УЕФА Лига на шампиони 2008/09

Од Википедија — слободната енциклопедија
УЕФА Лига на шампиони 2008/09
Податоци за купот
Датуми16 септември 2008 — 27 мај 2009
Екипи32
Финале
ШампиониШпанија Барселона
(3. титула)
Вице-шампионАнглија Манчестер Јунајтед
Статистики за купот
Одиграни натпревари125
Постигнати голови329 (2.63 по натпревар)
Посетеност5.008.404 (40.067 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Аргентина Лионел Меси (9 голови)
Најдобар играчАргентина Лионел Меси

УЕФА Лига на шампиони 2008/09 — 17. сезона на најсилното натпреварување на европските фудбалски клубови под името УЕФА Лига на шампиони и 54. сезона од основањето на натпреварувањето.

Натпреварувањето започнало со одигрувањето на првото квалификациско коло на 15 јули 2008 година, а завршило со финалето одиграно на стадионот Оимпико во Рим на 27 мај 2009 година. Во финалето играле екипите на Барселона и Манчестер Јунајтед. Барселона ја освоила својата трета титула во најсилното европско натпреварување, со резултат од 2:0.

Систем на натпреварувањето[уреди | уреди извор]

Натпреварувањето започнува со одигрувањето на трите квалификациски кола. Во зависност од коефициентот на лигата од која доаѓаат и позициите кои ги оствариле од претходната сезона клубовите се вклучуваат во Лигата на шампионите во некои од овие три квалификациски кола. Клубовите со поголем коефициент се носители и они неможат да се сретнат меѓусебно во рамките на едно коло. Во секое коло се играат по два натпревари еден на гостински и еден на домашен терен.

Победниците од третото квалификациско коло се придружуваат на екипите кои преку пласманот во својата домашна лига се пласирале директно во групната фаза од Лигата на шампионите како и бранителот на титулата. Екипите кои се поразени во третото квалификациско коло од Лигата на шампионите го продолжуваат својот настап во првото коло од УЕФА Купот

По завршните квалификации 32 клубови се поделени во осум групи со по четири екипи. Се игра според двојниот лигашки систем (сите тимови меѓусебно одигруваат два натпревари, еден на домашен и еден на гостински терен). Првопласираната и второпласираната екипа во групата го продолжуваат својот настап во елиминационата фаза (осминафинале, четвртфинале и полуфинале).

Лигата на шампионите е достапна за сите државни шампиони од државите кои припаѓаат на УЕфА (освен Лихтенштајн, кој нема сопствена лига), како и второпласираните, третопласираните и четвртопласираните екипи од посилните лиги.

Во сезоната 2008/09 од Лигата на шампионите учествувале 76 клубови. Бројот на клубовите од еден сојуз зависи од неговиот коефициент во рангирањето на УЕФА:

Прво квалификациско коло (28 екипи):

  • 28 прваци од сојузите 25-52

Второ квалификациско коло (28 екипи):

Трето квалификациско коло (32 екипи):

  • 14 победници од второто квалификациско коло
  • 6 прваци од сојузите 10-15
  • 3 второпласирани екипи од сојузите 7-9
  • 6 третопласирани екипи од сојузите 1-6
  • 3 четвртопласирани екипи од сојузите 1-3

Групна фаза (32 екипи):

  • 16 победници од третото квалификациско коло
  • 10 прваци од сојузите 1-10
  • 6 второпласирани од сојузите 1-6

Календар[уреди | уреди извор]

Датум Настан
1 јули 2008 Ждрепка за првото и второто квалификациско коло
15/16 јули 2008 1. квалификациско коло, 1. натпревар
22/23 јули 2008 1. квалификациско коло, 2. натпревар
29/30 јули 2008 2. квалификациско коло, 1. натпревар
1 август 2008 Ждрепка за 3. квалификациско коло
5/6 август 2008 2. квалификациско коло, 2 натпревар
12/13 август 2008 3. квалификациско коло, 1. натпревар
26/27 август 2008 3. квалификациско коло, 2. натпревар
28 август 2008 Ждрепка за формирањето на групите
16/17 септември 2008 Групна фаза 1. натпревар
30 септември/1 октомври 2008 Групна фаза 2. натпревар
21/22 октомври 2008 Групна фаза 3. натпревар
4/5 ноември 2008 Групна фаза 4. натпревар
25/26 ноември 2008 Групна фаза 5. натпревар
9/10 декември 2008 Групна фаза 6. натпревар
19 декември 2008 Ждрепка за осминафиналето
24/25 февруари 2009 осминафинале, 1. натпревар
10/11 март 2009 осминафинале, 2. натпревар
20 март 2009 Ждрепка за преостале утакмице
7/8 април 2009 Четвртфинале 1. натпревар
14/15 април 2009 Четвртфинале, 2 натпревар
28/29 април 2009 Полуфинале, 1. натпревар
5/6 мај 2009 Полуфинале, 2. натпревар
27 мај 2009 Финале во Рим

