Хаг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хаг
Знаме на Хаг Хаг
Информациjа
Население: 474,244
Надм. височина: 1 m
Геогр. положба: 52° 08' сев. ш.

4° 3' ист. д.

UTC: +1
Градоначалник
Веб сajтот на градот

Хаг е град во Холандија. Таа претставува административна престолнина на Холандија. Се наоѓа на западниот дел од државата во провинцијата Јужна Холандија. Има население од 469 568 жители, а заедно со околината околу 700 000.

Во Хаг се наоѓа Меѓународниот суд за воените прекршоци.