Финале на Купот на европските шампиони во 1959 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Финале на Купот на европските шампиони во 1959 година
ПрвенствоКуп на шампиони 1958/59
Датум3 јуни 1959
СтадионНекарштадион, Штутгарт
СудијаАлберт Душ (Западна Германија)
Гледачи72.000
1958
1960

Финале на Купот на европските шампиони во 1959 година — четврт финален натпревар во сеевропското фудбалско натпреварување, при Европскиот куп, денес познат како Лига на шампионите на УЕФА. На финалето се натпреварувале ФК Реал Мадрид од Шпанија и ФК Ремс од Франција. Натпреварот се оддржал на стадионот во Некарштадион во ЁШтуткарт на 3 јуни 1959 година пред 80.000 публика. Натпреварот завршил со резултат 2–0 во корист на Реал Мадрид, освојувајќи го нивниот четврт по ред Европски куп победувајќи го Ремс вторпат во четири години, по победата во финалето 1956 година. Мадрид го добил натпреварот со головите на Енрике Матеош и Алфредо ди Стефано.

Детали за натпреварот[уреди | уреди извор]

3 јуни 1959
18:00 CEST
ФК Реал Мадрид Шпанија 2–0 Франција ФК Ремс Некарштадион, Штутгарт
Гледачи: 72,000
Судија: Алберт Душ (Западна Германија)
Енрике Матеош гол 1'
ди Стефано гол 47'
Report
ФК Реал Мадрид
ФК Ремс
GK 1 Аргентина Рохелио Доминигез
DF 2 Шпанија Маркитос
DF 3 Шпанија Уругвај Хосе Сантамарија
DF 4 Шпанија Хосе Марија Зарага (к)
MF 5 Шпанија Хуан Сантистебан
MF 6 Шпанија Антонио Руиз
FW 7 Франција Рејмонд копа
FW 8 Шпанија Енрике Матеош
FW 9 Шпанија Аргентина Алфредо ди Стефано
FW 10 Шпанија Аргентина Хектор Риал
FW 11 Шпанија Франциско Џенто
Раководител:
Аргентина Луис Карнилја

GK 1 Франција Доминик Колона
DF 2 Франција Брино Роѓик
DF 3 Франција Робер Жонке (к)
DF 4 Франција Раул Жиродо
MF 5 Франција Арман Панверн
MF 6 Франција Мишел Леблонд
FW 7 Франција Робер Ламартен
FW 8 Франција Рене Блијар
FW 9 Франција Жист Фонтен
FW 10 Франција Роже Пиантони
FW 11 Франција Жан Вансан
Раководител:
Франција Албер Бате

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • European Cup 1958/59 from UEFA
  • European Cup 1958/59 from RSSSF
  • „European Champion Clubs' Cup – History“ (PDF). UEFA. стр. 164. Посетено на 25 May 2011.