УЕФА Лига на шампиони 1992/93

Од Википедија — слободната енциклопедија
УЕФА Лига на шампиони 1992/93
Податоци за купот
Датуми19 август 1992 - 26 мај 1993
Екипи36
Финале
ШампиониФранција Олимпик
(1. титула)
Вице-шампионИталија Милан
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Бразил Ромарио (7 голови)

УЕФА Лига на шампиони 1992/93 — прва сезона на најсилното натпреварување на европските фудбалски клубови под името УЕФА Лига на шампиони и 38 сезона од основањето на натпреварувањето.

Ова било вторпат во кој во натпреварувањето имало групна фаза вклучувајќи осум победници од второто коло поделени во две групи. Победниците од групите во меѓусебен натпревар го одлучувале победникот на Лигата. Квалификациите биле неопходни поради тоа што ова било првата сезона по распадот на СССР и Југославија кој резултирал со голем број на нови држави со право на учество во натпреварувањето.

Во финалето Олимпик го совладал Милан.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Шелбурн Ирска 1-2 Украина Таврија Симферопол 0-0 1-2
Валета Малта 1-3 Израел Макаби Тел Авив 1-2 0-1
КИ Клаксвик Фарски Острови 1-6 Латвија Сконто 1-3 0-3
Олимпија Љубљана Словенија 5-0 Естонија Норма 3-0 2-0

Прво коло[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Готеборг Шведска 3-2 Турција Бешикташ 2-0 1-2
Лех Познањ Полска 2-0 Латвија Сконто 2-0 0-0
Ренџерс Шкотска 3-0 Данска Лингби 2-0 1-0
Штутгарт Западна Германија 4-4 Англија Лидс Јунајтед 3-0 1-4
Слован Братислава Чехословачка 4-1 Унгарија Ференцварош 4-1 0-0
Милан Италија 7-0 Словенија Олимпија Љубљана 4-0 3-0
Лахти Финска 1-2 Романија Динамо Букурешт 1-0 0-2(прод)
Гленторан Северна Ирска 0-8 Франција Олимпик Марсеј 0-5 0-3
Макаби Тел Авив Израел 0-4 Белгија Клуб Брухе 0-1 0-3
Австрија Виена Австрија 5-4 Бугарија ЦСКА Софија 3-1 2-3
Сион Швајцарија 7-2 Украина Таврија Симферопол 4-1 3-1
Унион Луксембург Луксембург 1-9 Португалија Порто 1-4 0-5
АЕК Атина Грција 3-3[1] Кипар АПОЕЛ 1-1 2-2
ПСВ Ајндховен Холандија 8-0 Литванија Жалгирис 6-0 2-0
Викингур Исланд 2-5 Русија ЦСКА Москва 0-1 2-4
Барселона Шпанија 1-0 Норвешка Викинг 1-0 0-0

Второ коло[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Готеборг Шведска 4-0 Полска Лех Познањ 1-0 3-0
Ренџерс Шкотска 4-2 Англија Лидс Јунајтед 2-1 2-1
Слован Братилава Чехословачка 0-5 Италија Милан 0-1 0-4
Динамо Букурешт Романија 0-2 Франција Олимпик Марсеј 0-0 0-2
Клуб Брухе Белгија 3-3[1] Австрија Австрија Виена 2-0 1-3
Сион Швајцарија 2-6 Португалија Порто 2-2 0-4
АЕК Атина Грција 1-3 Холандија ПСВ Ајндховен 1-0 0-3
ЦСКА Москва Русија 4-3 Шпанија Барселона 1-1 3-2
  1. 1,0 1,1 Екипата се квалификувала по правилото на повеќе постигнати голови во гости.

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Клуб Нат. Поб. Нер. Пор. ПГ. ДГ. ГР. Бод.
Франција Олимпик Марсеј 6 3 3 0 14 4 +10 9
Шкотска Ренџерс 6 2 4 0 7 5 +2 8
Белгија Клуб Брухе 6 2 1 3 5 8 -3 5
Русија ЦСКА Москва 6 0 2 4 2 11 -9 2
Прво коло
Клуб Бруж 1–0 ЦСКА Москва
Ренџерс 2–2 Марсеј
Второ коло
Марсеј 3–0 Клуб Бруж
ЦСКА Москва 0–1 Ренџерс
Трето коло
Клуб Бруж 1–1 Ренџерс
ЦСКА Москва 1–1 Марсеј
Четврто коло
Марсеј 6–0 ЦСКА Москва
Ренџерс 2–1 Клуб Бруж
Петто коло
Марсеј 1–1 Ренџерс
ЦСКА Москва 1–2 Клуб Бруж
Шесто коло
Клуб Бруж 0–1 Марсеј
Ренџерс 0–0 ЦСКА Москва

Група Б[уреди | уреди извор]

Клуб Нат. Поб. Нер. Пор. ПГ. ДГ. ГР. Бод.
Италија Милан 6 6 0 0 11 1 +10 12
Шведска Гетеборг 6 3 0 3 7 8 -1 6
Португалија Порто 6 2 1 3 5 5 0 5
Холандија Ајндховен 6 0 1 5 4 13 -9 1
Прво коло
Милан 4–0 ФК Гетеборг
Порто 2–2 ПСВ Ајндховен
Второ коло
ПСВ Ајндховен 1–2 Милан
ФК Гетеборг 1–0 Порто
Трето коло
Порто 0–1 Милан
ПСВ Ајндховен 1–3 ФК Гетеборг
Четврто коло
Милан 1–0 Порто
ИФК Готеборг 3–0 ПСВ Ајндховен
Петто коло
ФК Гетеборг 0–1 Милан
ПСВ Ајндховен 0–1 Порто
Шесто коло
Милан 2–0 ПСВ Ајндховен
Порто 2–0 ФК Гетеборг

Финале[уреди | уреди извор]

26 мај 1993
Олимпик Марсеј Франција 1 – 0 Италија Милан Олимписки стадион, Минхен
Публика: 64,400
Судија: Курт Ротлисбергер Швајцарија
Боли гол 44'