УЕФА Лига на шампиони 1994/95

Од Википедија — слободната енциклопедија
УЕФА Лига на шампиони 1994/95
Податоци за купот
Датуми10 август 1994 — 24 мај 1995.
Екипи16 (24 со квалификациите)
Финале
ШампиониХоландија Ајакс
(4. титула)
Вице-шампионИталија Милан
Статистики за купот
Одиграни натпревари61
Постигнати голови140 (2.3 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Либерија Џорџ Веа (7)

УЕФА Лига на шампиони 1993/94 — трета сезона на најсилното натпреварување на европските фудбалски клубови под името УЕФА Лига на шампиони и 40 сезона од основањето на натпреварувањето.

Финалето било одиграно на 24 мај 1995 на стадионот Ернст Хапел во Виена, каде што Ајакс со резултат 1:0 издвоил победа над Милан, бранител на титулата од претходното првенство, со тоа освојувајќи го својот прв трофеј во УЕФА Лигата на шампионите а севкупно 4. трофеј во најсилното европско натпреварување.

Формат[уреди | уреди извор]

Во споредба со претходното натпреварување во Лигата на шампионите, биле направени радикални промени во форматот на натпреварувањето, најмногу поради истекувањето на договорот помеѓу УЕФА и Европскиот радиодифузен сојуз околу пренесувањето на финалето, со тоа овозможувајќи општа измена на форматот кој би привлекол нови и побогати приватни телевизии.

Првата промена била заострување на критериумите за учество во Лигата на шампионите: освојувањето на титлата во државното првенство не давало автоматско право за учество на клубовите од сите држави членки на УЕФА, туку само за клубовите од најдобрите 24 рангирани федерации, додека прваците од останатите држави учесвувале во УЕФА купот.

По квалификациите, во кои 16 клубови се бореле за 8 места во главниот дел од натпреварувањето, почнувала Лигата на шампиони. Во првиот дел одигран наесен Лигата на шампионите се состоела од 16 клубови поделени во четири групи. Двата првопласирани клубови од секоја група продолжувале во елиминационата фаза, која се играла напролет.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Првите натпревари се одиграле на 10 август, а реванш натпреварите на 24 август 1994 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
АЕК Атина Грција 3:0 Шкотска Ренџерс 2:0 1:0
Авенир Беген Луксембург 1:9 Турција Галатасарај 1:5 0:4
Легија Варшава Полска 0:5 Хрватска Хајдук Сплит 0:1 0:4
Макаби Хаифа Израел 2:5 Австрија Казино Салцбург 1:2 1:3
Пари Сен Жермен Франција 5:1 Унгарија Самсунг Вац 3:0 2:1
Силкеборг Данска 1:3 Украина Динамо Киев 0:0 1:3
Спарта Прага Чешка 1:2 Шведска Гетеборг 1:0 0:2
Стеауа Букурешт Романија 5:2 Швајцарија Сервет 4:1 1:1

Натпреварување по групи[уреди | уреди извор]

Натпреварувањето по групи се играло од 14 декември 1994 до 7 декември 1994.

Група А[уреди | уреди извор]

 
  БАР ГАЛ ГЕТ МУ
Шпанија Барселона 2:1 1:1 4:0
Турција Галатасарај 2:1 0:1 0:0
Шведска Гетеборг 2:1 1:0 3:1
Англија Манчестер Јунајтед 2:2 4:0 4:2
 
Група А ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Шведска Гетеборг 6 4 1 1 10 7 +3 9
2. Шпанија Барселона 6 2 2 2 11 8 +3 6
3. Англија Манчестер Јунајтед 6 2 2 2 11 11 0 6
4. Турција Галатасарај 6 1 1 4 3 9 -6 3

Група Б[уреди | уреди извор]

 
  БМ ДК ПСЖ СПА
Германија Баерн Минхен 1:0 0:1 2:2
Украина Динамо Киев 1:4 1:2 3:2
Франција Пари Сен Жермен 2:0 1:0 4:1
Русија Спартак Москва 1:1 1:0 1:2
 
Група Б ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Франција Пари Сен Жермен 6 6 0 0 12 3 +9 12
2. Германија Баерн Минхен 6 2 2 2 8 7 +1 6
3. Русија Спартак Москва 6 1 2 3 8 12 -4 4
4. Украина Динамо Киев 6 1 0 5 5 11 -6 2

Група Ц[уреди | уреди извор]

 
  АНД БЕН ХАЈ СБ
Белгија Андерлехт 1:1 0:0 0:0
Португалија Бенфика 3:1 2:1 2:1
Хрватска Хајдук Сплит 2:1 0:0 1:4
Романија Стеауа Букурешт 1:1 1:1 0:1
 
Група Ц ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Португалија Бенфика 6 3 3 0 9 5 +4 9
2. Хрватска Хајдук Сплит 6 2 2 2 5 7 -2 6
3. Романија Стеауа Букурешт 6 1 3 2 7 6 +1 5
4. Белгија Андерлехт 6 0 4 2 4 7 -3 4

Група Д[уреди | уреди извор]

 
  АЕК АЈА КАС МИЛ
Грција АЕК Атина 1:2 1:3 0:0
Холандија Ајакс 2:0 1:1 2:0
Австрија Касино Салцбург 0:0 0:0 0:1
Италија Милан 2:1 0:2 3:0
 
Група Д ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Холандија Ајакс 6 4 2 0 9 2 +7 10
2. Италија Милан 6 3 1 2 6 5 +1 51
3. Австрија Касино Салцбург 6 1 3 2 4 6 -2 5
4. Грција АЕК Атина 6 0 2 4 3 9 -6 2

1 На Милан му биле одземени 2 бодови поради проблеми со навивачите во мечот од второто коло против Салцбург.

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари се одиграни на 1 март, а реванш натпреварите на 15 март 1995.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Баерн Минхен Германија 2:2[1] Шведска Гетеборг 0:0 2:2
Хајдук Сплит Хрватска 0:3 Холандија Ајакс 0:0 0:3
Барселона Шпанија 2:3 Франција Пари Сен Жермен 1:1 1:2
Милан Италија 2:0 Португалија Бенфика 2:0 0:0

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари се одиграни на 5 април, а реванш натпреварите на 19 април 1995.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Баерн Минхен Германија 2:5 Холандија Ајакс 0:0 2:5
Пари Сен Жермен Франција 0:3 Италија Милан 0:1 0:2

Финале[уреди | уреди извор]

24 мај 1995.
Ајакс Холандија 1 – 0 Италија Милан Стадион Ернст Хапел, Виена
Судија: Јон Крачијунеску (Романија)
Клајверт гол 85'

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Без головите од квалификациските натпревари
Поз. Играч Клуб Голови
1 Либерија Џорџ Веа Франција Пари Сен Жермен 7
2 Финска Јари Литманен Холандија Ајакс 6
3 Италија Марко Симоне Италија Милан 4
4 Шпанија Хосе Мари Бакеро Шпанија Барселона 3
Бразил Ромарио Шпанија Барселона 3
Бугарија Христо Стоичков Шпанија Барселона 3
Аргентина Клаудио Каниџа Аргентина Бенфика 3
Шведска Магнус Ерлингмарк Шведска Гетеборг 3
Германија Кристијан Нерлингер Германија Баерн Минхен 3
Германија Мехмет Шол Германија Бајерн Минхен 3
Украина Виктор Леоненко Украина Динамо Киев 3

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Екипа се квалификувала според правилото за повеќе постигнати голови на гости.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]