Ридеркерк

Координати: 51°52′N 4°36′E / 51.867° СГШ; 4.600° ИГД / 51.867; 4.600
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ридеркерк
општина
Хаус тен Донк
Хаус тен Донк
Знаме на РидеркеркГрб на Ридеркерк
Нагласена позиција на Ридеркерк на општинска мапа на Јужна Холандија
Локација во Јужна Холандија
ЗемјаХоландија
ПокраинаЈужна Холандија
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникАни Атема (ПВДА)
Површина[2]
 • Вкупна25,26 км2 (975 ми2)
 • Земјишна23,74 км2 (917 ми2)
 • Вода1,52 км2 (59 ми2)
Надм. вис.[3]&09999999999999998999999−1 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно45.743
 • Густина1.927/км2 (4,990/ми2)
ДемонимRidderkerker
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.2980–2989
Повик. бр.0180, 078(Oostendam)
Мреж. местоridderkerk.nl
Ридеркерк: Единствената црква Св. Јорис

Ридеркерк Предлошка:Pronunciation) — град и општина во западниот дел на Холандија, во покраината Јужна Холандија. Општината имала население од 45,743 во 2017, и зафаќа површина од 25.26 км2 на која 1.52 км 2 е покриена со вода.

Општина Ридеркерк, исто така, ги вклучува следниве градови, села и месности: Болнес, Оустендам, Рајсорд и Сликервер.

Во има постои музејот, de oudheidkamer, за историјата на градот.

Центарот на Ридеркерк има централен плоштад за настани и исто така таму се наоѓа и театарот.

Јавен превоз[уреди | уреди извор]

  • Бродски превоз:
    • На бродскиот превоз "де Сханс" може да ја користи линијата 20 до Дордрехт, Папендрехт, Хендрик идо Амбахт, Албласердам,Кримпен-ан-ден-Ејссел или Ротердам.
    • Со продскиот превоз"де Сханс" може исто така да се користи линија 6: Кримпен ан де Лек и Киндердајк.
  • Автобуските услуги најмногу се управувани од страна на RET и тие сообраќајат за Ротердам, Барендрехт и Дордрехт. Постојат два Арива автобуски услуги до Звајндрехт и Хендрик идо Амбахт.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Burgemeester en wethouders“ [Mayor and aldermen] (холандски). Општина Ридеркерк. Архивирано од изворникот на 2013-07-24. Посетено на 18 August 2013.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. „Postcodetool for 2981EA“. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis. Посетено на 18 August 2013.
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]