ФК Ајакс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ајакс
Податотека:Logo AFC Ajax.svg
Целосно имеАмстердамски фудбалски клуб Ајакс
Прекариde Godenzonen (Божји синови),[1][2] de Joden (Евреи), I Lancieri (The Lancers), Lucky Ajax
ПретседателХени Хенрикс
МенаџерПетер Бош
ЛигаЕредивиси
2015–16Ередивиси, 2-ри
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона
Активни тимови на ФК Ајакс
Football pictogram.svg Football pictogram.svg Football pictogram.svg Football pictogram.svg
Ердивисие Прва
Дивизија
Права класа Жени
Ердивисие

ФК Ајакс холандски изговор: [Amsterdamsche Football Club Ajax] е холандски професионален фудбалски клуб од Амстердам. Основан е на 18 март 1900 година. Претставува најтрофеен клуб од Холандија. Купот на шампионитe го освојувале 4 пати, а по еднаш биле победници во Купот на победниците на куповите и Купот на УЕФА. Рангиран е како шести на листата ФИФА најдобри клубови во 20-от век.[3] Клубот својте натпревари ги игра на познатата Амстердам арена, која се наоѓа во населбата Бајмар.

Амстердам Арена

Трофеи[уреди | уреди извор]

Ајакс важи за еден од најтрофејните клубови во Европа, со освоени 32 домашни првенства и 4 тутули во Лигата на шамипоните. Три од четирите титули во лигата на шампионите ги освои во почетокот на седумдесеттите години под водство на тренерот Рунис Михелс и легендарниот капитен Јохан Кројф, кој во 1973 година ја засили Барселона.

Меѓународни[уреди | уреди извор]

Национални[уреди | уреди извор]

 • Податотека:Eredivisie.jpg Првенство на Холандија / Ередивисие Првак (33) : 1917/18, 1918/19, 1930/31, 1931/32, 1933/34, 1936/37, 1938/39, 1946/47, 1956/57, 1959/60, 1965/66, 1966/67, 1967/68, 1969/70, 1971/72, 1972/73, 1976/77, 1978/79, 1979/80, 1981/82, 1982/83, 1984/85, 1989/90, 1993/94, 1994/95, 1995/96, 1997/98, 2001/02, 2003/04, 2010/11, 2011/12, 2012/13, 2013/14.
  • Вицепрвак (23) : 1927/28, 1929/30, 1935/36, 1945/46, 1960/61, 1962/63, 1968/69, 1970/71, 1977/78, 1980/81, 1985/86, 1986/87, 1987/88, 1988/89, 1990/91, 1991/92, 2002/03, 2004/05, 2006/07, 2007/08, 2009/10, 2014/15, 2015/16.
 • Куп на Холандија
  • Освајач (18) : 1916/17, 1942/43, 1960/61, 1966/67, 1969/70, 1970/71, 1971/72, 1978/79, 1982/83, 1985/86, 1986/87, 1992/93, 1997/98, 1998/99, 2001/02, 2005/06, 2006/07, 2009/10.
  • Финалист (6) : 1967/68, 1977/78, 1979/80, 1980/81, 2010/11, 2013/14.
 • Суперкуп на Холандија
  • Освојувач (8) : 1993, 1994, 1995, 2002, 2005, 2006, 2007, 2013.
  • Финалист (8) : 1996, 1998, 1999, 2004, 2010, 2011, 2012, 2014.
Кројф играше за Ајакс од 1959 до 1973 година, и од 1981 до 1983 година, освои 3 Европски титули; неговиот број на дресот 14 е единстен број во составот на Ајакс што е повлечен од употреба. Кројф се врати да го тренира клубот во периодот 1985 до 1988 година

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Perryman, Mark (2013). Hooligan Wars: Causes and Effects of Football Violence. Mainstream. стр. 167. ISBN 9781780578132.
 2. Stokvis, Ruud (2014). Lege kerken, volle stadions. Amsterdam UP. стр. 45–. ISBN 9789048521807.
 3. „web.archive.org“ (PDF). Посетено на 23 март 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]