Куп на шампиони 1971/72

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на шампиони 1971/72
Податоци за купот
Датуми19 август 1971 — 31 мај 1972
Екипи33
Финале
ШампиониХоландија Ајакс
(2. титула)
Вице-шампионИталија Интер Милано
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Унгарија Антал Дунај
Шкотска Лу Макари
СФРЈ Силвестер Такач (5 голови)

Куп на шампиони 1971/72 — 17-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето е одиграно на 31 мај 1972 на стадионот Фејенорд Ротердам, каде што Ајакс со резултат 2:0 го победил Интер од Милано, со тоа освојувајќи ја втората титула во ова натпреварување.

Холандија била единствена земја со два претставници, каде што покрај Ајакс, освојувач на Купот од претходната сезона, се натпреварувал и Фејенорд, првак на Холандија од претходната сезона.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Валенсија 4:1 Луксембург Унион Луксембург 3:1 1:0

Прво коло[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Олимпик Марсеј Франција 3:2 Полска Горник Забже 2:1 1:1
Ајакс Холандија 2:0 Источна Германија Динамо Дрезден 2:0 0:0
Рејипас Лахти Финска 1:9 Швајцарија Грасхопер 1:1 0:8
Стремсгодсет Норвешка 1:7 Англија Арсенал 1:3 0:4
Динамо Букурешт Романија 2:21 Чехословачка Спартак Трнава 0:0 2:2
Фејенорд Холандија 17:0 Кипар Олимпијакос Никозија 8:0 9:0
Вакер Австрија 1:7 Португалија Бенфика 0:4 1:3
ЦСКА Софија Бугарија 4:0 Албанија Партизани Тирана 3:0 1:0
Валенсија 1:12 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Хајдук Сплит 0:0 1:1
Ујпешт Дожа Унгарија 4:1 Шведска Малме 4:0 0:1
Б 1903 Данска 2:4 Шкотска Селтик 2:1 0:3
Акранес Исланд 0:4 Малта Слием Вондерерс 0:4 0:0
Интер Милано Италија 6:4 АЕК Атина 4:1 2:3
Корк Хибернијанс Ирска 1:7 Западна Германија Борусија Менхенгладбах 0:5 1:2
Галтасарај Турција 1:4 СССР ЦСКА Москва 1:1 0:3
Стандард Лиеж Белгија 5:2 Северна Ирска Линфилд 2:0 3:2

1 Динамо Букурешт се пласирал во осминафиналето поради правилото за постигнати повеќе голови на гости.

2 Валенсија се пласирала во осминафиналето поради правилото за постигнати повеќе голови на гости.

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Олимпик Марсеј Франција 2:6 Холандија Ајакс 1:2 1:4
Грасхопер Швајцарија 0:5 Англија Арсенал 0:2 0:3
Динамо Букурешт Романија 0:5 Холандија Фејенорд 0:3 0:2
Бенфика Португалија 2:1 Бугарија ЦСКА Софија 2:1 0:0
Валенсија 1:3 Унгарија Ујпешт Дожа 0:1 1:2
Селтик Шкотска 7:1 Малта Слијема вондерерси 5:0 2:1
Интер Милано Италија 4:2 Западна Германија Борусија Менхенгладбах 4:2 0:0
ЦСКА Москва СССР 1:2 Белгија Стандард Лиеж 1:0 0:2

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Ајакс Холандија 3:1 Англија Арсенал 2:1 1:0
Фејенорд Холандија 2:5 Португалија Бенфика 1:0 1:5
Ујпешт Дожа Унгарија 2:3 Шкотска Селтик 1:2 1:1
Интер Милано Италија 2:21 Белгија Стандард Лиеж 1:0 1:2

1 Интер се пласирал во полуфиналето поради правилото за постигнати повеќе голови на гости.

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Ајакс Холандија 1:0 Португалија Бенфика 1:0 0:0
Интер Милано Италија 0:0
(5:4 пен.)
Шкотска Селтик 0:0 0:0

Финале[уреди | уреди извор]

31 мај 1972
Ајакс Холандија 2 – 0 Италија Интер Милано Стадион Фејенорд, Ротердам
Гледачи: 67,000
Судија: Роберт Еле (Франција)
Кројф гол 47, 78' Извештај