Финале на УЕФА Лигата на шампионите во 2016 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Финале на УЕФА Лигата на шампиони
ПрвенствоУЕФА Лига на шампиони 2015/16
Датум28 мај 2016
СтадионСан Сиро, Милано
2015
2017

Финале на УЕФА Лигата на шампиони 2016 — финалниот натпревар на УЕФА Лигата на Шампоните во 2015-16 година, односно 61-та сезона на Европскиот премиерен клупски фудбалски турнир организиран од страна на УЕФА, или 24-та сезона на УЕФА Лигата на Шампионите, бидејќи натпреварувањето било преименувано од Куп на Европски Шампиони во Лига на Шампиони. Натпреварот бил одигран на Сан Сиро во Милано на 28 мај 2016 помеѓу екипите на Реал Мадрид и Атлетико Мадрид.[1] Победникот стекнал право да се натпреварува со победникот од финалето на Лига Европа во Суперкупот на УЕФА.

Сан Сиро, официјално познат како Џузепе Меаца, бил избран како место на одржување на финалето на состанокот на Извршниот комитет на УЕФА во Нион, Швајцарија, на 18 септември 2014 година.[1] Претходно, на овој стадион се одржувале финалиња во 1965, 1970 и 2001 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Milan to host 2016 UEFA Champions League final“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 18 September 2014. Посетено на 19 September 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]