Покраини во Холандија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Покраината во Холандија претставува административен слој помеѓу националната влада и локалните општини, кој се занимава субнационални или регионални работи. Управата на секоја покраина се состои од три главни делови: покраински собранија (Provinciale Staten) кои се бираат секои четири години. Од членовите на собранието се бира совет наречен Застапничко собрание (Gedeputeerde Staten), колегиум со надлежност врз извршните функции, и со негов претседател наречен Краличин комесар (Commissaris van de Koningin) назначен од Круната.

Поделба[уреди | уреди извор]

Денешна Холандија се дели на 12 покраини (хол. provincies).

Подолу се дадени дванаесетте покраини со нивните главни градови:

Покраина Главен град
Flag of Gelderland.svg Гелдерланд Арнем
Flag Groningen.svg Гронинген Гронинген
Flag Drenthe.svg Дренте                                   Асен
Flag of Zeeland.svg Зеланд Миделбург
Flag Zuid-Holland.svg Јужна Холандија Хаг
NL-LimburgVlag.svg Лимбург Мастрихт
Flag Overijssel.svg Оверајсел Зволе
North Brabant-Flag.svg Северен Брабант Хертогенбос
Flag North-Holland, Netherlands.svg Северна Холандија Харлем
Utrecht (province)-Flag.svg Утрехт Утрехт
Flevolandflag.svg Флеволанд Лелистад
Frisian flag.svg Фризија Леуварден

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Основни податоци за секоја покраина (холандски)
  • „Покраини во Холандија“. Statoids. (англиски) (англиски)