Јужна Холандија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јужна Холандија
Јужна-Холандија
Покраини во Холандија
Знаме на Јужна Холандија
Знаме
Грб на Јужна Холандија
Грб
Гесло: "Vigilate Deo confidentes" (латински)
"Гледај, верувајќи во господ"
Химна: "Lied van Zuid-Holland" (холандски)
"Песна на Јужна Холандија"
Локација на покраината Јужна Холандија во Холандија
Локација на покраината Јужна Холандија во Холандија
Земја Холандија
Основана 1840 (split-up of Holland)
Главен град Хаг
Најголем град Ротердам
Управа
 • Кралски комесар Јап Смит (ЦДА)
Површина
 • Земја 2.818 km2 (1.088 sq mi)
 • Вода 585 km2 (226 sq mi)
Ранг 5та
Население (1 January 2015)
 • Земја 3.600.784
 • Ранг 1ва
 • Густина 1.3/km2 (3.3/sq mi)
 • Ранг 1ва
ISO 3166 NL-ZH
GDP (nominal)[1] 2015
 - Total €144 милијарди/ USD 159 billion
 - по жител €40,000/ USD 44,000[2]
Мреж. место www.zuid-holland.nl

Јужна Холандија (холандски: Zuid-Holland холандски изговор: [ˈzœyt ˈɦɔlɑnt]  ( слушни)) е покраина во средно западниот регионот на Холандија. Таа има население од нешто повеќе од 3.6 милиони жители (од 2015 година) и густината на население од околу 1300,00 на км², што ја прави во државата најнаселената покраина и една од најгусто населените области во светот. Се наоѓа на Северното Море во западниот дел на Холандија, и зафаќа површина од 3403,00 км² од кои 585 км² е вода. Таа се граничи со Северна Холандија на север, Утрехт и Гелдерланд на исток и Северен Брабант и Зеланд на југ. Главниот град на покраината е Хаг, додека неговиот најголем град е Ротердам.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://statline.cbs.nl/StatWeb/publication/?VW=T&DM=SLEN&PA=82801ENG&LA=EN
  2. XE.com average EUR/ USD ex. rate in 2014