Северна Холандија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Северна Хоалндија
Северна Холандија
Покраини на Холандија
Знаме на Северна Хоалндија
Знаме
Грб на Северна Хоалндија
Грб
Химна: "Noord-Hollands Volkslied"[1]
(Химна на Северна Холандија)
Локација на покраината Северна Холандија во Холандија
Локација на покраината Северна Холандија во Холандија
Земја Холандија
Основана 1840 (split-up of Holland)
Главен град Харлем
Најдолг град Амстердам
Управа
 • Кралски Комесар Јохан Ремкес (ВВД)
Површина
 • Вкупна 2.670 km2 (1.031 sq mi)
 • Вода 1.421 km2 (0.549 sq mi)
Ранг 6та
Население (1 January 2015)
 • Вкупно 2.762.163
 • Ранг 2ра
 • Густина 1.0/km2 (2.7/sq mi)
 • Ранг 2ра
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
ISO 3166 NL-NH
GDP (nominal)[2] 2015
 - Total €142 милијарди/ USD 168 милијарди
 - Per capita €51,000/ USD 60,000[3]
Мреж. место noord-holland.nl

Северна Холандија (холандски: Noord-Holland холандски изговор: [ˈnoːrt ˈɦɔlɑnt]  ( слушни), западно Фризиски: Noard-Холандија) е покраина во северозападниот дел на Холандија. Таа се наоѓа на Северното Море, северно од Јужна Холандија и Утрехт, и западно од Фрисланд и Флеволанд. Во 2015 година, покраината имала население од 2,762,163[4] и вкупна површина од 2670 квадрадни километри.

Од 9-ти до 16-ти век, областа била составен дел на Округот на Холандија. Во текот на овој период Западен Фрисланд бил усвоен. Во 17ти и 18ти век, областа била дел од прокраината на Холандија. Во тоа време, разликата помеѓу Noorderkwartier (Северна Квартал) и Zuiderkwartier (Јужна Квартал) станала честа појава. Во 1840 година, прокраината Холандија била поделена на две покраини на Северна Холандија и Јужна Холандија. Во 1855 година, Харлемермер била исцедена и претворена во земја.

Главниот град и седиштето на покраинската влада е во Харлем, но Амстердам, Холандскиот' главен град, е во покраината најголемиот град. Кралскиот комесар на Северна Холандија е Јохан Ремкес. Покраината соодржи 51 општина и три (делови на) вода во покраината.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1212 година, Северна Холандија настрадала од големи поплави во кои загинале 60.000 луѓе.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]