Куп на шампиони 1969/70

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на шампиони 1969/70
Податоци за купот
Датуми21 август 1969 — 6 мај 1970
Екипи33
Финале
ШампиониХоландија Фејенорд
(1. титула)
Вице-шампионШкотска Селтик
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Англија Мик Џонс (8 голови)

Куп на шампиони 1969/70 — 15-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето е одиграно на 6 мај 1970 на стадионот Сан Сиро во Милано, каде што Фејенорд со резултат 2:1 по продолжетоци го победил Селтик, со тоа освојуваќи ја својата прва титула. Фејенорд во осминафиналето го елиминирал бранителот на титулата од претходната сезона Милан.

Италија била единствена земја со два претставници, каде што покрај Милан, освојувач на Купот од претходната сезона, се натпреваувала и Фјорентина, првак на Италија од претходната сезона.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
ТПС Финска 0:5 Данска КБ 0:1 0:4

Прво коло[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Хибернијанс Малта 2:6 Чехословачка Спартак Трнава 2:2 0:4
Галатасарај Турција 5:2 Ирска Вотерфорд Јунајтед 2:0 3:2
Арад Романија 1:10 Полска Легија Варшава 1:2 0:8
Баерн Минхен Западна Германија 2:3 Франција Сент Етјен 2:0 0:3
Форвертс Берлин Источна Германија 3:1 Кралство Грција Панатинаикос 2:0 1:1
Црвена Ѕвезда Социјалистичка Федеративна Република Југославија 12:2 Северна Ирска Линфилд 8:0 4:2
Милан Италија 8:0 Луксембург Авенир Беген 5:0 3:0
Рејкјавик Исланд 2:16 Холандија Фејенорд 2:12 0:4
Стандард Лиеж Белгија 4:1 Албанија 17 ноември Тирана 3:0 1:1
Олимпијакос Никозија Кипар 1:14 Шпанија Реал Мадрид 0:8 1:6
Лидс Јунајтед Англија 16:0 Норвешка Лин 10:0 6:0
ЦСКА Софија Бугарија 3:5 Унгарија Ференцварош 2:1 1:4
Базел Швајцарија 0:2 Шкотска Селтик 0:0 0:2
Бенфика Португалија 5:2 Данска КБ 2:0 3:2
Австрија Виена Австрија 2:5 СССР Динамо Киев 1:2 1:3
Фјорентина Италија 3:1 Шведска Естер 1:0 2:1

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Спартак Трнава Чехословачка 1:11 Турција Галтасарај 1:0 0:1
Легија Варшава Полска 3:1 Франција Сент Етјен 2:1 1:0
Форвертс Берлин Источна Германија 4:42 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Црвена Ѕвезда 2:1 2:3
Милан Италија 1:2 Холандија Фејенорд 1:0 0:2
Стандард Лиеж Белгија 4:2 Шпанија Реал Мадрид 1:0 3:2
Лидс Јунајтед Англија 6:0 Унгарија Ференцварош 3:0 3:0
Селтик Шкотска 3:31 Португалија Бенфика 3:0 0:3
Динамо Киев СССР 1:2 Италија Фјорентина 1:2 0:0

1 Галатасарај и Селтик се пласирале во четвртфиналето со фрлање на паричка.

2 Форвертс Берлин се пласирал во четвртфинале по правилото за повеќе голови постигнати на гости.

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Галатасарај Турција 1:3 Полска Легија Варшава 1:1 0:2
Форвертс Берлин Источна Германија 1:2 Холандија Фејенорд 1:0 0:2
Стандард Лиеж Белгија 0:2 Англија Лидс Јунајтед 0:1 0:1
Селтик Шкотска 3:1 Италија Фјорентина 3:0 0:1

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Легија Варшава Полска 0:2 Холандија Фејенорд 0:0 0:2
Лидс Јунајтед Англија 1:3 Шкотска Селтик 0:1 1:2

Финале[уреди | уреди извор]

6 мај 1970
Фејенорд Холандија 2 – 1 (пр.) Шкотска Селтик Сан Сиро, Милан
Публика: 53,187
Судија: Кончето Ло Бело (Италија)
Исрајел гол 31'
Киндвал гол 117'
Гемел гол 29'