Куп на шампиони 1957/58

Од Википедија — слободната енциклопедија

Куп на шампиони 1957/58 — трето издание на ова натпреварување. Титулата ја освоил Реал Мадрид победувајќи го Милан со 3-2, по 120 минути откако по 90 минути резултатот бил 2-2. Оваа сезона била обележана со авионската несреќата од Минхен, кога 8 играчи од Манчестер Јунајтед ги загубиле своите животи кон пат за Белград.

Прелиминарна рунда[уреди | уреди извор]

Тим #1 Вкупно Тим #2 1рв натп. 2ор натп.
Бугарија ЦСКА Софија 3-7 Унгарија Васас 2-1 1-6
Шкотска Ренџер 4-3 Франција Сент Етиен 3-1 1-2
Луксембург Стејд Дуделанд 1-14 СФРЈ Црвена Ѕвезда 0-5 1-9
Данска Орхус Гимнастик 3-0 Англија Глеванон 0-0 3-0
Полска Гвадиа Варшава 4-41 Германија Ерзгебирге Ауе 1-3 3-1
Шпанија Севиља 3-1 Португалија Бенфика 3-1 0-0
Италија Милан 6-62 Австрија Рапид Виена 4-1 2-5
Република Ирска Шамрок Роверс 2-9 Англија Манчестер Јунајтед 0-6 2-3

1 Ерзгебирге Ауе се квалификува поната по фрлањето паричка
2 Милан победи во плеј-оф со 4-2

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

4 септември 1957
Бугарија ЦСКА Софија 2–1 Унгарија Варас Васил Левски, Софија
Публика: ~50
Судија: Ерих Стеинер  Австрија
Миланов гол 2' гол 30' Бунџак гол 53'

4 септември 1957
Шкотска Ренџерс 3–1 Франција Сент Етиен Иброкс Стадион, Глазгов
Публика: ~85.000
Судија: Лео Хелге  Данска
Кихенбран гол 19'
Скот гол 47'
Симпсон гол 82'
Меклуфи гол 14'

5 септември 1957
Луксембург Стејд Дуделанд 0–5 СФРЈ Црвена Ѕвезда Стејд Мениципал, Луксембург
Публика: ~8.000
Судија: Армандо Маркети  Италија
Костич гол 11' гол 16'
Рудински гол 47' гол 55'
Митич гол 87'

11 септември 1957
Данска Орхус Гимнастик 0–0 Англија Гленавон НРГи Парк, Орхус
Публика: ~14.000
Судија: Вилијам Белтман  Холандија

11 септември 1957
Полска Гвардиа Варшава 3–1 Германија Ерзгебирге Ауе Стадион на Армијата од Полска, Варшава
Публика: ~30.000
Судија: Јиндрих Караш Чешка Чехословачка
Башкиевич гол 49'
Левадонски гол 59'
Гварноски гол 88'
Краизер гол 79'

19 септември 1957
Шпанија Севиља 3–1 Португалија Бенфика Стадион Рамон Санчес Пизјуан, Севиља
Публика: ~40.000
Судија: Жан-Луис Групи  Франција
Пахует гол 46'
Антониет гол 59'
Пепиљо гол 79'
Палмеиро гол 48'

25 септември 1957
Република Ирска Шамрок Роверс 0–6 Англија Манчестер Јунајтед Гленмалуре Парк, Даблин
Публика: ~45.000
Судија: Лусин Ван Нуфел  Белгија
Велан гол 36' гол 51'
Тејлор гол 56' гол 80'
Бери гол 85'
Пег гол 86'

2 октомври 1957
Италија Милан 4–1 Австрија Рапид Виена Сан Сиро, Милано
Публика: ~15.000
Судија: Хосе Бланко Перес  Шпанија
Грило гол 1'
Бин гол 8'
Холти гол 74' (а.г)
Мариани гол 82'
Диенст гол 58'

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

3 октомври 1957
Унгарија Васас 6–1 Бугарија ЦСКА Софија Непстадион, Будимпешта
Публика: ~30.000
Судија: Алфред Грил  Австрија
Чордаш гол 35' гол 38' гол 51'
Беренди гол 48'
Бунџак гол 68'
Чилаги гол 89'
Панаиотов гол 25'

Васас победи со вкупен резултат 7-3


25 септември 1957
Франција Сент Етиен 2–1 Шкотска Ренџерс Геофрој Гичард стадион, Сент Етиен
Публика: ~29.517
Судија: Аксел Асмунсен  Данска
Фериер гол 18'
Олексиак гол 72'
Вилсон гол 72'

