Куп на шампиони 1970/71

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на шампиони 1970/71
1971 Champions League Final Ajax - Panathinaikos.jpg
Податоци за купот
Датуми18 август 1970 — 2 јуни 1971
Екипи33
Финале
ШампиониХоландија Ајакс
(1. титула)
Вице-шампионГрција Панатинајкос
Статистики за купот
Одиграни натпревари63
Најдобар стрелец(и)Грција Антонис Антонидис (10 голови)

Лига шампиона 1970/71 — 16-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето е одиграно на 2 јуни 1971 на стадионот Вембли во Лондон. Во тој натпревар Ајакс го победил Панатинајкос со резултат 2-0. За Ајакс тоа била прва титула. Од таа сезона за првпат било воведено изведувањето на пенали доколку по одиграните продолжетоци не бил одлучен победникот. Правилото за гол во гости почнало да важи за сите фази од натпреварувањето, а не само за првите две кола.

Резултати[уреди | уреди извор]

Предквалификации[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Левски Спартак Бугарија 3:4 Австрија Австрија Виена 3:1 0:3

Квалификације[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Каљари Италија 3:1 Франција Сент Етјен 3:0 0:1
Атлетико Мадрид Шпанија 4:1 Австрија Австрија Виена 2:0 2:1
Розенборг Норвешка 0:7 Белгија Стандард Лиеж 0:2 0:5
Гетеборг Шведска 1:6 Полска Легија Варшава 0:4 1:2
Тирана Албанија 2:4 Холандија Ајакс 2:2 0:2
Спартак Москва СССР 4:4 1 Швајцарија Базел 3:2 1:2
Гленторан Северна Ирска 1:4 Ирска Вотерфорд Јунајтед 1:3 0:1
Селтик Шкотска 14:0 Финска КПВ 9:0 5:0
Фенербахче Турција 0:5 Источна Германија Карл Цајс Јена 0:4 0:1
Спортинг Лисабон Португалија 9:0 Малта Флоријана 5:0 4:0
Ујпешт Дожа Унгарија 2:4 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Црвена Ѕвезда 2:0 0:4
Фејенорд Ротердам Холандија 1:1 2 Романија Арад 1:1 0:0
ЕПА Ларнака Кипар 0:16 Германија Борусија Менхенгладбах 0:6 0:10
Евертон Англија 9:2 Исланд Кеплавик 6:2 3:0
Женес Еш Луксембург 1:7 Грција Панатинајкос 1:2 0:5
Слован Братислава Чешка 4:3 Данска Балдклубен 1903 2:1 2:2

1Базел се пласирал во осминафиналето поради правилото за гол во гости.

2Арад се пласирал во осминафиналето поради правилото за гол во гости.

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Каљари Италија 2:4 Шпанија Атлетико Мадрид 2:1 0:3
Стандард Лиеж Белгија 1:2 Полска Легија Варшава 1:0 0:2
Ајакс Холандија 5:1 Швајцарија Базел 3:0 2:1
Вотерфорд Јунајтед Ирска 2:10 Шкотска Селтик 0:7 2:3
Карл Цајс Јена Источна Германија 4:2 Португалија Спортинг Лисабон 2:1 2:1
Црвена звезда Социјалистичка Федеративна Република Југославија 6:1 Романија Арад 3:0 3:1
Борусија Менхенгладбах Германија 2:2 Англија Евертон 1:1 1:1 (3:4)пен.
Панатинајкос Грција 4:0 Чешка Слован Братислава 3:0 1:2

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Атлетико Мадрид Шпанија 2:2 1 Полска Легија Варшава 1:0 1:2
Ајакс Холандија 3:1 Шкотска Селтик 3:0 0:1
Карл Цајс Јена Источна Германија 3:6 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Црвена Ѕвезда 3:2 0:4
Евертон Англија 1:1 2 Грција Панатинајкос 1:1 0:0

1Атлетико Мадрид се пласирал во полуфиналето поради правилото за гол во гости.

2Панатинаикос се пласирал во полуфиналето поради правилото за гол во гости.

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Атлетико Мадрид Шпанија 1:3 Холандија Ајакс 1:0 0:3
Црвена Ѕвезда Социјалистичка Федеративна Република Југославија 4:4 1 Грција Панатинајкос 4:1 0:3

1Панатинајкос се пласирал во финалето поради правилото за гол во гости.

Финале[уреди | уреди извор]

2 јуни 1971
Ајакс Холандија 2–0 Грција Панатинајкос Вембли, Лондон
Гледачи: 90,000
Судија: Џек Тејлор (Англија)
Ван Дијк гол 5'
Хан гол 87'
Извештај