Гауда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гауда
Град и општина
Плоштадот со готското Градско собрание
Плоштадот со готското Градско собрание
Знаме на Гауда
Знаме
Грб на Гауда
Грб
Местоположба во Јужна Холандија
Местоположба во Јужна Холандија
Координати: 52°01′ СГШ 4°43′ ИГД / 
Држава Холандија
Покраина Јужна Холандија
Управа[1]
 • Орган Општински совет
 • Градоначалник Мило Шунмакер (VVD)
Површина[2]
 • Вкупна 18,11 km2 (699 sq mi)
 • Земјишна 16,86 km2 (651 sq mi)
 • Вода 1,25 km2 (48 sq mi)
Надм. вис.[3] 0 m (0 ft)
Население (мај 2014)[4]
 • Вкупно 70.939
 • Густина 4.208/km2 (10,900/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски број 2800–2809
Повикувачки број 0182
Мреж. место gouda.nl

Гауда (холандски: Gouda) — град и општина во покраината Јужна Холандија, западна Холандија. Градот е познат по истоименото сирење, стропвафел, многуте канали, лулињата и по своето Градско собрание од XV век. Мноштвото историски цркви во Гауда и други стари градби го прават омилено одредиште за посета на еден ден во Холандија.

Во средниот век била основана населба на местото на моменталниот град од семејството Ван дер Гауде, кое изградило утврден замок долж бреговите на реката Гауве, од каде потекнува името на семејството и на градот. Областа, првично мочуриште, се развила низ вековите. Од 1225 година, канал ја поврзува Гауве, со што градот станал пристаниште. Гауда официјално ги добила своите градски права во 1272 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Burgemeester Milo Schoenmaker“ (на холандски). Gemeente Gouda. http://www.gouda.nl/gemeente/Bestuur_Organisatie/College_van_B_en_W/Burgemeester_Milo_Schoenmaker. посет. 22 јули 2013 г. 
  2. „Kerncijfers wijken en buurten“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. http://statline.cbs.nl. посет. 12 март 2014 г. 
  3. „Postcodetool for 2801JM“ (на холандски). Actueel Hoogtebestand Nederland. Het Waterschapshuis. http://www.ahn.nl/postcodetool. посет. 22 јули 2013 г. 
  4. „Bevolkingsontwikkeling; regio per maand“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. http://statline.cbs.nl/StatWeb/publication/?DM=SLNL&PA=37230NED&D1=17-18&D2=101-650&D3=l&LA=EN&HDR=T&STB=G1,G2&VW=T. посет. 24 јули 2014 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]