Ренџерс победи со вкупен резултат 4-3


2 октомври 1957
СФРЈ Црвена Ѕвезда 9–1 Луксембург Стејд Дуделанд ЈНА Стадион, Белград
Публика: ~1.500
Судија: Цезаре Јони  Италија
Цокич гол 5' гол 18' гол 66' гол 69'
Митич гол 10'
Костич гол 17' гол 29' гол 30' гол 33'
Ронгони гол 31'

Црвена Ѕвезда победи со вкупен резултат 14-1


25 септември 1957
Англија Гленавон 0–3 Данска Орхус Гимнастик Виндсор Парк, Белфаст
Публика: ~33.000
Судија: Јохан Хаинрих Мартенс  Холандија
Кјаер гол 13' гол 45'
Јенсен гол 40'

Орхус Гимнастик победи со вкупен резултат 3-0


13 октомври 1957
Германија Ерзгебирге Ауе 3–1 Полска Гвардиа Варшава Ото Гротевол стадион, Ауе
Публика: ~20.000
Судија: Карол Галба Чешка Чехословачка
М. Каизер гол 10'
С. Каизер гол 35' гол 74'
Басклиевич гол 60'

Ерзгебирге Ауе изигра нерешено 4-4 со Гвардиа Варшава


15 октомври 1957
Германија Ерзгебирге Ауе 1–1 Полска Гвардиа Варшава Фридрих-Лудвиг-Јан-Спортски парк, Берлин
Публика: ~15.000
Судија: Вачлав Корелус Чешка Чехословачка
Тругер гол 90' Шарцински гол 3'

Ерзгебирге Ауе избори пласман во осмина-финалето со фрлање на паричка, откако плеј-офот беше прекинат по 100 минути, со резултат 1-1


26 септември 1957
Португалија Бенфика 0–0 Шпанија Севиља Естадио да Луз, Лисабон
Публика: ~50.000
Судија: Пјер Швинте  Франција

Бенфика победи со вкупен резултат 3-1


2 октомври 1957
Англија Манчестер Јунајтед 3–2 Република Ирска Шамрок Роверс Олд Трафорд, Манчестер
Публика: ~33.754
Судија: Алберт Алстен  Белгија
Вајолет гол 5' гол 60'
Пег гол 20'
МекКен гол 55'
Хамилтон гол 66'

Манчестер Јунајтед победи со вкупен резултат 9-2


9 октомври 1957
Австрија Рапид Виена 5–2 Италија Милан Пратерстадион, Виена
Публика: ~25.000
Судија: Даниел Царикуегуи  Шпанија
Корнер гол 1'
Диенст гол 31'
Берталан гол 57'
Риглер гол 61'
Ханапи гол 79'
Грило гол 20'
Бин гол 76'

Рапид Виена изигра нерешено 4-4 со Милан


30 октомври 1957
Италија Милан 4–2 Австрија Рапид Виена Стадион Хардтурм, Цирих
Публика: ~26.000
Судија: Даниел Мелет  Швајцарија
Бин гол 8' гол 93'
Бергамачи гол 41'
Шиафино гол 55'
Хапел гол 37' (пен..)
Берталан гол 72'

Милан победи во плеј-офот со 4-2

Осмина-финале[уреди | уреди извор]

  Осмина-финале Четврт-финале Полуфинале Финале
                                         
 Белгија Ројал Антверпен 1 0 1  
 ШпанијаРеал Мадрид 2 6 8  
   Шпанија Реал Мадрид 8 2 10  
   Шпанија Севиља 0 2 2  
 Шпанија Севиља 4 0 4
 Данска Орхус Гимнастик 0 2 2  
   Шпанија] Реал Мадрид 4 0 4  
   Унгарија Васас 0 2 2  
 Швајцарија Јанг Бојс 1 1 2  
 Унгарија Васас 1 2 3  
   Холандија Ајакс 2 0 2
   Унгарија Васас 2 4 6  
 Германија Ерзгебирге Ауе 1 0 1
 Холандија Ајакс 3 1 4  
   Шпанија Реал Мадрид 32
   Италија Милан 2
 Англија Манчестер Јунајтед 3 0 3  
 Чешка Дукла Прага 0 1 1  
   Англија Манчестер Јунајтед 2 3 5
   СФРЈ Црвена Ѕвезда 1 3 4  
 Шведска Норшепинг 2 1 3
 СФРЈ Црвена Ѕвезда 2 2 4  
   СФРЈ Манчестер Јунајтед 2 0 4
   Италија Милан 2 4 5  
 Шкотска Ренџерс 1 0 1  
 Италија Милан 4 2 6  
   Германија Борусија Дортмунд 1 1 2
   Италија Милан 1 4 5  
 Германија Борусија Дортмунд 3 2 51
 Романија Стеауа Букурешт 1 4 5  

1 Борусија Дортмунд ја победи Стеауа Букурешт со 3-1 во плеј-офот.
2 Натпреварот беше решен на продолженија

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]