Схонховен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Схонховен
Град и поранешна општина
Канал во Схонховен
Канал во Схонховен
Знаме на Схонховен
Знаме
Грб на Схонховен
Грб
Highlighted position of Schoonhoven in a municipal map of South Holland
Локација во Јужна Холандија
ЗемјаХоландија
ПокраинаЈужна Холандија
ОпштинаКримпенервард
Површина[1]
 • Вкупна6,92 км2 (267 ми2)
 • Земјишна6,27 км2 (242 ми2)
 • Вода0,65 км2 (25 ми2)
Надм. вис.[2]&100000000000000030000003 м
Население (мај 2014)[3]
 • Вкупно11.900
 • Густина1.898/км2 (4,920/ми2)
ДемонимSchoonhovenaar
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Postcode2870–2871
Area code0182
Мреж. местоschoonhoven.info

Схонховен (холандски изговор: [ˈsxoːnˌɦoːvə(n)]  ( слушни)) е град и поранешна општина во западниот дел на Холандија, во покраината Јужна Холандија. Од 2015 година таа е дел од општина Кримпенервард.

Податоците за населениетобо поранешната општина во 2017 година недостасуваат, таа е покриена со површина од 6.92 м2 на која 0.65 е вода. Од 2010 до 2014 година, таа била најмалата општината во Холандија по површина, по спојувањето на Розенбург во Ротердам.

Првиот победник на холандската верзија на Поп Идол, Џамаи Ломан, потекнува од овој град. Исто така, Јан-Ари ван дер Хеијден, фудбалер за Фејенорд, живее во Схонховен .

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kerncijfers wijken en buurten“ [Key figures for neighbourhoods]. CBS Statline (холандски). Централна статистичка служба. 2 јули 2013. конс. 12 март 2014. 
  2. „Postcodetool for 2871CK“. Actueel Hoogtebestand Nederland (Dutch). Het Waterschapshuis. конс. 23 August 2013. 
  3. „Bevolkingsontwikkeling; regio per maand“ [Population growth; regions per month]. CBS Statline (холандски). Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. конс. 24 јули 2014.