Кримпенервард

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кримпенервард
Општина
Пејзаж на Кримпенервард на октомвриско утро во 2009 година
Нагласена позиција на Кримпенервард на општинската мапа на Јужна Холандија
Локација в Јужна Холандија
ЗемјаХоландија
ПокраинаЈужна Холандија
Управа
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникТјерк Бруинсма (в.д)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.0180/0182
Мреж. местоkrimpenerwaard.nl
Карта на Кримпенервар од 1837 година
Поглед од реката Влист, на оддалеченост од куќите.

Кримпенервард е општина во Холандија. Тоа е една рурална област која се наоѓа во источниот дел на прокраината Јужна Холандија, јужно од Гауда и источно од Ротердам. Се граничи на север од реката Холандсе Еијсел, на југ по реката Лек и на исток од реката Влист.[3]

Кримпенервард го добила своето име од градот кој се наоѓа на својот западен агол, Кримпен на Ајсел. (Krimp се користи со значение, наведнуваат во реката.) "Waard" е холандски збор за област помеѓу зимските насипи на различни речни канали (во овој случај, Лек и Холандсе-Ајсел).[4] Името Кримпенервард првпат се појавило во историските записи во 944 година.

Општината била формирана со спојување на општините Недерлек, Аудеркерк, Влист, Бергамбахт и Схонховен на 1 јануари 2015 година.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  2. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.
  3. Ова е превод на статијата со истото име на холандската верзија на Википедија.
  4. Wang, Y.; Koopmans, B. N.; Pohl, C. „The 1995 Flood in the Netherlands Monitored from Space - a Multisensor Approach“.
  5. „Herindeling vijf gemeenten Krimpenerwaard“ (холандски). Посетено на 3 January 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]