ФК Фејенорд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фејенорд
Целосно имеФејенорд Ротердам
ДржаваХоландија Холандија
ПрекарDe club aan de Maas,
(Клубот на народот)
De stadionclub,
(Стадионски клуб)
De Trots van Zuid
(Гордоста на југот)
Основан19 јули 1908
ЛокацијаРотердам, Холандија
Бои               црвена, бела и црна
СтадионСтадион Фејенорд
Капацитет51,177
СопственикДик ван Вел
ТренерХоландија Џовани ван Бронхорст
ЛигаЕредивисије
2021–22Ередивисије, 3.
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Тековна сезона

Фејенорд е професионален фудбалски клуб од холандскиот град Ротердам. Основан е на 19 јули 1908 година и моментално се натпреварува во Ередивисије.

Фејенорд има освоено 14 титули во првенството на Холандије, 11 трофеи во Купот на Холандија, 2 Суперкупа на Холандија, додека од меѓународните трофеи има една титула во Купот на европските шампиони, две во Купот на УЕФА и една титула во Интерконтиненталниот куп.

Својте домашни натпревар ги игра на Стадионот Фејенорд, познат по прекарот Де Којп, који има капацитет од 51.177 седечки места.

Титули[уреди | уреди извор]

Домашни[уреди | уреди извор]

Шампион (15): 1923/24, 1927/28, 1935/36, 1937/38, 1939/40, 1960/61, 1961/62, 1964/65, 1968/69, 1970/71, 1973/74, 1983/84, 1992/93, 1998/99, 2016/17.
Вицешампион (21): 1930/31, 1931/32, 1932/33, 1936/37, 1942/43, 1959/69, 1965/66, 1966/67, 1967/68, 1969/70, 1971/72, 1972/73, 1974/75, 1975/76, 1978/79, 1982/83, 1993/94, 1996/97, 2000/01, 2011/12, 2013/14.
Шампион (13): 1929/30, 1934/35, 1964/65, 1968/69, 1979/80, 1983/84, 1990/91, 1991/92, 1993/94, 1994/95, 2007/08, 2015/16, 2017/18.
Финалист (4): 1933/34, 1956/57, 2002/03, 2009/10.
Шампион (4): 1991, 1999, 2017, 2018
Финалист (6): 1992, 1993, 1994, 1995, 2008, 2016.

Меѓународни[уреди | уреди извор]

Шампион (1): 1970.
Шампион (1): 1969/70
Шампион (2): 1973/74, 2001/02.
Финалист (1): 2002.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]