Рајсвајк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рајсвајк
Municipality
Влечна патека
Знаме на РајсвајкГрб на Рајсвајк
Нагласена позиција на Рeјсвeјк na општинската мапа на Јужна Холандија
Местоположжба во Јужна Холандија
ДржаваХоландија
ПокраинаЈужна Холандија
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначаликМихел Безаујен (ВВД)
Површина[2]
 • Вкупна14,49 км2 (559 ми2)
 • Земјишна14,05 км2 (542 ми2)
 • Вода0,44 км2 (17 ми2)
Надм. вис.[3]&100000000000000000000000 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно51.742
 • Густина3.683/км2 (9,540/ми2)
ДемонимRijswijker
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.2280–2289
Повик. бр.070
Мреж. местоrijswijk.nl
Црквата (Арабик Керк) на улица во Рајсвајк

Рајсвајк (холандски: Rijswijk) — град и општина во западниот дел на Холандија, во покраината Јужна Холандија. Населението во 2017 година изнесувло  51,742 жители, и има површина од 14.4914.49 km2 (5.59 ми), 0.440.44 km2 (0.17 ми) на која е вода.

Општината, исто така ги вклучува селата Хантје и Сион.

Историја[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Burgemeester“ [Mayor] (холандски). Gemeente Rijswijk. Архивирано од изворникот на 2019-04-20. Посетено на 20 August 2013.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. „Postcodetool for 2284DP“. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis. Посетено на 20 August 2013.
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.