Финале на Купот на европските шампиони во 1972 година

Од Википедија — слободната енциклопедија

Матична статија: Куп на шампиони 1971/72.

Финале на Купот на европските шампиони во 1972 година
ПрвенствоКуп на европските шампиони 1971-72
Датум31 мај 1972
СтадионФеенорд, Ротердам
Играч на
натпреварот
Јохан Кројф
СудијаРоберт Еле (Франција)
Гледачи61.354
1971
1973

Финале на Купот на европските шампиони во 1972 годинафудбалски натпревар одигран на стадионот Де Којп на 31 мај 1972 година, во којшто Ајакс од Холандија го совладале Интер од Италија со 2-0. Со двата погодока на Јохан Кројф во второто полувреме, фудбалерите на Ајакс ја освоиле втората титула во натпреварувањето и ја одбраниле титулата освоена претходната 1971.

За овој натпревар се вели дека бил најголемиот момент на таканаречениот тотален фудбал; Ајакс доминирале во најголемиот дел од натпреварот, додека Интер очајнички се бранеле со катеначо.[1][2][3]

Пат до финалето[уреди | уреди извор]

Холандија Ајакс Круг Италија Интер
Противник Вкупно 1. натпревар 2. натпревар Противник Вкупно 1. натпревар 2. натпревар
Источна Германија Динамо Дрезден 2–0 2–0 (Д) 0–0 (Г) Прв круг Грција АЕК Атина 6–4 4–1 (Д) 2–3 (Г)
Франција Марсеј 6–2 2–1 (Д) 4–1 (Г) Втор круг Германија Борусија Менхенгладбах 4–2 4–2 (Д) 0–0 (Г)
Англија Арсенал 3–1 2–1 (Д) 1–0 (Г) Четвртфинале Белгија Стандард Лиеж 2–2 (г.г.) 1–0 (Д) 1–2 (Г)
Португалија Бенфика 1–0 1–0 (Д) 0–0 (Г) Полуфинале Шкотска Селтик 0–0 (5–4 п.п.) 0–0 (Д) 0–0 (п.пр.) (Г)

Натпревар[уреди | уреди извор]

Детали[уреди | уреди извор]

31 мај 1972
Ајакс Холандија 2–0 Италија Интер Феенорд, Ротердам
Гледачи: 61.354
Судија: Роберт Еле (Франција)
Кројф гол 47'78'
Ајакс
Интер
GK 1 Холандија Хајнц Стуј
DF 3 Холандија Вим Зурбиер
DF 13 Холандија Бери Хулсхоф
DF 12 Западна Германија Хорст Бланкенбург
DF 5 Холандија Руд Крол
MF 7 Холандија Јохан Нескенс
MF 15 Холандија Арје Хан
MF 9 Холандија Гери Мирен
FW 8 Холандија Сјк Сварт
FW 14 Холандија Јохан Кројф
FW 11 Холандија Пит Кајцер (к)
Менаџер:
Романија Стефан Ковач
GK 1 Италија Ивано Бордон
DF 2 Италија Мауро Белуџи
DF 3 Италија Џакинто Факети
DF 5 Италија Марио Џибертони заменет 12'
DF 6 Италија Тарчизио Бургнич
MF 4 Италија Габриеле Оријали
MF 8 Италија Џанфранко Бедин
MF 10 Италија Сандро Мацола (к)
MF 11 Италија Марио Фрусталупи
FW 7 Бразил Жаир да Коста заменет 56'
FW 9 Италија Роберто Бонинсења
Замени:
MF 14 Италија Марио Бертини влегол во игра 12'
MF 16 Италија Серџо Пелицаро влегол во игра 56'
Менаџер:
Италија Џовани Инверници

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Liew, Jonathan (27 November 2015). „From 2-3-5 to gegenpress: how football's tactical fads have come and gone“. The Telegraph. Посетено на 21 May 2020.
  2. Siregar, Cady (13 December 2018). „What is Total Football? Famous tactics explained: the clubs, countries & players to use it“. Goal.com. Посетено на 21 May 2020.
  3. „1972 final highlights: Ajax 2-0 Inter“. UEFA.com. 25 January 2015. Посетено на 21 May 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]