Нордвајк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нордвајк
Municipality
Воздушен приказ над Нордвајк и Зеи
Воздушен приказ над Нордвајк и Зеи
Знаме на Нордвајк
Знаме
Грб на Нордвајк
Грб
Highlighted position of Noordwijk in a municipal map of South Holland
Локација во Јужна Холандија
Координати: 52°14′ СГШ 4°27′ ИГД / 
Земја Холандија
Провинција Јужна Холандија
Управа[1]
 • Орган Општински совет
 • Градоначалник Јан Петер Локер (CDA)
Површина[2]
 • Вкупна 51,45 km2 (1,986 sq mi)
 • Земјишна 35,48 km2 (1,370 sq mi)
 • Вода 15,97 km2 (617 sq mi)
Надм. вис.[3] 3 m (10 ft)
Население (мај 2014)[4]
 • Вкупно 25.600
 • Густина 722/km2 (1,870/sq mi)
Демоним Noordwijker
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Postcode 2200–2204
Area code 071
Мреж. место noordwijk.nl

Нордвајк (холандски изговор: [ˈnoːrtʋɛi̯k]  ( слушни)) е град и општина во западна Холандија, во покраината Јужна Холандија. Општината покрива површина од 51.45 km2 (19.86 ми) од кои 15.97 km2 (6.17 ми) е вода и има население од 25.600 во 2014 г.

Општината Нордвајк се состои од општините Нордвајк и Зеи и Нордвајк-Бинен, оделени со тесен и зелен појас.

Покрај своите плажи, Нордвајк е исто така познат по своите светликави цветни полиња. Тие се наоѓаат во областа наречена"Dune and Bulb Регион" (Duin- en Bollenstreek).

Нордвајк е исто така и седиште на Европскиот технолошки центар за вселенско истражување (ESTEC), дел од Европската вселенска агенција (ESA). ESA's вселенскиот простор, денес претставува постојано место за изложби.

Нордвајк Факти[уреди | уреди извор]

 • 13 километри од брегот
 • 43 километри од Амстердам
 • 25 километри од Схипхол
 • 27 километри од Хаг
 • 43 километри од Аеродормот во Ротердам
 • 14 камп градчиња во градот
 • ± 1 милион ноќевања годишно
 • Број на хотели/B&B кревети: ± 3,400
 • Број 2 конгресна дестинација во Холандија
 • ± 251 меѓународни конгреси на годишно ниво.
 • Седиште на ESA/ESTEC (Европски технолошки центар за вселенско истражување)

Природа[уреди | уреди извор]

Областа околу Нордвајк Бинен одамна е важен дел од регионалната цветна индустрија. Дините се ископуваат и се трансформираат во полиња за одгледување на сијалични цвеќиња. На територијата на Нордвајк уште постои голем дел од неговиот дух, како основа за регионот на сијалицата, каде што е формирана од Нордвајк заедно со околните општини.

Види уште[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „J.P.J. Lokker (Burgemeester)“ (на dutch). Gemeente Noordwijk. http://www.noordwijk.nl/Smartsite.shtml?ch=&id=51601. посет. 16 август 2013 г. 
 2. „Kerncijfers wijken en buurten“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. http://statline.cbs.nl. посет. 12 март 2014 г. 
 3. „Postcodetool for 2201HW“ (на dutch). Actueel Hoogtebestand Nederland. Het Waterschapshuis. http://www.ahn.nl/postcodetool. посет. 16 август 2013 г. 
 4. „Bevolkingsontwikkeling; regio per maand“ (на холандски). CBS Statline. Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. http://statline.cbs.nl/StatWeb/publication/?DM=SLNL&PA=37230NED&D1=17-18&D2=101-650&D3=l&LA=EN&HDR=T&STB=G1,G2&VW=T. посет. 24 јули 2014 г. 

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • Noordwijk: Webster's Timeline History, 1398 - 2007, by Icon Group International, 2010, ASIN B0062YIAYR.
 • E.W. Petrejus: De Bomschuit, een verdwenen scheepstype, 1954, Museum voor Land- en Volkerkunde enhet Maritiern Museum "Prins Hendrik", Nr. 2.
 • Norma Broude (1990): World Impressionism: The International Movement — 1860-1920, Harry N. Abrams, inc. ISBN 9780810917743.
 • Ronald de Leeuw, John Sillevis, Charles Dumas (1983): The Hague School, Dutch Masters of the 19th Century. — Exhibition-Catalogue, Weidenfeld and Nicolson, London, ISBN 9780297780694.
 • Terry van Druten, Maite van Dijk, John Silveris: De aquarel - Nederlandse meesters van de negentiende eeuw. THOT, Teylers Museum und De Mesdag Collectie, Bussum 2015, ISBN 978-90-6868-673-9.
 • Willem Bastian Tholen: Hollandsche Teekenmaatschappij. Den Haag 1914.

Дополнителни информации[уреди | уреди извор]

 • Историографија основа на Нордвајк: Нордвајк. Море и умот. И поновата историја на Нордвајк. Нордвајк 2011

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Шаблон:Провинција Јужна Холандија [[Категорија:Општини во Јужна Холандија]