Квалификации[уреди | уреди извор]

Прво квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Ждрепка за првото квалификациско коло се одржала на 1 јули 2008 во Нион, Швајцарија. Првите натпревари се одиграле на 15 и 16 јули, а реванш натпреварите на 22 и 23 јули 2008 година.

Натпревар Клуб Држава вкупен резултат Држава Клуб 1. нат. 2. нат.
1 Линфилд Северна Ирска Северна Ирска 1 : 3 Хрватска Хрватска Динамо, Загреб 0:2 1:1
2 Валета  Малта 0 : 3  Словачка Артмедија 0:2 0:1
3 Динамо Тбилиси  Грузија 3 : 1 Фарски ОстровиФарски Острови Рунавик 3:0 0:1
4 Санта Кулома  Андора 2 : 7  Литванија Каунас 1:4 1:3
5 Мурата Сан Марино Сан Марино 0 : 9  Шведска Гетеборг 0:5 0:4
6 Ланели Велс Велс 1 : 4  Латвија Вентспилс 1:0 0:4
7 Анортозис  Кипар 3 : 0  Ерменија Пјуник 1:0 2:0
8 Интер Баку  Азербејџан 1 : 1[1] Македонија Република Македонија Работнички, Скопје 0:0 1:1
9 Тампере Јунајтед  Финска 3 : 2 Црна Гора Црна Гора Будуќност, Подгорица 2:1 1:1
10 Диделанж Луксембург Луксембург 0 : 3  Словенија Домжале 0:1 0:2
11 Динамо Тирана  Албанија 1 : 4 Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина Модрича Максима 0:2 1:2
12 Актобе  Казахстан 1 : 4  Молдавија Шериф Тираспол 1:0 0:4
13 Дрохеда Јунајтед  Ирска 3 : 1  Естонија Левадија 2:1 1:0
14 Бате Борисов  Белорусија 3 : 0  Исланд Валир 2:0 1:0

Второ квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Ждрепката за второто квалификациско коло се одржала на 1 јули 2008 година во Нион, Швајцарија. Првите натпревари се одиграле на 29 и 30 јули, а реванш натпреварите на 5 и 6 август 2008 година.

Натпревар Клуб Држава вкупен резултат Држава Клуб 1. нат. 2. нат.
1 Ренџерс  Шкотска 1-2  Литванија Каунас 0:0 1-2
2 Бран  Норвешка 2-2[1]  Латвија Вентспилс 1:0 1-2
3 Интер Баку  Азербејџан 1:3 Србија Србија Партизан 1:1 0:2
4 Тампере Јунајтед  Финска 3:7  Словачка Артмедија 1:3 2:4
5 Анортозис  Кипар 4:3 Австрија Австрија Виена 3:0 1:3
6 Домжале  Словенија 2:6 Хрватска Хрватска Динамо, Загреб 0-3 2:3
7 Панатинајкос Грција 3:0  Грузија Динамо Тбилиси 3:0 0:0
8 Гетеборг  Шведска 3:5  Швајцарија Базел 1:1 2:4
9 Шериф Тираспол  Молдавија 0:3  Чешка Спарта, Прага 0:1 0:2
10 Дрохеда Јунајтед  Ирска 3:4  Украина Динамо, Киев 1:2 2:2
11 Андерлехт  Белгија 3:4  Белорусија Бате Борисов 1:2 2:2
12 Бејтар Ерусалим Израел Израел 2:6  Полска Висла Краков 2:1 0:5
13 Фенербахче Турција Турција 7:0 Унгарија Унгарија МТК 2:0 5:0
14 Олборг  Данска 7:1 Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина Модрича Максима Модрича 5:0 2:1

Трето квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Ждрепката за третото квалификациско коло се одржала на 1 август 2008 година во Нион, Швајцарија. Првите натпревари се одиграле на 12 и 13 август, а реванш натпреварите на 26 и 27 август 2008 година.

