Херлен

Координати: 50°53′N 5°59′E / 50.883° СГШ; 5.983° ИГД / 50.883; 5.983
Од Википедија — слободната енциклопедија
Херлен
Heële
Општина
Стаклена палата во Херлен
Стаклена палата во Херлен
Знаме на ХерленГрб на Херлен
Highlighted position of Heerlen in a municipal map of Limburg
Местоположба во Лимбург
Координати: 50°53′N 5°59′E / 50.883° СГШ; 5.983° ИГД / 50.883; 5.983
ДржаваХоландија
ПокраинаЛимбург
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникПаул Депла (PvdA)
Површина[2]
 • Општина45,53 км2 (1,758 ми2)
 • Земјишна45,02 км2 (1,738 ми2)
 • Вода0,51 км2 (20 ми2)
Надм. вис.[3]&10000000000000113000000113 м
Население (Општина, август 2017; урбано и метро, мај 2014)[4][5]
 • Општина86.833
 • Густина1.929/км2 (5,000/ми2)
 • Градскo200.957
 • Метро247.731
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број6400–6433
Повикувачки број045
Мреж. местоheerlen.nl

Херлен (холандски: Heerlen, лимбуршки: Heële) — град и општина во југоисточниот дел на Холандија. Се наоѓа во покраината Лимбург.

Херлен е дел од агломерацијата Паркстад Лимбург, која вклучува околу 220.000 жители.

По римското основање на градот и слабиот средновековен период, Херлен станал средиште на рударската индустрија во Холандија кон крајот на XIX век. Во XX век, архитектот Фриц Пец одиграл главна улога во обликувањето на градот, како што изгледа денес. Негова најпозната градба е т.н. „Стаклена палата“ (Glaspaleis), вброена како една од најважните архитектонски градби во светот на XX век.

Во градот се наоѓа едно од двете седишта на Централната статистичка служба, државниот завод за статистика на Холандија (другото е во Хаг).

Топографија[уреди | уреди извор]

Холандска топографска карта на Херлен (март 2014)

Луѓе од Херлен[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

  • ГП Херлен е велокрос трка, која се одржува во Херлен во февруари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Mayor Paul Depla“ (холандски). Gemeente Heerlen. Архивирано од изворникот на 2013-10-13. Посетено на 12 октомври 2013.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. „Postcodetool for 6411HP“. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis. Посетено на 12 октомври 2013.
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.
  5. „Population growth; regions per month“. CBS Statline (холандски). Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. Посетено на 24 јули 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]