УЕФА Лига на шампиони 1995/96

Од Википедија — слободната енциклопедија
УЕФА Лига на шампиони 1995/96
Финале
ШампиониИталија Јувентус
(2. титула)
Вице-шампионХоландија Ајакс
Статистики за купот
Одиграни натпревари61
Постигнати голови159 (2.61 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Финска Јари Литманен
(9 гола)

Кампањата 1995-96 во УЕФА Лигата на шампионите била 41 сезона од главниот европски, фудбалски турнир организиран од УЕФА и четвртата од неговото ребрендирање како Лигата на шампионите.

Победник на турнирот бил Јувентус, кој го совладал во финалето бранителот на трофејот од претходната сезона холандскиот Ајакс, по подоброто изведување на пенали. За Јуве ова бил прв наслов во ова натпреварување по 1985 година, или втор севкупно. Интересно е тоа што за нив ова бил единствениот наслов за нив во Лигата на шампионите во текот на 1990-тите и покрај тоа што клубот стигнал до финалето и во следните две сезони. Со пласманот во овие три финалиња, Јувентус придонел за тоа седум последователни години поред во финалето да игра една италијанска екипа, од сезоната 1991-1992 до 1997-1998.

Ова исто така бил првиот турнир во кој за секоја победа се доделуваат по три бода, наместо досегашните два.

Квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Динамо Киев го добил двомечот со Олборг, но, во натпреварот од првата група против Панатинаикос, тие биле обвинети за неуспешен обид за поткуп на судијата Антонио Лопес Нието кој требало да суди во нивна полза. И покрај жалбата, тие биле исфрлени од конкуренција од страна на УЕФА и им била доделена забрана за учество во следните две години. Олборг ги заменил нив во групната фаза. Забраната на Динамо на крајот била сведена само на една (тековната) сезона.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Салцбург Австрија 0–1 Романија Стеауа Букурешт 0–0 0–1
Грасхопер Швајцарија 2–1 Израел Макаби тел Авив 1–1 1–0
Ренџерс Шкотска 1–0 Кипар Анортозис 1–0 0–0
ФК Легија Варшава Полска 3–1 Шведска ИФК Гетеборг 1–0 2–1
Динамо Киев Украина 4–1 Данска Олборг 1–0 3–1
Розенборг Норвешка 4–3 Турција Бешикташ 3–0 1–3
Андерлехт Белгија 1–2 Унгарија Ференцварош 0–1 1–1
Панатинаикос Грција (гг)1–1 Хрватска Хајдук Сплит 0–0 1–1

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Дури 11 екипи од 16-те кој учествувале го направиле своето деби во групната фаза: Олборг, Блекбурн Роверс, Борусија Дортмунд, Ференцварош, Грасхопер, Јувентус, Легија Варшава, Нант, Панатинаикос, Реал Мадрид и Розенборг.

Група А[уреди | уреди извор]

Тим Одиг. Поб Н Пор. ПоГ ПрГ ГР Бод
Грција Панатинаикос 6 3 2 1 7 3 +4 11
Франција Нант 6 2 3 1 8 6 +2 9
Португалија Порто 6 1 4 1 6 5 +1 7
Данска Олборг 6 1 1 4 5 12 −7 4
  ОЛБ НАН ПАН ПОР
Олборг 0–2 2–1 2–2
Нант 3–1 0–0 0–0
Панатинаикос 2–0 3–1 0–0
Порто 2–0 2–2 0–1

Група Б[уреди | уреди извор]

Тим Одиг. Поб Н Пор. ПоГ ПрГ ГР Бод
Русија Спартак Москва 6 6 0 0 15 4 +11 18
Полска Легија Варшава 6 2 1 3 5 8 −3 7
Норвешка Розенборг 6 2 0 4 11 16 −5 6
Англија Блекбурн Роверс 6 1 1 4 5 8 −3 4
  БЛЕ ЛВ РОЗ СПА
Блекбурн Роверс 0–0 4–1 0–1
Легија Варшава 1–0 3–1 0–1
Розенборг 2–1 4–0 2–4
Спартак Москва 3–0 2–1 4–1

Група Ц[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Н Пор ПоГ ПрГ ГР Бод
Италија Јувентус 6 4 1 1 15 4 +11 13
Германија Борусија Дортмунд 6 2 3 1 8 8 0 9
Романија Стеауа Букурешт 6 1 3 2 2 5 −3 6
Шкотска Ренџерс 6 0 3 3 6 14 −8 3
  БД JУВ РЕН СБ
Борусија Дортмунд 1–3 2–2 1–0
Јувентус 1–2 4–1 3–0
Ренџерс 2–2 0–4 1–1
Стеауа Букурешт 0–0 0–0 1–0

Група Д[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Н Пор ПоГ ПрГ ГР Бод
Холандија Ајакс 6 5 1 0 15 1 +14 16
Шпанија Реал Мадрид 6 3 1 2 11 5 +6 10
Унгарија Ференцварош 6 1 2 3 9 19 −10 5
Швајцарија Грасхопер 6 0 2 4 3 13 −10 2
  АЈА ФЕР ГРА РМ
Ајакс 4–0 3–0 1–0
Ференцварош 1–5 3–3 1–1
Грасхопер 0–0 0–3 0–2
Реал Мадрид 0–2 6–1 2–0

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Борусија Дортмунд Германија 0–3 Холандија Ајакс 0–2 0–1
Легија Варшава Полска 0–3 Грција Панатинаикос 0–0 0–3
Реал Мадрид Шпанија 1–2 Италија Јувентус 1–0 0–2
Нант Франција 4–2 Русија Спартак Москва 2–0 2–2

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Ајакс Холандија 3–1 Грција Панатинаикос 0–1 3–0
Јувентус Италија 4–3 Франција Нант 2–0 2–3

Финале[уреди | уреди извор]

22 мај 1996
20:30
Ајакс Холандија 1–1 (прод.)
(2–4 пен.)
Италија Јувентус Стадион Олимпико, Рим
Гледачи: 67,000
Судија: Мануел Диаз Вега (Шпанија)
Литманен гол 41' Извештај

Меч-Центар

гол 12' Раванели
  Пенали  
Давидс
Литманен
Шолтен
Силуј
2–4 Ферара
Песото
Падовано
Југовиќ

Екипа победник[уреди | уреди извор]

Победник на Лигата на шампионите 1995/96.

Јувентус
2. титула

Список на стрелци[уреди | уреди извор]

Врвот на списокот на стрелци од сезоната 1995-1996 во Лигата на шампионите (со исклучок на квалификацискиот круг) следува:

Ранг Име Тим Голови
1 Финска Јари Литманен Холандија Ајакс 9
2 Италија Алесандро Дел Пјеро Италија Јувентус 6
Шпанија Раул Гонсалес Шпанија Реал Мадрид 6
Полска Криштоф Варжича Грција Панантинаикос 6
5 Холандија Патрик Клајверт Холандија Ајакс 5
Русија Јури Никифоров Русија Спартак Москва 5
Франција Никола Удек Франција Нант 5
Италија Фабрицио Раванели Италија Јувентус 5
9 Англија Мајк Њувел Англија Блекбурн Роверс 4
Чиле Иван Заморано Шпанија Реал Мадрид 4

Надворешни врски[уреди | уреди извор]