Куп на шампиони 1985/86

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на шампиони 1985/86
Податоци за купот
Датуми18 септември 1985 — 7 мај 1986
Екипи32
Финале
ШампиониРоманија Стеауа Букурешт
(1. титула)
Вице-шампионШпанија Барселона
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Шведска Торбјорн Нилсен (7 голови)

Куп на шампиони 1985/86 — 31-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето било одиграно на 7 мај 1986 на стадионот Рамон Санчес Писхуан во Севиља. На тој натпревар Стеауа Букурешт го победила тимот на Барселона по подоброто изведување на пенали. За Стеауа тоа била првата титула во ова натпреварување. Во оваа сезона англиските клубови немале право на учество поради Хејселската трагедија во која настрадале 39 навивачи.

Резултати[уреди | уреди извор]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Горњик Забже Полска 2:6 Германија Бајерн Минхен 1:2 1:4
Динамо Берлин Источна Германија 1:4 Австрија Австрија Виена 0:2 1:2
Андерлехт Белгија -1 Англија Евертон - -
Рабат Ајакс Малта 0:10 Кипар Омонија 0:5 0:5
Хонвед Унгарија 5:1 Ирска Шемрок Роверс 2:0 3:1
Вејле Данска 2:5 Романија Стеауа Букурешт 1:1 1:4
Зенит Санкт Ленинград СССР 4:0 Норвешка Валеранга 2:0 2:0
Лахти Финска 4:2 СФРЈ Сараево 2:1 2:1
Линфилд Северна Ирска 3:4 Швајцарија Сервет 2:2 1:2
ИА Исланд 2:7 Шкотска Абердин 1:3 1:4
Гетеборг Шведска 5:3 Бугарија Тракија Пловдив 3:2 2:1
Бордо Франција 2:3 Турција Фенербахче 2:3 0:0
Спарта Прага Чешка 2:2 Шпанија Барселона 1:2 1:0
Порто Португалија 2:0 Холандија Ајакс 2:0 0:0
Верона Италија 5:2 Грција ПАОК 3:1 2:1
Женес Еш Луксембург 1:9 Италија Јувентус 0:5 1:4

1 Андерлехт без одигрување на натпревар го елиминирал Евертон, поради забраната за играње на англиските клубови во европските натпреварувања. Таквата казна УЕФА ја изрекла поради Хејселската трагедија.

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Бајерн Минхен Германија 7:5 Австрија Австрија Виена 4:2 3:3
Андерлехт Белгија 4:1 Кипар Омонија 1:0 3:1
Хонвед Унгарија 2:4 Романија Стеауа Букурешт 1:0 1:4
Зенит Ленинград СССР 3:4 Финска Лахти 2:1 1:3
Сервет Швајцарија 0:1 Шкотска Абердин 0:0 0:1
Гетеборг Шведска 5:2 Турција Фенербахче 4:0 1:2
Барселона Шпанија 3:3 Португалија Порто 2:0 1:3
Верона Италија 0:2 Италија Јувентус 0:0 0:2

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Бајерн Минхен Германија 2:3 Белгија Андерлехт 2:1 0:2
Стеауа Букурешт Романија 1:0 Финска Лахти 0:0 1:0
Абердин Шкотска 2:2 Шведска Гетеборг 2:2 0:0
Барселона Шпанија 2:1 Италија Јувентус 1:0 1:1

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Андерлехт Белгија 1:3 Романија Стеауа Букурешт 1:0 0:3
Гетеборг Шведска 3:3 (4:5) Шпанија Барселона 3:0 0:3

Финале[уреди | уреди извор]

7 мај 1986
Стеауа Букурешт Романија 0–0
(2–0 пен.)
Шпанија Барселона Рамон Санчес Писхуан, Севиља
Гледачи: 70,000
Судија: Мишел Ваутрот (Франција)
Извештај
  Пенали  
Мајеару
Белени
Лекетуш
Балинт
2–0 Алексанко
Педраза
Алонсо
Маркос