УЕФА Лига на шампиони 1993/94

Од Википедија — слободната енциклопедија
УЕФА Лига на шампиони 1993/94
Податоци за купот
Датуми18 август 1993 — 18 мај 1994
Екипи32 (42 со квалификациите)
Финале
ШампиониИталија Милан
(5. титула)
Вице-шампионШпанија Барселона
Статистики за купот
Одиграни натпревари75
Постигнати голови214 (2.85 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Холандија Роналд Куман
Нов Зеланд Винтон Руфер (8 голови)

УЕФА Лига на шампиони 1993/94 — втора сезона на најсилното натпреварување на европските фудбалски клубови под името УЕФА Лига на шампиони и 39 сезона од основањето на натпреварувањето.

Финалето било одиграно на 18 мај 1994 на олимпискиот стадион во Атина, каде што Милан со резултат 4:0 издвоил победа над Барселона, со тоа освојувајќи го вкупно својот петти трофеј во ова натппреварување.

На бранителот на титулата од претходната сезона, Олимпик Марсеј не му било дозволено учеството поради скандалот околу наместените натпревари во државното првенство од претходната сезона. Клубот поради тоа бил исфрлен во втората лига, а исто така му била одземена и титулата од првата француска лига.

За разлика од претходната сезона, оваа сезона по натреварувањето во групи било одиграно и полуфинале, каде што победникот се одлучувал во еден меч.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Хелсинки Финска 2:1 Естонија Норма Талин 1–1 1–0
Екранас Литванија 0:2 Малта Флоријана 0:1 0:1
Б68 Тофтир Фарски Острови 0:11 Хрватска Кроација Загреб 0:5 0:6
Сконто Латвија 1:1
(11:10 пен.)
Словенија Олимпија Љубљана 0:1 1:0
Кумбран Таун Велс 4:4[1] Ирска Корк Сити 3:2 1:2
Динамо Тбилиси Грузија 3:21 Северна Ирска Линфилд 2:1 1:1
Авенир Беген Луксембург 0:3 Норвешка Розенборг 0:2 0:1
Партизани Тирана Албанија 0:3 Исланд Акранес 0:0 0:3
Омонија Кипар 2:3 Швајцарија Арау 2:1 0:2
Зимбру Кишињев Молдавија 1:3 Израел Беитар Јерусалим 1:1 0:2

1 Динамо Тбилиси го победил Линфилд во двомеч, но бил дисквалификуван од натпреварувањето поради подмитување на судија со 5,000 долари за реванш натпреварот.

Прво коло[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Порто Португалија 2:0 Малта Флоријана 2:0 0:0
Акранес Исланд 1:3 Холандија Фејенорд 1:0 0:3
Монако Франција 2:1 Грција АЕК Атина 1:0 1:1
Стеауа Букурешт Романија 4:4[1] Хрватска Кроација Загреб 1:2 3:2
Ренџерс Шкотска 4:4[1] Бугарија Левски Софија 3:2 1:2
Вердер Бремен Германија 6:3 Белорусија Динамо Минск 5:2 1:1
Линфилд Северна Ирска 3:4 Данска Копенхаген 3:0 0:4 (прод.)
Арау Швајцарија 0:1 Италија Милан 0:1 0:0
АИК Шведска 1:2 Чешка Спарта Прага 1:0 0:2
ФК Хелсинки Финска 0:6 Белгија Андерлехт 0:3 0:3
Хонвед Унгарија 3:5 Англија Манчестер Јунајтед 2:3 1:2
Галатасарај Турција 3:1 Ирска Корк Сити 2:1 1:0
Лех Познањ Полска 7:2 Израел Беитар Јерусалим 3:0 4:2
Сконто Латвија 0:9 Русија Спартак Москва 0:5 0:4
Динамо Киев Украина 4:5 Шпанија Барселона 3:1 1:4
Розенборг Норвешка 4:5 Австрија Австрија Виена 3:1 1:4

Второ коло[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Порто Португалија 1:0 Холандија Фејенорд 1:0 0:0
Монако Франција 4:2 Романија Стеауа Букурешт 4:1 0:1
Левски Софија Бугарија 2:3 Германија Вердер Бремен 2:2 0:1
Копенхаген Данска 0:7 Италија Милан 0:6 0:1
Спарта Прага Чешка 2:5 Белгија Андерлехт 0:1 2:4
Манчестер Јунајтед Англија 3:3[1] Турција Галатасарај 3:3 0:0
Лех Познањ Полска 2:7 Русија Спартак Москва 1:5 1:2
Барселона Шпанија 5:1 Австрија Австрија Виена 3:0 2:1

Натпреварување по групи[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

 
  БАР ГАЛ МОН СПА
Шпанија Барселона 3:0 2:0 5:1
Турција Галатасарај 0:0 0:2 1:2
Франција Монако 0:1 3:0 4:1
Русија Спартак Москва 2:2 0:0 0:0
 
Група А Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Шпанија Барселона 6 4 2 0 13 3 +10 10
2. Франција Монако 6 3 1 2 9 4 +5 7
3. Русија Спартак Москва 6 1 3 2 6 12 -6 5
4. Турција Галатасарај 6 0 2 4 1 10 -9 2

Група Б[уреди | уреди извор]

 
  АНД МИЛ ПОР ВБ
Белгија Андерлехт 0:0 1:0 1:2
Италија Милан 0:0 3:0 2:1
Португалија Порто 2:0 0:0 3:2
Германија Вердер Бремен 5:3 1:1 0:5
 
Група Б Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Италија Милан 6 2 4 0 6 2 +4 8
2. Португалија Порто 6 3 1 2 10 6 +4 7
3. Германија Вердер Бремен 6 2 1 3 11 15 -4 5
4. Белгија Андерлехт 6 1 2 3 5 9 -4 4

Полуфинале[уреди | уреди извор]

27 април 1994
Милан Италија 3 – 0 Франција Монако Сан Сиро, Милано
Публика: 78,650
Судија: Бернд Хејнеман (Германија)
Десеји гол 14'
Албертини гол 48'
Масаро гол 66'

27 април 1994
Барселона Шпанија 3 – 0 Португалија Порто Камп Ноу, Барселона
Публика: 98,000
Судија: Вадим Жук (Белорусија)
Стоичков гол 10, 35'
Куман гол 72'

Финале[уреди | уреди извор]

18 мај 1994
Милан Италија 4 – 0 Шпанија Барселона Олимписки стадион, Атина
Публика: 70,000
Судија: Филип Дон (Енглеска)
Масаро гол 22, 45+2'
Савиќевиќ гол 47'
Десеји гол 58'

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Екипата се квалификувала по правилото за постигнати повеќе голови во гости.