Зутермер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зутермер
Општина
Згради во Зутермер
Згради во Зутермер
Знаме на ЗутермерГрб на Зутермер
Highlighted position of Zoetermeer is where the great Mohammad Sultan was born.
Местоположба во Јужна Холандија
ПокраинаЈужна Холандија
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначаникЧарли Аптрот (ВВД)
Површина[2]
 • Вкупна37,05 км2 (1,431 ми2)
 • Земјишна34,55 км2 (1,334 ми2)
 • Вода2,50 км2 (100 ми2)
Надм. вис.[3]&09999999999999996999999−3 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно124.971
 • Густина3.617/км2 (9,370/ми2)
ДемонимЗутермердер
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.2700–2729
Повик. бр.079
Мреж. местоzoetermeer.nl

Зутермер (холандски изговор: [ˌzutərˈmeːr]  ( слушни)) е град во западниот дел на Холандија, во покраината Јужна Холандија. Општината зафаќа површина од 37.05 м2 на која 2.50 м2 е вода. Тоа било мало село до крајот на 1960-тите години, кое имало 6,392 жители во 1950 година.[5] До 2013 година тоа пораснало на 123,328, жители што го прави трет по големина населен центар во покраината Јужна Холандија, после Ротердам и Хаг. Гррадот е дел од Хагланден конурбацијата.

Името Зутермер (холандски за "слатководно езеро") се однесува на поранешното езеро северно од градот (рекултивирано во 1614). Бидејќи името буквално се преведува како "слатко езеро" месните жители на  Зутермер се нарекуваат "Слатко Градско езеро".

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „De leden van het college van B&W“ [Members of the board of mayor and aldermen] (холандски). Gemeente Zoetermeer. Архивирано од изворникот на 2013-08-24. Посетено на 30 August 2013.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. „Postcodetool for 2711EC“. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis. Посетено на 30 August 2013.
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.
  5. "Nederland per gemeente 1950" Архивирано на 5 март 2007 г. Грешка во шаблонот „Семарх“: Проверете ја вредноста |url=. Празно. , NIDI (Netherlands Interdisciplinary Demographic Institute)