Натпревар Клуб Држава вкупен резултат Држава Клуб 1. нат. 2. нат.
1 Анортозис  Кипар 3:1 Грција Грција Олимпијакос 3:0 0:1
2 Виторија Гимараис  Португалија 1:2  Швајцарија Базел 0:0 1:2
3 Шахтјор  Украина 5:1 Хрватска Хрватска Динамо, Загреб 2:0 3:1
4 Шалке Германија Германија 1:4 Шпанија Шпанија Атлетико 1:0 0:4
5 Олборг  Данска 4:0  Литванија Каунас 2:0 2:0
6 Барселона Шпанија Шпанија 4:1  Полска Висла Краков 4:0 0:1
7 Левски Бугарија Бугарија 1:2  Белорусија Бате Борисов 0:1 1:1
8 Стандард  Белгија 0:1  Англија Ливерпул 0:0 0:1 прод.
9 Партизан Србија Србија 3:4 Турција Турција Фенербахче 2:2 1:2
10 Твенте  Холандија 0:6  Англија Арсенал 0:2 0:4
11 Спартак Москва Русија Русија 2:8  Украина Динамо 1:4 1:4
12 Јувентус Италија Италија 5:1  Словачка Артмедија 4:0 1:1
13 Бран  Норвешка 1:3  Франција Олимпик Марсеј 0:1 1:2
14 Галатасарај Турција Турција 2:3 Романија Романија Стеауа Букурешт 2:2 0:1
15 Фјорентина Италија Италија 2:0  Чешка Славија Прага 2:0 0:0
16 Панатинајкос Грција Грција 3:1  Чешка Спарта, Прага 2:1 1:0

Натпреварување по групи[уреди | уреди извор]

Ждрепката за групната фаза се одржала на 28 август 2008 година во Монте Карло. Квалификуваните 32 екипи биле поделени во осум групи. Се играло според двојниот лигашки систем (секоја екипа од групата одигрува еден натпревар дома и на гости). Првопласираната и второпласираната екипа во групата се пласираат во осминафиналето додека третопласираната екипа го продолжува својот настап во УЕФА купот. Последната екипа испаѓа од натпреварувањето во оваа сезона.

Легенда на бои
Екипата се пласира во осминафиналето
Екипата го продолжува својот настап во УЕФА купот
Екипата испаѓа од натпреварувањето

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа   Франција Романија Англија Италија
Франција Бордо 1:0 1:1 1:3
Романија ЧФР Клуж 1:2 0:0 1:3
Англија Челси 4:0 2:1 1:0
Италија Рома 2:0 1:2 3:1
Група А ОН Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
Италија Рома 6 4 0 2 12 6 +6 12
Англија Челси 6 3 2 1 9 5 +4 11
Франција Бордо 6 2 1 3 4 10 -6 7
Романија ЧФР Клуж 6 1 1 4 5 9 -4 4

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа  Кипар Италија Грција Германија
Кипар Анортозис 3:3 3:1 2:2
Италија Интер 1:0 - 0:1 1:1
Грција Панатинајкос 1:0 0:2 - 2:2
Германија Вердер Бремен 0:0 2:1 0:3
Група Б ОН Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
Грција Панатинајкос 6 3 1 2 8 7 +1 10
Италија Интер 6 2 2 2 8 7 +1 8
Германија Вердер Бремен 5 0 4 1 7 9 -2 7
Кипар Анортозис 6 1 3 2 8 8 0 6

Група Ц[уреди | уреди извор]

Екипа   Шпанија Швајцарија Украина Португалија
Шпанија Барселона 1:1 2:3 3:1
Швајцарија Базел 0:5 - 1:2 0:1
Украина Шахтјор 1:2 5:0 - 0:1.
Португалија Спортинг 2:5 2:0 1:0
Група Ц ОН Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
Шпанија Барселона 6 4 1 1 18 8 +10 13
Португалија Спортинг 6 4 0 2 8 8 0 12
Украина Шахтјор 6 3 0 3 11 7 +4 9
Швајцарија Базел 6 0 1 5 2 16 -14 1

Група Д[уреди | уреди извор]

Екипа   Шпанија Англија Франција Холандија
Шпанија Атлетико Мадрид 1:1 2:1 2:1
Англија Ливерпул 1:1 - 1:0 3:1
Франција Олимпик Марсеј 0:0 1:2 3:0
Холандија ПСВ Ајндховен 0:3 1:3 2:0
Група Д ОН Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
Англија Ливерпул 6 4 2 0 11 5 +6 14
Шпанија Атлетико Мадрид 6 3 3 0 9 4 +5 11
Франција Олимпик Марсеј 6 1 1 4 5 7 -2 4
Холандија ПСВ Ајндховен 6 1 0 5 5 14 -9 3

Група Е[уреди | уреди извор]

