни меѓународни врски во Германија, преку Калденкирхен (првата станица во Германија), Вирсен, Менхенгладбах во Диселдорф и Хам.

Спорт[уреди | уреди извор]

-ФК Фенло е фудбалски клуб кој игра на стадионот Де Кул. Основан е на 7 февруари 1903 година, тој е една од првите професионални фудбалски клубови во Холандија. Во сезоната 2008-2009 година,-ФК Фенло ја освои Првата Дивизија (Eerste Divisie) и е унапреден во највисоката холандска професионалена фудбалска лига: на Ердивисие.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Седиштето на мултинационалните Océ се наоѓа во Фенло, како што е седиштето на Cimpress. [1] Исто така, Европскато седиштето на една најголемиот светска компанија за директна продажба Amway и американската канцеларија на снабдување во трговија на мало Канцеларијата депото се наоѓа во градот Фенло.

Greenport Фенло е еден од назначените пет Гринпоинтс во Холандија. Тоа е втората најголема концентрација на хортикултурата во Холандија. Гледано во врска со соседните германскиот регион Нидерхеин (Долна Рајна), Гринпорт Фенло е дури и еден од најголемите во Европа. Заедно, оваа област Гринпорт Фенло и деловниот простор на агро "Долна Рајна" во Германија се формира регион каде што повеќе од 30 милиони луѓе живеат. Овој регион е уникатен и од витално значење меѓународна мрежа на бизнис, истражување, универзитети и политиката. Соработката се врти околу стимулирање на иновации, создавање на привлечна работната и животната средина и интегрален регионален развој. Мрежата нуди широки можности и идните можности да се анализираат, користат во понатамошно развивање на "зелен пазар", со свежа храна и логистика на пазари. Целта е да се обезбеди импулс за економијата во регионот на Северен Лимбург.

Меѓународни релации[уреди | уреди извор]

Venlo е збратимен со::

  1. „Mayor and aldermen“ (холандски). Gemeente Venlo. Архивирано од изворникот на 2013-12-07. Посетено на 3 December 2013.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis http://www.ahn.nl/postcodetool. Посетено на 3 December 2013. Отсутно или празно |title= (help)
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]