Финале на Купот на европските шампиони во 1961 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Финале на Купот на европските шампиони во 1961 година
ПрвенствоКуп на шампиони 1960/61
Датум31 мај 1961
СтадионСтадион Ванкдорф, Берн
СудијаГотфрид Динст (Швајцарија)
Гледачи26,732[1]
1960
1962

Финалето на Купот на европските шампиони во 1961 година било одржано на стадионот Ванкдорф во Берн на 31 мај 1961, каде што Бенфика играше против Берселона. Ова било прво финале во кое не учествувале Реал Мадрид, кои ги освоија претходните 5 финалиња. Бенфика за првпат го крена трофејот, победувајќи ја Барселона со 3–2.

На самото финале се случи непријатен настан, односно во 8-мата минута од натпреварот, на играчот на Бенфика од средниот ред Марио Колуна му го скршија носот, удирајќи го директно во неговорто лице.

Патот до финалето[уреди | уреди извор]

Португалија Бенфика Рунда Шпанија Барселона
Противник Вкупен резултат Прв натпревар Втор натпревар Противник Вкупен резултат Прв натпревар Втор натпревар
Шкотска Хартс 5–1 2–1 (Г) 3–0 (Д) Квалификации Белгија Лирс 5–0 2–0 (Д) 3–0 (Г)
Унгарија Ујпешт Дожа 7–4 6–2 (Д) 1–2 (Г) Прво коло Шпанија Реал Мадрид 4–3 2–2 (Г) 2–1 (Д)
Данска Орхус 7–2 3–1 (Д) 4–1 (Г) Четвртфинале Чешка Спартак Храдец Кралове 5–1 4–0 (Д) 1–1 (Г)
Австрија Рапид Виена 4–1 3–0 (Д) 1–1 (Г) Полуфинале Западна Германија Хамбургер 2–2
(Одлучувачки натпревар: 1–0)
1–0 (Д) 1–2 (Г)

Натпревар[уреди | уреди извор]

Детали[уреди | уреди извор]

31 мај 1961
19:00 UTC+01:00
Бенфика Португалија 3–2 Шпанија Барселона стадион Ванкдорф, Берн
Гледачи: 26,732
Судија: Готфринд Динст (Швајцарија)
Игуас гол 31'
Рамалетс гол 32' (автогол)
Колуна гол 55'
Кочиш гол 21'
Цибор гол 75'
Бенфика
Барселона
GK 1 Португалија Коста Переира
CB 2 Португалија Марио Жуо
CB 3 Португалија Жермано
CB 4 Португалија Анџело Мартинс
CM 5 Португалија Хосе Нето
CM 6 Португалија Фернандо Круз
AM 10 Португалија Марио Колуна
RW 7 Португалија Хосе Аугусто
SS 8 Португалија Јоаким Сантана
LW 11 Португалија Домисиано Кавем
CF 9 Португалија Хосе Агуас (к)
Тренер:
Унгарија Бела Гутман
GK 1 Шпанија Антони Рамалетс (к)
CB 2 Шпанија Фончо
CB 3 Шпанија Енрик Женсана
CB 4 Шпанија Сигфрид Грасиа
CM 5 Шпанија Марти Верхес
CM 6 Шпанија Хесус Гарау
AM 10 Шпанија Луис Суарес
RW 7 Шпанија Унгарија Ласло Кубала
SS 8 Унгарија Шандор Кочиш
LW 11 Унгарија Золтан Цибор
CF 9 Бразил Еваристо де Маседо
Тренер:
Шпанија Енрик Оризаола

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


  1. „UEFA Champions League – Statistics Handbook 2012/13“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. стр. 129. Посетено на 22 September 2013.