Вестланд (општина)

Координати: 52°0′N 4°13′E / 52.000° СГШ; 4.217° ИГД / 52.000; 4.217
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вестланд
општина
Стаклена градина во близина на 'с -Гравензанде
Стаклена градина во близина на 'с -Гравензанде
Знаме на ВестландГрб на Вестланд
Highlighted position of Westland in a municipal map of South Holland
Локација во Јужна Холандија
ЗемјаХоландија
ПокраинаЈужна Холандија
Основана1 Јануари 2004[1]
Управа[2]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникСјак ван дер Так (CDA)
Површина[3]
 • Вкупна90,58 км2 (3,497 ми2)
 • Земјишна79,53 км2 (3,071 ми2)
 • Вода11,05 км2 (427 ми2)
Надм. вис.[4]&100000000000000010000001 м
Население (август 2017)[5]
 • Вкупно106.752
 • Густина1.342/км2 (3,480/ми2)
ДемонимWestlander
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.2290–2295, 2670–2694
Повик. бр.0174
Мреж. местоgemeentewestland.nl

Вестланд (холандски изговор: [ˈʋɛstlɑnt]  ( слушни)) е општина во западна Холандија, во провинцијата Јужна Холандија. Ја покрива областа со 90.58 km2 (34.97 ми) од кој11.05 km2 (4.27 ми) дел е покриена со вода дел со население.106.752 жители во 2017 година.

Градови и други населени места: Де Лиер, 'с-Гравензанде, Монстер, Налдвајк, Ватеринген, Хенвех, Хонсерелсдајк, Квинтсхеул, Масдајк, Пулдајк, и тер Хеиде.

Историја[уреди | уреди извор]

Вестланд била формирана на 1 Јануари 2004 година со спојувањето на општините Де Лиер, 'с-Гравензанде, Монстер, Налдвајк и Ватеринген.[6] Ова се исто така имињата на петте населени места. Другите се Хенвег, Хонсерелсдајк, Квинтсхеул, Мадајк, Пулдајк, и Тер Хеиде.Вестланд не претставува име на градот или на населено место, туку на целиот регионот.. Градското собрание се наоѓа во средината на Ветсланд во Налдвајк, второто најголемо населено место.[7]

Градот Хонсерелсдајк исто така,ја поседува најголемата аукција на цвеќиња, ФлораХоланд, која исто така има локација во Рајнсбург. Ова е многу важен сектор за економијата на Вестленд. Цвеќињата произведени во Вестланд се продаваат низ целиот свет.

Крајбрежните градови се Тер Хеиде во близина на Монстер и 'с-Гравензанде. Овие градови се популарни кај Германците и луѓето од Источна Холандија. За секој празник камповите се во целост полни со туристи. Тоа е поради нивната релативна близина со популарниот Схевенинген.

Пошироко подрачје[уреди | уреди извор]

Топографска мапа на Вестланд, Јули 2013

Вестланд е дел од Хагланден конурбацијата.

Во поширок смисла, Вестланд е исто така име на регион југозападно од линијата Хаг - Делфт - Ротердам, околу која се состои од општините Вестленд и Миден -Делфтланд, како и Хук ван Холанд (општина Ротердам).

Вестленд е најмногу познат по својата хортикултура во оранжериите, одгледување на цвеќе и зеленчук.

Воздушен поглед на Вестланд (во центарот на сликата); позади тоа: Хук оф Холанд (Остар облик на подутина), Europort (помеѓу двете реки) и Масвлакте (навлегува во морето)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Municipal divisions on 1 January 2004“. cbs.nl (холандски). CBS. Посетено на 28 August 2013.
  2. „Mayor Sjaak van der Tak“ (холандски). Gemeente Westland. Посетено на 28 August 2013.[мртва врска]
  3. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  4. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis http://www.ahn.nl/postcodetool. Посетено на 28 August 2013. Отсутно или празно |title= (help)
  5. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.
  6. Law on merger, in Dutch, with map
  7. http://www.gemeentewestland.nl/smartsite.shtml?id=5902&ch=INT

Надворешни врски[уреди | уреди извор]