Лисе

Координати: 52°15′N 4°33′E / 52.250° СГШ; 4.550° ИГД / 52.250; 4.550
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лисе
Општина
Пат низ Лисе
Пат низ Лисе
Знаме на ЛисеГрб на Лисе
Истакната положба на Лисе во покраината Јужна Холандија
Местоположба во Јужна Холандија
ЗемјаХоландија
ПокраинаЈужна Холандија
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначаникЛис Спруит (ПвДА)
Површина[2]
 • Вкупна16,05 км2 (620 ми2)
 • Земјишна15,69 км2 (606 ми2)
 • Вода0,36 км2 (14 ми2)
Надм. вис.[3]&100000000000000010000001 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно22.743
ДемонимЛисер, Лисенар
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.2160–2163
Повик. бр.0252
Мреж. местоlisse.nl

Лисе () е град и општина во западниот дел на Холандија, во покраината Јужна Холандија. Општината зафаќа површина од 16.05 м2 на која 30.04 е на вода. Населението во 2014 година изнесувало 22,743 жители . Се наоѓа во рамките на општинската граница со општината Де Енгел.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Mw. A.W.M. (Lies) Spruit“ (холандски). Gemeente Lisse. Архивирано од изворникот на 14 July 2014. Посетено на 12 August 2013.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. „Postcodetool for 2161BS“. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis. Архивирано од изворникот на 21 September 2013. Посетено на 11 August 2013.
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.