Мехмет Шол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Германија Мехмет Шол
Лични податоци
Роден на 16 октомври 1970(1970-10-16)(53 г.)
Роден во Карлсруе, Германија
Висина &100000000000001770000001,77 м
Играчки податоци
Позиција среден ред
Повлекување 15 август 2007 (36 години)
Младинска кариера
Нордвест Карлсруе
Карлсруе Карлсруе
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1989-1992 Карлсруе Карлсруе 58 (11)
1992-2007 Бајерн Минхен Бајерн Минхен 334 (87)
Репрезентација
1995 Германија Германија 21 5 (3)
1995-2002 Германија Германија 36 (8)
Раководител на екипите
2002–2003 Бајерн Минхен Бајерн Минхен (Јуниори)
2005–2006 Бајерн Минхен II Бајерн Минхен II
2008 Бајерн Минхен II Бајерн Минхен II
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 25 април 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Мехмет Тобиас Шол (роден како Мехмет Тобиас Јуксел на 16 октомври 1970 година, во Карлсруе) — поранешен германски фудбалер, играч од средниот ред.

Тој е еден од најпознатите и најславните германски фудбалери.

Кариера[уреди | уреди извор]

Мехмет е син на Ергин и Хела Јуксел, турчин и германка, а презимето Шол го зел од Херман Шол, вториот сопруг на мајката. Тој ја започна својата кариера во Карлсруе, каде го направил своето деби меѓу професионалците во 1989. Во 1992 направил трансфер во Бајерн Минхен, клуб во кој ја завршил кариерата во 2007.

Со баварскиот клуб освоил се што може да се освои, a тој го држи рекордот за најмногу освоени титули во Бундеслигата од еден играч, со вкупно 8 титули и сите тие со Бајерн Минхен. Со клубот, исто така, го освоил Купот на УЕФА 1995-96 и Лигата на шампиони 2000-2001.

Кариерата ја завршил на 15 август 2007, после пријателскиот натпревар помеѓу Бајерн Минхен и Барселона на Алијанц Арена во Минхен, кој завршил 1-0 за шпанците со голот на Меси. Шол бил заменет од страна на Франк Рибери, кој штотуку бил купен од страна на баварскиот тим и токму тој го наследил бројот на Шол, бројот 7.

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Германија Бајерн Минхен[уреди | уреди извор]

Репрезентативни[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]