Куп на шампиони 1963/64

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Куп на шампиони 1963/64
Податоци за купот
Датуми18 септември 1963 - 27 мај 1964
Екипи31
Финале
ШампиониИталија Интер Милано (1-ви титула)
Вице-шампионШпанија Реал Мадрид
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Социјалистичка Федеративна Република Југославија Владица Ковачевиќ (7 голови)
Италија Сандро Мацола
Шпанија Ференц Пушкаш

Куп на шампиони 1963/64 — 9-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето било одиграно на 27 мај 1964 година на стадионот Партер во Виена, каде Интер Милано со резултат 3:1 издвоил победа над Реал Мадрид, кој го исфрлил во четвртфиналето бранителот на трофејот Милан, и со тоа ја освоил својата прва титула. Ова било втора по ред сезона во која италјански клуб ја освоил титулата.

Италија била единствена со два претставници, каде што покрај Милан, освојувач на Купот на шампионите од претходната сезона, се натпреварувал и Интер Милано, првак на Италија од претходната сезона.

Квалификациии[edit | edit source]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Евертон Англија 0:1 Италија Интер Милано 0:0 0:1
Монако Франција 8:3 Кралство Грција АЕК Атина 7:2 1:1
Хака Финска 4:5 Луксембург Женес Еш 4:1 0:4
Партизан Социјалистичка Федеративна Република Југославија 6:1 Кипар Анортозис Фамагуста 3:0 3:1
Горник Забже Полска 1:11 Австрија Аустрија Виена 1:0 0:1
Дукла Прагаа Чехословачка 8:0 Малта Валета 6:0 2:0
Дистилери Северна Ирска 3:8 Португалија Бенфика 3:3 0:5
Лин Норвешка 3:7 Германија Борусија Дортмунд 2:4 1:3
Дандалк Ирска 2:4 Швајцарија Цирих 0:3 2:1
Галатасарај Турција 4:2 Унгарија Ференцварош 4:0 0:2
Партизани Тирана Албанија 2:3 Бугарија Спартак Пловдив 1:0 1:3
Есберг Данска 4:11 Холандија ПСВ Ајндховен 3:4 1:7
Стандард Лијеж Белгија 1:2 Шведска Норчепинг 1:0 0:2
Динамо Букурешт Романија 3:0 Источна Германија Мотор Јена 2:0 1:0
Ренџерс Шкотска 0:7 Шпанија Реал Мадрид 0:1 0:6

Забелешка: Милан како бранител на трофејот директно се пласирал во првото коло.

1 Горник Забже ја победил Австрија Виена со резултат 2:1 во одлучувачкиот меч и се пласирал во првото коло.

Прво коло[edit | edit source]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Горњик Забже Полска 3:4 Чехословачка Дукла Прага 2:0 1:4
Бенфика Португалија 2:6 Германија Борусија Дортмунд 2:1 0:5
Женес Еш Луксембург 4:7 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Партизан 2:1 2:6
Интер Милано Италија 4:1 Франција Монако 1:0 3:1
Спартак Пловдив Бугарија 0:1 Холандија ПСВ Ајндховен 0:1 0:0
Цирих Швајцарија 2:21 Турција Галатасарај 2:0 0:2
Динамо Букурешт Романија 4:8 Шпанија Реал Мадрид 1:3 3:5
Норчепинг Шведска 3:6 Италија Милан 1:1 2:5

1 Цирих во четвртфиналето се пласирал преку фрлање на паричка по нерешениот резултат постигнат против Галатасарај во одлучувачкиот натпревар кој завршил 2:2.

Четврфинале[edit | edit source]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Дукла Прага Чехословачка 3:5 Германија Борусија Дортмунд 0:4 3:1
Партизан Социјалистичка Федеративна Република Југославија 1:4 Италија Интер Милано 0:2 0:1
ПСВ Ајндховен Холандија 2:3 Швајцарија Цирих 1:0 1:3
Реал Мадрид Шпанија 4:3 Италија Милан 4:1 0:2

Полуфинале[edit | edit source]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Борусија Дортмунд Германија 2:4 Италија Интер Милано 2:2 0:2
Цирих Швајцарија 1:8 Шпанија Реал Мадрид 1:2 0:6

Финале[edit | edit source]

27 мај 1964
Интер Милано Италија 3–1 Шпанија Реал Мадрид Пратер стадион, Виена
Публика: 72,000
Судија: Јосеф Стол (Австрија)
Мацола гол 43', 76'
Милани гол 61'
Фело гол 70'