Екопа   Данска Шкотска Англија Шпанија
Данска Олборг 2:1 0:3 2:2
Шкотска Селтик 0:0 1:1 2:0
Англија Манчестер Јунајтед 2:2 3:0 0:0
Шпанија Виљареал 6:3 1:0 0:0
Група Е ОН Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
Англија Манчестер Јунајтед 6 2 4 0 9 3 +6 10
Шпанија Виљареал 6 2 3 1 9 7 +2 9
Данска Олборг 6 1 3 2 9 14 -5 6
ШкотскаСелтик 6 1 2 3 4 7 -3 5

Група Ф[уреди | уреди извор]

Екипа   Германија Италија Франција Романија
Германија Баерн Минхен 3:0 1:1 3:0
Италија Фјорентина 1:1 1:2 0:0
Франција Олимпик Лион 2:3 2:2 2:0
Романија Стеауа Букурешт 0:1 0:1 3:5
Група Ф ОН Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
Германија Баерн Минхен 6 4 2 0 12 4 +8 14
Франција Олимпик Лион 6 3 2 1 14 10 +4 11
Италија Фјорентина 6 1 3 2 5 8 -3 6
Романија Стеауа Букурешт 6 0 1 5 3 12 -9 1

Група Г[уреди | уреди извор]

Екипа   Англија Украина Турција Португалија
Англија Арсенал 1:0 0:0 4:0
Украина Динамо Киев 1:1 1:0 1:2
Турција Фенербахче 2:5 0:0 1:2
Португалија Порто 2:0 0:1 3:1
Група Г ОН Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
Португалија Порто 6 4 0 2 9 8 +1 12
Англија Арсенал 6 3 2 1 11 5 +6 11
Украина Динамо Киев 6 2 2 2 4 4 0 8
Турција Фенербахче 6 0 2 4 4 11 -7 2

Група Х[уреди | уреди извор]

Екипа   Белорусија Италија Шпанија Русија
Белорусија Бате Борисов 2:2 0:1 0:2
Италија Јувентус 0:0 2:1 1:0
Шпанија Реал Мадрид 2:0 0:2 3:0
Русија Зенит Санкт Петербург 1:1 0:0 1:2
Група Х ОН Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
Италија Јувентус 6 3 3 0 7 3 +4 12
Шпанија Реал Мадрид 6 4 0 2 9 5 +4 12
Русија Зенит Санкт Петербург 6 1 2 3 4 7 -3 5
Белорусија Бате Борисов 6 0 3 3 3 8 -5 3

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Извлекувањето за осминафиналето било одржано на 19 декември 2008 година во Нион, Швајцарија. Осминафиналето се одиграло според системот на двојни натпревари во куповите (противниците играат еден натпревар на домашен и гостински терен). Натпреварите се одиграле на 24 и 25 февруари и 10 и 11 март 2009 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Атлетико Мадрид Шпанија 2:2[1] Португалија Порто 2:2 0:0
Олимпик Лион Франција 3:6 Шпанија Барселона 1:1 2:5
Арсенал Англија 1:1
7:6 пен.
Италија Рома 1:0 0:1
Интернационале Милано Италија 0:2 Англија Манчестер Јунајтед 0:0 0:2
Реал Мадрид Шпанија 0:5 Англија Ливерпул 0:1 0:4
Челси Англија 3:2 Италија Јувентус 1:0 2:2
Виљареал Шпанија 3:2 Грција Панатинајкос 1:1 2:1
Спортинг Португалија 1:12 Германија Баерн Минхен 0:5 1:7

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари се одиграле на 7 и 8 април а реванш натпреварите на 14 и 15 април 2009 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Виљареал Шпанија 1:4 Англија Арсенал 1:1 0:3
Манчестер јунајтед Англија 3:2 Португалија Порто 2:2 1:0
Ливерпул Англија 5:7 Англија Челси 1:3 4:4
Барселона Шпанија 5:1 Предлошка:Country data НЕМ Баерн Минхен 4:0 1:1

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Манчестер Јунајтед Англија 4:1 Англија Арсенал 1:0 3:1
Барселона Шпанија 1:1[1] Англија Челси 0:0 1:1

Финале[уреди | уреди извор]

27 мај 2009
20:45 CEST
Барселона Шпанија 2 – 0 Англија Манчестер Јунајтед Стадион Олимпико, Рим
Судија: Швајцарија Масимо Бусака
Самуел Ето гол 10'
Лионел Меси гол 70'
Извештај

Поврзано[уреди | уреди извор]


  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Екипата се квалификувала според правилото на повеќе постигнати голови во гости.